Ponad 100 uczestników weźmie udział w jubileuszowym spektaklu Lubelskiej Akcji Charytatywnej "Zakręcona Dziesiątka". Wystąpią przedstawiciele świata nauki, medycyny, kultury, biznesu, mediów, sztuki i urzędnicy. Zagrają na rzecz Kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku w lubelskim SPSK nr 1.
– To już dziesiąta akcja. Głównym celem jest pomoc dla potrzebujących pacjentów z chorobami nowotworowymi układu krwiotwórczego. Jesteśmy na etapie budowania nowej części szpitala poświęconej pacjentom leczonym w ramach jednodniowej hospitalizacji. Utworzyliśmy również ośrodek dla potrzebujących z nowotworami krwi, którzy wymagają alotransplantacji szpiku kostnego od dawcy niespokrewnionego - mówi prof. Marek Hus, lekarz kierujący Kliniką Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1.
I dodaje: – Potrzeba nam wyposażenia sal w nowoczesne fotele elektronicznie sterowane, urządzenia do hemostazy czyli oceniające układ krzepnięcia u naszych pacjentów.
Rocznie pod opiekę kliniki trafia ok. 25 tysięcy pacjentów.
– W tym roku mamy nowe utwory, będzie tango, walc, wiec piękna muzyka w nowych aranżacjach, które powstały specjalnie na potrzeby dziesiątej edycji Lubelskiej Akcji Charytatywnej. To duże wyzwanie. Co roku mamy nowy scenariusz, nowe osoby oraz stałych uczestników z poprzednich edycji. Będzie wspaniale - zapowiada Natalia Wilk, wokalistka i autorka piosenek " Zakręconej Dziesiątki".
– W pierwszym spektaklu uczestniczyło tylko kilkanaście osób. Ja biorę udział po raz 9. Wcześniej była to niewielka inicjatywa, a teraz jest nas ponad setka. Występują artyści, politycy, lekarze, piosenkarze i inni- tłumaczy Henryk Stefanek, prezydent Akademii Wincentego Pola w Lublinie, aktor w spektaklu.
"Zakręconą 10” wyreżyserował Bogusław Byrski, aktor Teatru Andersena i Teatru w Ogrodzie. Autorem scenariusza jest Tomasz Skoniecki, lubelski przedsiębiorca znany ze świetnego poczuciem humoru, któremu w pracy pomagają Adam Mirosław oraz reżyser przedstawienia.
W zeszłorocznej edycji podczas wydarzeń organizowanych przez Lubelską Akcję Charytatywną zebrano 242 tysiące złotych. Na tę kwotę złożyły się pieniądze z aukcji obrazów w „Dworze Anna” oraz środki ze sprzedaży biletów na dwa spektakle „Szalone wakacje” zaprezentowane w CSK. Zostały przeznaczone na doposażenie w sprzęt sportowy Oddziału dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Głuskiej.
W tym roku widowisko zostanie wystawione dwa razy, 17 i 18 października. Spektakle odbędą się w Centrum Spotkania Kultur. Początek o godz. 19. Wstęp kosztuje od 60 do 100 zł.