Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 lutego 2021 r.
9:17

Lubelska policja podsumowuje rok. Mniej rozbojów, więcej włamań, a o Strajku Kobiet ani słowa

Autor: Zdjęcie autora sko
11 0 A A
Policja podczas protestu w Lublinie
Policja podczas protestu w Lublinie

Komenda Wojewódzka Policji przedstawia statystyki za ubiegły rok. Wynika z nich, że liczba przestępstw spadła.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Obecnie lubelski garnizon policji liczy 4967 etatów policyjnych i 1255 pracowników cywilnych. W 2020 r. przybyło 225 stróżów prawa, czyli o 83 osób więcej w porównaniu z rokiem 2019.

– Wskaźnik wakatów do ogólnego stanu etatowego, pod koniec grudnia wyniósł 41. W 2021 roku wstępnie zaplanowano kolejne przyjęcia do służby, które odbędą się w sześciu terminach – informuje komenda.

Nowym zadaniem, jakie w 2020 r. otrzymała policja była kontrola osób przebywających na kwarantannie. Zrealizowano około 4 mln. takich kontroli. – Szczególnie podczas kwietniowej „narodowej kwarantanny”, funkcjonariusze wspierali seniorów, między innymi dostarczając niezbędne środki. Ponadto zabezpieczony w ramach prowadzonych postepowań nielegalny alkohol przekazywaliśmy do przerobienia na płyn do dezynfekcji, który posłużył pracującym w szpitalach medykom – dodaje policja.

Podaje też, że 1571 funkcjonariuszy zostało objętych kwarantanną, a 662 mundurowych izolacją w związku z zakażeniem.

Zobacz: Nowe radiowozy lubelskiej policji

Jeśli chodzi o przestępstwa, to w 2020 roku odnotowano ich 29 473 podczas gdy rok wcześniej 34 114. – Wskaźnik wykrywalności przestępstw utrzymuje się wciąż na wysokim poziomie wynoszącym 81,7 proc. – uzupełnia KWP i wylicza: – Z ogólnej liczby stwierdzonych przestępstw, 18 213 to liczba przestępstw kryminalnych. W tej kategorii odnotowaliśmy spadek w porównaniu do 2019 roku - 20 641. Wysoka jest także wykrywalność tych przestępstw, która wyniosła 79,2 proc. Ten wynik plasuje nas na pierwszym miejscu w kraju (średnia krajowa - 66,2 proc.).

Zanotowano spadki w grupie przestępstw uważanych powszechnie za szczególnie uciążliwe. To grupa takich kategorii jak: rozbój, bójka i pobicie, kradzież z włamaniem, kradzież cudzej rzeczy, kradzież samochodu, uszczerbek na zdrowiu i uszkodzenie rzeczy. W minionym roku ilość przestępstw stwierdzonych w powyższych kategoriach wyniosła łącznie 6 266 ( w 2019 roku - 6520). Z kolei wykrywalność tych przestępstw (na poziomie 63,4 proc.)

Zobacz: Akcja protestacyjna pod komisariatami w Lublinie

Rozbój: przestępstwa stwierdzone w 2020 roku - 203, w 2019 roku - 228, wykrywalność w 2020 na poziomie 93,1 proc.

Bójka: przestępstwa stwierdzone w 2020 roku – 204, w 2019 roku - 249,  wykrywalność przestępstw w 2020 roku wyniosła 92,6 proc.

Kradzież: przestępstwa stwierdzone w 2020r. – 2303, w 2019 roku – 2510,  wykrywalność przestępstw w 2020r. - 57,9 proc.

Kradzież pojazdu: przestępstwa stwierdzone w 2020 roku. – 56, w 2019 roku - 65, wykrywalność przestępstw w 2020 roku – 62,5 proc.

Uszczerbek na zdrowiu: przestępstwa stwierdzone w 2020 roku. – 437, w 2019 roku - 546, wykrywalność przestępstw w 2020 roku. - 96,8 proc.

Uszkodzenie rzeczy: przestępstwa stwierdzone w 2020 roku – 1174, w 2019 roku - 1224, wykrywalność przestępstw w 2020 roku - 96,8 proc.

Kradzież z włamaniem: w 2020 roku – 1945, w 2019 roku – 1763,  wykrywalność 60,8 proc.

Policja chwali się też 2542 przestępstwami narkotykowymi i zabezpieczeniem ponad 350 kilogramów narkotyków.

Wypadki

– Stan bezpieczeństwa na drogach Lubelszczyzny uległ poprawie. Dzięki pracy policjantów ruchu drogowego, był to kolejny rok, w którym została utrzymana tendencja spadkowa dotycząca liczby wypadków drogowych, ofiar śmiertelnych i rannych. W ciągu 12 miesięcy minionego roku odnotowaliśmy 937 wypadków, gdzie w 2019 roku było ich 1129. Rannych w wypadkach zostało 955 osób, czyli o 262 mniej niż w 2019 roku. Spadek odnotowaliśmy także w kwestii liczby ofiar śmiertelnych. W 2020 roku wskutek wypadków drogowych zginęło 155 osób, czyli o 15 mniej niż w roku 2019 (170 ofiar). Głównymi przyczynami wypadków było niedostosowanie prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, czy nieprawidłowe zachowania wobec pieszych – wylicza KWP.

Na drogach złapano 3931 pijanych kierowców, a 3950 osobom odebrano prawo jazdy za przekroczenie prędkość o ponad 50 kilometrów na godzinę.

– Z kolei policjanci ze specjalnej grupy „Speed” zajmujący się między innymi zwalczaniem agresywnych zachowań na drodze, ujawnili 46 313 wykroczeń popełnionych przez kierujących. Zatrzymali 1374 prawa jazdy, nałożyli 38745 mandatów karnych – dodaje policja.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS władzę w powiecie stracił, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina
PATRONAT
galeria

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina

Sztuczna Inteligencja to główny temat dziekanów, prodziekanów i przewodniczących rad dyscyplin z 22 uczelni technicznych w Polsce.

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych - Business Centre Club po raz 21. wyróżnił najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju. Wśród 43 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” znalazły się trzy z województwa lubelskiego.

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką
1 czerwca 2024, 19:00

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024) to najnowsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Lublina, które obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szykuje się zmiana kierownictwa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Prezydent odwołał dotychczasową szefową, Ewę Borkowską. Urząd zarzuca jej nieprawidłowości przy dofinansowaniach do turnusów rehabilitacyjnych.

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Bus roztrzaskał się o drzewo. Na miejscu zginęły dwie kobiety i sześcioletnia dziewczynka. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ukraińskiemu kierowcy.

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok
WIDEO
film

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok

Optyk, okulista, optometrysta – wszystkie te zawody zaczynają się na literę O, ale łączy ich także coś innego. Wszyscy dbają o nasz wzrok. Jak zadbać o nasze oczy, kto i kiedy powinien się wybrać na badania, a także coś o soczewkach kontaktowych i okularach przeciwsłonecznych opowiedzą Katarzyna Piątkowska oraz Bożena Kliza-Puszka – optometrystka i optyczka.

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Dworzec Lublin ma szanse na wygraną w konkursie organizowanym przez czasopismo National Geographic Polska.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

W środę uczniowie musieli wykazać się wiedzą matematyczną i na przykład obliczyć zysk ze sprzedaży truskawek i czy różnicę w wysokości wież.

Po ponad pięciu latach zmienił urząd. U wojewody zarobi mniej niż u prezydenta

Po ponad pięciu latach zmienił urząd. U wojewody zarobi mniej niż u prezydenta

Po ponad pięciu latach u boku prezydenta Michała Litwiniuka (PO), Maciej Buczyński zmienił miejsce pracy. Od wtorku jest szefem bialskiej delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zarobi tu mniej niż w ratuszu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty