"Nauka w służbie przyrody" - to hasło przewodnie tegorocznego Lubelskiego Festiwalu Nauki, który jesienią odbędzie się w Lublinie i kilku innych miastach regionu. Imprezę, która co roku przyciąga tysiące ludzi, w tym roku zorganizuje lubelski Uniwersytet Przyrodniczy.
– Udało nam się przygotować ponad 800 projektów i 60 tys. miejsc dla uczestników. Dla porównania rok wcześniej do zobaczenia było ok. 640 wydarzeń – wylicza prof. Ryszard Dębicki, prorektor lubelskiego UMCS, który w ub. roku koordynował festiwal. Prezentacje, oprócz Lublina, odbywały się także w Zamościu, Stalowej Woli, Tomaszowie Lubelskim, Puławach i Dęblinie.
W tym roku koordynatorem imprezy jest lubelski Uniwersytet Przyrodniczy. Przygotowania już ruszyły. Wiadomo, że tegoroczna impreza odbędzie się od 17 do 23 września. Hasło przewodnie to: "Nauka w służbie przyrody”.
– Naszym celem jest popularyzacja nauki, a także sztuki wśród mieszkańców Lublina oraz Lubelszczyzny – podkreśla prof. Edward Pałys, prorektor Uniwersytetu Przyrodniczego i przewodniczący komitetu organizacyjnego tegorocznego festiwalu. I zachęca do udziału wszystkich naukowców, jednostki międzywydziałowe i ogólnouczelniane, studentów, organizacje studenckie i koła naukowe.
– W czasie festiwalu, podobnie jak w roku ubiegłym, odbędzie się Tygiel, czyli III Lubelski Kongres Studenckich Kół Naukowych, który umożliwi prezentację zainteresowań naukowych i pozanaukowych studentów – zapowiada prof. Pałys. – Festiwal będzie znakomitą okazją do zaprezentowania dorobku naukowego oraz przygotowania ciekawych prezentacji.
Zapisy na pokazy, wykłady i spotkania w ramach festiwalu zaczną się latem. Szczegóły na stronie internetowej: www.festiwal.lublin.pl.