Mniej zwolnień grupowych, więcej ofert zatrudnienia. Tak w ostatnich miesiącach wygląda sytuacja na lubelskim rynku pracy
– Zakończyliśmy właśnie rekrutację na 60 stanowisk górniczych. A w sumie w ostatnim czasie przyjęliśmy do pracy ponad 100 osób – informuje Grzegorz Gawroński, dyrektor biura zarządu w Bogdance. – W tej chwili zatrudniamy 4700 osób i w tym roku już większych rekrutacji nie będzie – dodaje Gawroński.
Ponad 100 osób znalazło też pracę w Biurze Relacji z Klientami, które w Lublinie otworzył Alior Bank. Natomiast niemiecka firma ABM wciąż prowadzi nabór do nowego zakładu w strefie ekonomicznej w Lublinie. Do końca roku można ubiegać się o pracę w dziale uzwojeń i dziale montażu.
Nabór na kilkadziesiąt stanowisk prowadził też Leroy Merlin. Poszukiwani byli pracownicy do bezpośredniej obsługi klienta. Natomiast Auchan, który otworzy w przyszłym roku w Lublinie swój sklep, prowadzi nabór na kasjerów i do działu technicznego.
– Od początku roku wpłynęło do nas ponad 4,5 tys. ofert pracy. Najczęściej pracodawcy zgłaszali wolne miejsca pracy w handlu i usługach – informuje Monika Różycka-Górska, rzecznik Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie.
Poszukiwani są przede wszystkim doradcy klienta (177 ofert), przedstawiciele handlowi (158), pracownicy biurowi (149), robotnicy (144), monterzy okien (105), sprzedawcy (96), pomoce kuchenne (74).
Równocześnie spadła liczba osób, które straciły pracę w wyniku zwolnień grupowych. W sierpniu i wrześniu najwięcej, bo 85 osób zwolnił Okręgowy Szpital Kolejowy w Lublinie, a z Movares Polska odeszło 55 osób.
Bezrobotni
Na koniec września w MUP w Lublinie zarejestrowanych było 17348 bezrobotnych. Liczba ta zmalała w stosunku do sierpnia o 136 osób. Wskaźnik bezrobocia w naszym regionie wyniósł 13,7 proc.
Najwyższa stopa bezrobocia wystąpiła w powiecie włodawskim (23,3 proc.), chełmskim ziemskim (18,9 proc.) i hrubieszowskim (18,5 proc.).