Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 września 2024 r.
19:45

Lubelskie kukułki smakują nawet w Jordanii

0 A A
(fot. Archiwum/DW)

Fabryka Cukierków „Pszczółka” działa na rynku nieprzerwanie od 72 lat. Zaczęło się od lubelskiego podwórka, a obecnie ta „słodka” firma jest rozpoznawana w wielu zagranicznych krajach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pszczółka jest lubelską firmą z tradycjami działającą nieprzerwanie od 1952 roku. To nie był czas sprzyjający dla nowo powstającego przedsięwzięcia. Jednak nie przeszkodziło to w rozwoju i budowie słodkiego biznesu.

Zaczęli w trudnych czasach

– Pszczółka powstała w niełatwych, powojennych czasach. Wtedy kraj się odbudowywał i wszystko dopiero budziło się do życia. Można powiedzieć, że hartowaliśmy się od początku. Później także niebyło łatwo. Wszystko zależało od aktualnej sytuacji gospodarczej i politycznej. W latach90. budował się kapitalizm, a my uczyliśmy się pracować na nowych, nieznanych dotąd warunkach. Pojawiła się duża zagraniczna konkurencja i tak jest do dziś – mówi Katarzyna Lonc, prezes zarządu Fabryki Cukierków „Pszczółka”.

– Funkcjonując w branży FMCG (branża produktów życia codziennego, m. in. żywności– przyp. red.) zawsze jest się zależnym od wielu czynników i my także odczuwamy trudności i kłopoty – takie jak np. wahania cen cukru, wojna, pandemia, spekulacja na rynku kakao. To wszystko nas dotyczy, ale niezależnie od czasów i okoliczności staramy się być elastyczni i dopasowywać do panującego klimatu na rynkach – dodaje Katarzyna Lonc.

W pierwszych latach firma była częścią Cukrowni Lublin znajdującej się ówcześnie przy ul. Krochmalnej i funkcjonowała w budynkach dawnej rafinerii cukru. To gwarantowało łatwy dostęp do cukru i syropu skrobiowego dzięki pobliskim Zakładom Przemysłu Ziemniaczanego. W pierwszych latach istnienia zatrudniała pracowników cukrowni w przerwach kampanijnych, później potrzebowała już stałej kadry.

Słodka niezależność

Następnie w 2010 r. Pszczółka zyskała samodzielną podmiotowość stając się spółką, podmiotem prawa handlowego jako Fabryka Cukierków „Pszczółka” sp. z o.o. – Przez wiele lat zmieniały

się okoliczności rynkowe, społeczne i polityczne, a nasza fabryka dostarczała słodkości pokoleniom Polaków. Przez dekady możliwości produkcyjne ograniczały nas jedynie do produkcji cukierków twardych, czyli karmelków –opowiada Katarzyna Lonc.

Kukułki słodko kukają po analizie

Spółka sukcesywnie wprowadzała na rynek nowe rodzaje słodyczy. Zaczęło się od legendarnych już Kukułek, czyli kakaowych cukierków z nutą alkoholu. Później powstały karmelki owocowe z musującym nadzieniem Musss oraz np. Jogusie, czyli owocowe karmelki z mlecznym nadzieniem. Poprzez analizę rynku przeprowadzoną w latach2012-14 i odnotowanie wzrostów w segmencie wyrobów czekoladowych. Pszczółka podjęła decyzję o budowie nowego zakładu produkcyjnego i wprowadzeniu nowości w asortymencie, co stało się możliwe dzięki nowym liniom do produkcji cukierków czekoladowych i pralin. Do asortymentu dołączyły także karmelki drażerowane oblewane czekoladą.

– Od 2017 r. spółka funkcjonuje w nowym zakładzie, wybudowanym w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro-Park Mielec Podstrefa Lublin przy ul. L. Spiessa 7w Lublinie. To największa inwestycja w historii naszej firmy. Obecnie produkujemy praliny, cukierki czekoladowe, galaretki, karmelki i karmelki drażerowane w czekoladzie –wymienia prezes.

W rozwoju firmy niewątpliwie pomogło członkostwo Polski w Unii Europejskiej. To pozwoliło na ekspansję na rynek Europy Zachodniej i budowanie wizerunku polskiej marki za granicą.

– Wspólny rynek to łatwość kontaktów, podróżowania, rozliczeń, to niewątpliwie nam pomaga w kontaktach eksportowych –dodaje Katarzyna Lonc.

Cukierki można znaleźć na sklepowych półkach m.in. w USA, Jordanii, Niemczech, Łotwie, Słowacji, Czechach, Estonii, Azerbejdżanie, Mongolii, Szwecji, Rumunii, Litwie, Węgrzech, Kanadzie, Iraku czy Chinach.

Pszczółki pod skrzydłami pszczółki

Dodatkowo Pszczółka propaguje proekologiczne postawy

i inspiruje lokalne społeczności do podejmowania działań na rzecz dziko żyjących pszczół pełniących bardzo ważną rolę w ekosystemie. Od lat firma jest zaangażowana w swój autorski projekt „Ratujmy pszczoły dziko żyjące”.

– Ochrona różnych gatunków tych owadów przyczynia się do znacznego zwiększenia ilości plonów na świecie. Pszczoły miodne i dziko żyjące odpowiadają za zapylanie roślin, które stanowią ponad 1/3 naszej codziennej diety. Dlatego są tak ważne dla produkcji żywności i rolnictwa. Pszczoły dziko żyjące są przy tym szczególnie pożyteczne, nie produkują miodu, za to jedna z nich jest w stanie zapylić więcej kwiatów niż100 pszczół miodnych. Ekologicznie wspierają zwiększenie plonów, a przy tym nie są agresywne i nie żądlą – przekonuje szefowa spółki.

W ramach akcji stawiane są hotele dla tych pożytecznych owadów. Można je znaleźć w wielu miejscach w województwie. W 2023 r. takie hotele postawiono w Zamościu, Chełmie, Krasnymstawie, Poleskim Parku Narodowym, Włodawie, Parczewie, przy siedzibie TVP Lublin i Radia Lublin czy w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

 – W tym roku zorganizowaliśmy kilka eventów w tej tematyce. Chcemy inspirować dotworzenia przestrzeni przyjaznym pszczołom, pokazywać jak w prosty sposób zrobić samodzielnie hotel dla pszczół i stworzyliśmy terminarz kwiatów przyjaznych pszczołom. Zachęcamy do dołączenia do akcji i używania hashtagu #ratujmypszczoly –zaprasza Katarzyna Lonc.

Nowe smaki

Spółka nie zwalnia tempa i nieustannie się rozwija. Jak podkreśliła prezes, firma nie zamierza zapomnieć o tradycyjnych karmelkach, w produkcji których jest jednym z liderów w Polsce. Niedawno, prosto z „pszczółkowej” fabryki na rynek dotarły nowe słodycze. Są to owocowe Frrutsy. Nieco wcześniej powstały Power Candies, czyli karmelki o smaku energetyka wzbogacone kofeiną i witaminami. W planach jest także rozwijanie segmentu galaretek. Nowością, z myślą o coraz bardziej popularnym Halloween, są kwaśne galaretki o smaku ananasa i marakui HopSour.

Fabryka Cukierków „Pszczółka” to polska firma i część Grupy Kapitałowej Krajowej Grupy Spożywczej S.A., która już od ponad 70 lat kultywuje słodką tradycję. To również ponad2 ha zakładu produkcyjnego w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Lublinie. Nad słodkimi produktami pracuje codziennie ponad 250 pracowników.

Hotel dla pszczół (fot. Fabryka Cukierków „Pszczółka)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

W środę swoje racje przed sądem przedstawiło oskarżenie i obrona. Wyrok ma być ogłoszony w piątek

Strzelanina pod remizą. Tylko straszył czy chciał zabić?

Przewód sądowy został zamknięty. Mowy końcowe wygłoszone. Teraz sąd zdecyduje czy Łukasza W. skazać za usiłowanie zabójstwa, czego chce prokuratura, czy też uniewinnić, o co wnosi obrona.

Nikodem Koszałka (z piłką) to jeden z liderów Piątego Faulu

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Sfaulowane Lisy

Piąty Faul pokonał Flying Foxes w ramach piątej kolejki rozgrywek Pod Koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego.

Black metalowy koncert roku w Zgrzycie
koncert
24 listopada 2024, 19:00

Black metalowy koncert roku w Zgrzycie

Legenda black metalu – Gorgoroth oraz gość specjalny, grupa Mortiis wystąpią w najbliższą niedzielę w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Minister nauki gra na perkusji i obiecuje miliony złotych na kulturę studencką
Zdjęcia
galeria

Minister nauki gra na perkusji i obiecuje miliony złotych na kulturę studencką

Do Lublina po raz kolejny przyjechali przedstawiciele kultury studenckiej z całej Polski. Minister nauki zapowiedział w środę uruchomienie pieniędzy na rozwój studenckich inicjatyw.

KODY 2024. Na początek koncert w klasztorze
Zdjęcia
galeria

KODY 2024. Na początek koncert w klasztorze

W środowy wieczór ruszył 16. Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej „KODY”. Na początek w przestrzeni klasztoru oo. Dominikanów w Lublinie wystąpił Radical Polish Ansambl.

Tomasz Celej to lider Matematyki

Tomasz Celej wciąż błyszczy w rozgrywkach LNBA

Za nami kolejne mecze w rozgrywkach LNBA. Matematyka wciąż na czele Konferencji A. Tomasz Celej i spółka w niedzielę pokonali po dramatycznym meczu Alco 63:60.

Urząd miasta w Białej Podlaskiej
sonda

Konfederacja nie chce flagi Ukrainy na ratuszu. Poseł Pejo pisze do prezydenta

Flaga Ukrainy powinna zniknąć z masztu na ratuszu w Białej Podlaskiej - apeluje do prezydenta poseł Bartłomiej Pejo z Konfederacji. Jego zdaniem ten gest solidarności nie licuje z obecną polityką historyczną ukraińskich władz. Z kolei bialscy urzędnicy wskazują, że nawet polski Sejm w ten sposób solidaryzuje się z Ukrainą.

Polska podrywa myśliwce. Rosyjskie rakiety masowo atakują Ukrainę

Polska podrywa myśliwce. Rosyjskie rakiety masowo atakują Ukrainę

Polskie wojsko poderwało myśliwce. Ma to związek z czwartkowym zmasowanym atakiem rakietowym Rosji na Ukrainę.

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Zaplecze młodych chłopaków z potencjałem jest bardzo ważne

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Zaplecze młodych chłopaków z potencjałem jest bardzo ważne

Przy okazji rozegranego w poprzednim tygodniu meczu sparingowego z Bruk-Bet Termaliką Nieciecza Motor Lublin sprawdzał dwóch młodych zawodników: Szymona Gaja i Filipa Kondracika. Okazuje się, że w najbliższym czasie takich testów może być więcej.

Anne Applebaum

Applebaum, Holland i Tokarczuk. UMCS idzie na całość

„Bezprecedensowe” – tak to wydarzenie opisuje UMCS. 25 listopada lubelska uczelnia wręczy tytuły doktora honoris causa: Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk.

Sebastian Fabijański wystąpi w Kultowej Klubokawiarni
koncert
21 listopada 2024, 19:00

Sebastian Fabijański wystąpi w Kultowej Klubokawiarni

Już dziś w Kultowej Klubokawiarni wystąpi popularny aktor, raper i freak fighter – Sebastian Fabijański, który będzie promował swój ostatni album pt. „Diament”.

Batabe Zempare jest w wysokiej dyspozycji

Polski Cukier AZS UMCS walczył dzielnie w Hiszpanii, ale przegrał i stracił szanse na wyjście z grupy Eurocup

Polski Cukier AZS UMCS długo walczył z faworytem, ale ostatecznie musiał uznać wyższość Hozono Global Jairis. Kolejny mecz w ramach FIBA Eurocup zakończył się dla lublinianek porażką 63:76.

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę rusza pełną parą
WSPARCIE

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę rusza pełną parą

Jej znakiem rozpoznawczym jest uśmiechnięta buźka na żółtym tle. I to, że nie zbierają pieniędzy. Dzisiaj oficjalnie ruszyła akcja "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę".

Awans bez najmniejszych problemów. Bogdanka LUK Lublin drugi raz lepsza od Maccabi Tel Awiw
ZDJĘCIA
galeria

Awans bez najmniejszych problemów. Bogdanka LUK Lublin drugi raz lepsza od Maccabi Tel Awiw

Bogdanka LUK pokonała we wtorek Maccabi Tel Awiw 3:0, a w środę powtórzyła ten wynik. Dzięki temu pierwszy w historii lubelskiego klubu dwumecz w europejskich pucharach zakończył się pełnym sukcesem i awansem do kolejnej rundy CEV Volleyball Challenge Cup.

Magia Świąt: warsztaty kulinarne w Lublinie
COŚ SŁODKIEGO

Magia Świąt: warsztaty kulinarne w Lublinie

Dla dzieci i rodziców lub dziadków. Będzie bardzo świątecznie i słodko. A na koniec będą Certyfikaty Małego Kucharza.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Motoryzacja -> Sprzedam -> Inne

rower

lublin

1 100,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

195,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Różne -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

195,00 zł

Komunikaty