Sześcioro dyrektorów podległych samorządowi województwa jednostek kultury dostało nagrody roczne. Na ich konta wpłynie równowartość jednego miesięcznego wynagrodzenia.
– Nagroda roczna może być przyznana osobie, która zajmowała stanowisko przez cały rok, nie naruszyła obowiązków pracowniczych i nie zaistniały przesłanki do odwołania jej ze stanowiska. Ponadto warunkiem przyznania nagrody jest dodatni wynik finansowy instytucji – tłumaczy Katarzyna Olchowska z Urzędu Marszałkowskiego.
Wśród nagrodzonych znaleźli się: Anna Fic-Lazor (Muzeum Zamoyskich w Kozłówce), Mirosław Korbut (Muzeum Wsi Lubelskiej), Katarzyna Mieczkowska (Muzeum Lubelskie), Artur Sępoch (Wojewódzki Ośrodek Kultury), Włodzimierz Staniewski (Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”) i Agnieszka Zadura (Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym).
Ze względu na ujemny wynik finansowy nagród nie otrzymali dyrektor Teatru Muzycznego Iwona Sawulska i kierujący Centrum Spotkania Kultur Piotr Franaszek. Z kolei Dorota Ignatjew (Teatr im. J. Osterwy) i Tadeusz Stawecki (Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego) swoje stanowiska objęli w trakcie ubiegłego roku i dlatego nie otrzymają dodatkowej pensji.
Powodem, z którego w gronie nagrodzonych zabrakło dyrektora Filharmonii Lubelskiej Jana Sęka, była wszczęta wobec niego procedura odwołania ze stanowiska i trwający konflikt z muzykami, który „negatywnie wpływa na wizerunek instytucji”.
Przedstawiciele urzędu nie podają dokładnej wysokości nagród. Informacje o wynagrodzeniach dyrektorów można znaleźć w oświadczeniach majątkowych publikowanych w Biuletynie Informacji Publicznej. Wynika z nich, że z grona nagrodzonych dyrektorów najwyższe zarobki ma Katarzyna Mieczkowska (w 2016 roku zarobiła 142 tys. zł), a najniższe – Agnieszka Zadura (79 tys. zł).
Należy jednak pamiętać, ze podane kwoty zawierają nie tylko comiesięczne pensje, ale też m.in. dodatki oraz tzw. „trzynastki”.