Powstaną nowoczesne pracownie diagnostyczne, lądowisko dla helikopterów i zupełnie nowe jednostki: Centrum Zdrowia Psychicznego i Zakład Radioterapii. Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie dostał 325 milionów złotych rządowej dotacji.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Inwestycja ma być realizowana w latach 2016-2022 i zakłada m.in. utworzenie nowych jednostek: Centrum Zdrowia Psychicznego przy ul. Głuskiej (gdzie obecnie działają kliniki psychiatryczne) i Zakładu Radioterapii u zbiegu ulic Radziwiłłowskiej i 3 Maja z zapleczem dydaktycznym i poradnią.
– Przy ul. Radziwiłłowskiej pierwsze prace budowlane rozpoczną się w przyszłym roku. W miejscu spalonego kilka lat temu gmachu kliniki dermatologii powstanie nowy budynek – mówi Adam Borowicz, dyrektor SPSK1. – W następnej kolejności zajmiemy się rozbudową szpitala od strony północno-wschodniej. Do obiektów dobudowanych do zespołu klinik przy ul. Staszica zostaną przeniesione jednostki zabiegowe, które obecnie mieszczą się w dawnym klasztorze.
Szpital doczeka się także lądowiska dla helikopterów od strony al. Solidarności, a Klinika Chorób Zakaźnych zostanie dostosowana do leczenia osób podejrzanych o zarażenie wirusem Ebola. Baza kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku przy ul. Staszica ma zostać powiększona, co umożliwi pobyty pacjentów dziennych i jednodniowych w trakcie chemioterapii.
– To pierwszy taki zastrzyk pieniędzy w całej 70-letniej historii szpitala. Dzięki niemu będziemy leczyć w zupełnie nowych warunkach – cieszy się dyrektor Borowicz. – Pacjent nie będzie odsyłany do innych placówek. Z kompleksowych usług medycznych skorzystać na miejscu – podkreśla.
Kliniki przeniesione do nowych miejsc zostaną wyposażone w nowy sprzęt, a pozostałe zakłady doposażone w nowoczesną aparaturę.
Skorzystają też studenci. – Dzięki nowoczesnej bazie dydaktycznej zapewnimy zupełnie nową jakość kształcenia – podkreśla prof. Andrzej Drop, rektor Uniwersytetu Medycznego. – Realizacja tej inwestycji, o co staraliśmy się od blisko 10 lat, to ogromny prestiż dla naszej uczelni – dodaje.