Co najmniej 162 pomysły zostały zgłoszone w tegorocznym naborze projektów do budżetu obywatelskiego na rok 2023. To dopiero wstępne dane, uwzględniające wyłącznie projekty przekazane drogą elektroniczną.
Miasto czeka jeszcze na pomysły złożone w Biurach Obsługi Mieszkańców oraz przesłane listownie.
Wśród 162 projektów przeważają dzielnicowe, których uzbierało się już 103, zaś ogólnomiejskich jest 59. Pomysłów jest zauważalnie mniej niż rok temu, gdy drogą elektroniczną przekazano okrągłe 200 projektów.
Teraz wszystkie pomysły mają być ocenione przez komisję, która sprawdzi, czy projekt jest zgodny z regulaminem budżetu obywatelskiego. Badane ma być m.in. to, czy pomysłodawca prawidłowo policzył koszty, czy działka wskazana pod inwestycję rzeczywiście jest własnością miasta i czy nie ma ryzyka, że miasto będzie musiało ją zwrócić dawnym właścicielom.
– Weryfikacja i ocena wniosków potrwa około 3 miesiące. Wówczas poznamy listę projektów, które zostaną poddane pod głosowanie – informuje Joanna Stryczewska z lubelskiego Ratusza.
Autorzy zdyskwalifikowanych projektów będą mogli się jeszcze odwołać od negatywnej oceny. Po rozpatrzeniu odwołań poznamy pełną listę pomysłów, które będą dopuszczone do głosowania zaplanowanego na jesień. Tym razem do podziału będzie 14 mln zł.