Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 kwietnia 2022 r.
9:39

Lublin. Jest nowa wizja przyszłości terenów po fabryce wind

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Władze miasta nie rezygnują z umożliwienia budowy bloków przy ul. Roztocze. W piątek ogłosiły już trzeci projekt planu zagospodarowania tego miejsca. Od wcześniejszej wersji różni się on – na większości terenu – mniejszą wysokością dozwolonej zabudowy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To kolejna odsłona dyskusji o przyszłości terenów po Lubelskiej Wytwórni Dźwigów Osobowych „Lift Service”, która przeprowadziła się z Węglina na Felin. Pofabryczne zabudowania wyburzono, a na pustej działce jeden z deweloperów chce stawiać bloki mieszkalne.

Na budowę mieszkań nie pozwala jednak obowiązujący plan zagospodarowania, który przeznacza to miejsce głównie pod produkcję i magazyny. To dlatego inwestor poprosił miasto o zmianę planu na taki, który dopuści budowę bloków.

Sąsiedzi mówili „nie”

Miejscy planiści już w 2019 r. stworzyli projekt nowego planu, ale oprotestowali go mieszkańcy os. Świt, sąsiadującego z pofabryczną działką. Protestujący obawiają się, że mieszkańcy nowych bloków będą zastawać samochodami ich uliczki, a ul. Roztocze zakorkuje się na amen, gdy w okolicy przybędzie pojazdów.

Te same obawy wzbudził też drugi projekt, ogłoszony przez Ratusz rok temu. Mieszkańcy os. Świt i ich sprzymierzeńcy zgłosili do niego 1200 uwag.

Urząd opracował więc kolejną, trzecią wersję projektu. Ogłoszono ją w piątek.

Co zmienili planiści

Nowy projekt różni się od poprzedniego przede wszystkim dozwoloną wysokością budynków. Zachowany zostaje przy tym podział na trzy strefy.

W pierwszej strefie (od strony narożnika ul. Orkana i Roztocze) budynki nie będą mogły mieć więcej niż 17 m wysokości. Poprzednio była mowa o 25 metrach.

W drugiej strefie (pas ziemi w głębi terenu) dozwolona wysokość zabudowy została ograniczona względem poprzedniego projektu z 18 do 15 m.

Nie zmienia się za to dozwolona wysokość budynków w trzeciej strefie, czyli na pasie ziemi ciągnącym się wzdłuż posesji z domami jednorodzinnymi przy Urzędowskiej. To wciąż 12 m.

Względem poprzedniego projektu nie zmieniają się granice stref wysokościowych. Najbardziej rozległą pozostaje ta z najwyższymi blokami.

Nowa wersja projektu przewiduje też wyznaczenie dodatkowego wjazdu na nowe osiedle, bezpośrednio z ul. Roztocze, naprzeciw ul. Mazowieckiej. Wcześniej nie mówiono o tym wprost.

Zmiany parkingowe

Inaczej niż poprzednio określono wymagania co do minimalnej liczby miejsc postojowych, które inwestor będzie musiał zapewnić nowej zabudowie.

– Zastosowany został wskaźnik 1,3 miejsca parkingowego na 1 mieszkanie – informuje Urząd Miasta, co w przypadku większych lokali (ponad 70 mkw.) oznacza złagodzenie proponowanych dotąd wymagań, a w przypadku mniejszych jest ich zaostrzeniem.

Przypomnijmy: poprzednio proponowano przelicznik 1 miejsce parkingowe na 1 mieszkanie dla mieszkań małych (do 50 mkw.), dla średnich (do 70 mkw.) przewidziano 1,2 miejsca na lokal, zaś dla dużych (ponad 70 mkw.) wymogiem miało być 1,5 miejsca.

W nowym projekcie jest jeszcze jedna istotna zmiana. – Nakazana została realizacja dodatkowych 30 ogólnodostępnych, naziemnych miejsc parkingowych, oprócz tych wynikających z bilansu projektowanej na terenie zabudowy – informuje Urząd Miasta.

Akademiki? Tak, ale…

Ratuszowi planiści nie przesądzają, że na pofabrycznym terenie muszą powstać bloki mieszkalne. Od początku chcą tutaj dopuścić zarówno zabudowę wielorodzinną, jak też usługową. Proporcje między usługami i mieszkaniami swobodnie miałby sobie sam określać deweloper. Równie dobrze mogłyby tu więc stanąć biurowce, przedszkole, sklepy lub hotel. A także dom studencki.

To właśnie budowa akademików stała się dla deweloperów dobrym sposobem na skorzystanie z łagodniejszych wymogów dotyczących liczby miejsc parkingowych. Stawiają obiekt, który formalnie jest akademikiem, ale sprzedają znajdujące się w nim lokale, które rozkładem pomieszczeń niczym nie różnią się od mieszkań.

Zazwyczaj miasto wychodzi z założenia, że wystarczające będzie zapewnienie jednego miejsca parkingowego na każde trzy pokoje w „domu studenckim”, co jest wymogiem łagodniejszym od stosowanego dla „zwykłych”. Taki przelicznik jest wpisywany do uchwalanych ostatnio planów zagospodarowania.

Nie inaczej miało być w przypadku ul. Roztocze. W poprzednim projekcie planu zagospodarowania zastosowany był właśnie taki wskaźnik. W nowej wersji całkowicie znika punkt określający minimalną liczbę miejsc parkingowych dla akademika. W tej sytuacji zastosowanie będzie mieć przelicznik „w przypadkach nieokreślonych wyżej” czyli nie mniej niż 1 miejsce parkingowe na 50 mkw. powierzchni użytkowej. Teoretycznie inwestor mógłby więc skorzystać nazywając małe mieszkanie (do 50 mkw.) „akademikiem” i oszczędzając w ten sposób 0,3 miejsca parkingowego.

Warto przy okazji przypomnieć, że w pierwszej, skreślonej dawno wersji projektu planu zagospodarowania (tej z 2019 r.) planiści uznali za wystarczające dla akademika zapewnienie „0,9 miejsca parkingowego na 10 pokoi”. Wtedy można byłoby zbudować 50 dwupokojowych mieszkań, nazwać je „akademikiem” i zapewnić im łącznie 9 miejsc parkingowych. Przy ul. Roztocze do tego nie dojdzie, ale w Lublinie można znaleźć miejsca (np. przy Wojciechowskiej, czy też Nałęczowskiej) w których obowiązuje plan z takim właśnie przelicznikiem.

Czy to dobre pomysły?

Od teraz do 18 maja wszyscy zainteresowani (nie tylko bliscy sąsiedzi) mogą zgłaszać swoje uwagi i zastrzeżenia do projektu planu zagospodarowania. Można je kierować do prezydenta mailowo (planowanie@lublin.eu), listownie (pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin), przez stronę internetową (decyduje.lublin.eu) lub poprzez elektroniczny system ePUAP.

Wszyscy zainteresowani mogą się też wybrać na publiczną dyskusję z miejskimi planistami, którzy przygotowali projekt. Takie spotkanie zaplanowano na 21 kwietnia (Ratusz, sala 2, godz. 13), a żeby wziąć w nim udział należy do 19 kwietnia zgłosić taką chęć telefonicznie (81 466 23 00) lub mailowo (planowanie@lublin.eu).

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty