Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 stycznia 2022 r.
20:21

Lublin ma nową strategię rozwoju. - Jest trudna - mówi prezydent

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
1 21 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Miejscy radni zatwierdzili dzisiaj strategię rozwoju Lublina do roku 2030. – Jest bardzo trudna do realizacji – przyznaje prezydent Krzysztof Żuk. Jego opozycja stwierdza, że poprzedniej strategii nie udało się w pełni zrealizować i głosuje przeciw przyjęciu nowej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Lublin w 2030 r. to średniej wielkości polska i europejska metropolia, dobrze postrzegana w kraju i za granicą, wyróżniająca się jako ośrodek akademicki, miasto kultury i przestrzeń rozwoju nowoczesnej gospodarki – taka wizja miasta została zapisana w strategii rozwoju, którą zatwierdzili w czwartek radni.

– Postanowiliśmy oprzeć rozwój miasta na pięciu obszarach – wyjaśnia Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości. Lublin ma być;

  • „kreatywny, akademicki i przedsiębiorczy”,
  • „zielony i zrównoważony urbanistycznie”,
  • „otwarty, wielopokoleniowy i społecznie zaangażowany”,
  • „twórczy, otwarty i gościnny” oraz *„metropolitalny”.

Każdy obszar został wypełniony celami do realizacji.

– W niektórych punktach jest dużo poezji a mało konkretów – ocenia radny Stanisław Brzozowski (niezrzeszony). Zresztą sam Ratusz określa, że strategia „jest dokumentem kierunkowym o relatywnie wysokim stopniu ogólności”.

– Myśmy celowo nie wpisywali bardzo aspiracyjnych punktów, że Lublin będzie liderem w takim czy innym obszarze. Boimy się tego, żeby potem nie stać się przedmiotem uszczypliwych żartów – tłumaczy Sagan. Dodaje, że Lublin nie stawia na jedną gałąź gospodarki, bo byłoby to zbyt ryzykowne. Ma być atrakcyjny dla inwestorów i przyciągać studentów, zwłaszcza z zagranicy. – Dążeniem miasta jest to, żeby w Lublinie 15 proc. populacji studentów stanowili studenci zagraniczni.

Strategia zakłada m.in. przekształcanie zdegradowanych terenów pod „nowe funkcje biznesowe” oraz przygotowywanie pod inwestycje nowych terenów, czemu miałoby służyć wybudowanie drogi łączącej ul. Grygowej z Turystyczną oraz ul. Zemborzyckiej z Abramowicką. Dokument wspomina o drodze łączącej Węglin z Felinem.

W dokumencie mowa jest także o stworzeniu Centrum Nauki i Eksperymentu, które miałoby być czymś w rodzaju warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Ratusz zakłada też utworzenie Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży na bazie dawnego Domu Kultury Kolejarza.

Miasto miałoby też wytworzyć drugą oś ruchu turystycznego. Obok tej z deptaka przez Stare Miasto na Zamek, miałaby powstać druga: od dworca PKP i nowego Dworca Metropolitalnego przez ul. Zamojską do Lubartowskiej. W planowaniu miasta brana ma być pod uwagę idea tzw. miasta 15-minutowego, w którym wszystkie najważniejsze sprawy możliwe są do załatwienia w odległości 15 minut od domu. Strategia zaleca też bardziej restrykcyjne podejście do ochrony zieleni.

– Mam smutne wrażenie, że ta strategia nie zawiera impulsu rozwojowego dla Lublina – ocenia Tomasz Pitucha, radny PiS. Nie tylko tego brakuje mu w dokumencie opracowanym przez Ratusz. – Brak jest w ogóle odniesień do dziedzictwa kultury. Nie występuje w tym dokumencie słowo „chrześcijański”, „katolicki”.

Sami autorzy strategii przyznają, że trzeba porządkować planowanie Lublina. – Wprowadzenie przez miasta standardów urbanistycznych wpływa na uporządkowanie przestrzeni oraz racjonalne gospodarowanie terenami w mieście. Wśród 18 miast wojewódzkich 13 przyjęło takowe standardy. Lublin jako jedno z pięciu miast nie posiada takiego dokumentu – czytamy w strategii.

Radny Brzozowski twierdzi, że przyjęta strategia nie powinna być traktowana jako zbiór wytycznych, tylko wiążący dokument. – Przez osiem lat możemy jeszcze masę nieprawidłowych rzeczy popełnić, więc ja bym raczej postulował, żeby ten program został wdrożony i żeby według niego już Wydział Planowania rozpoczął działania – mówi radny. – Wiemy, że przyroda w konfrontacji z deweloperami przegrywa. Jeżeli tej strategii od razu nie wdrożymy i nie zaczniemy od razu jej poważnie traktować, to będzie jeden z wielu dokumentów, którymi możemy się szczycić.

– Tę strategię oceniam bardzo wysoko, a jej mankament jest taki, że jest bardzo trudna do realizacji – stwierdza prezydent Krzysztof Żuk, którego zdaniem poprzednia strategia została wykonana w „satysfakcjonującym” stopniu.

Innego zdania jest opozycja. – Poprzednia strategia nie została zrealizowana – zauważa Piotr Gawryszczak, szef klubu radnych PiS. I sięga po konkretny przykład. – Do 2020 roku miało 10 proc. mieszkańców miasta dojeżdżać rowerami – przypomniał radny. Założony wskaźnik nie został spełniony. – Nikogo nie wsadzimy na rower dlatego, że będzie miał drogę rowerową pod oknem – mówi Gawryszczak, którego zdaniem pisanie strategii jest z założenia „wróżeniem z fusów”.

Ostatecznie za uchwaleniem strategii zagłosowali radni z klubu prezydenta Żuka i niezrzeszony radny Brzozowski. Radni PiS głosowali przeciw.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty