Zmieniony ma być sposób zgłaszania Radzie Miasta obywatelskich projektów uchwał. Do 10 czerwca władze Lublina będą zbierać opinie w tej sprawie
Utrzymany ma być wymóg zebrania minimum 300 podpisów osób popierających projekt, bo wynika on bezpośrednio z ustawy. Ta sama ustawa pozwala jednak samorządom sprecyzować formalności, które muszą spełnić osoby zgłaszające pomysł do Rady Miasta.
Jakie reguły proponują władze Lublina? Autorzy obywatelskiego projektu uchwały musieliby * zawiązać komitet liczący co najmniej 10 osób, * wybrać swojego przedstawiciela i jego zastępcę, a następnie * zarejestrować się w Urzędzie Miasta.
Tak zgłoszony komitet mógłby * napisać projekt, do którego musiałoby być dołączone uzasadnienie zawierające * wyjaśnienie celu i spodziewanych skutków uchwały, * wskazanie „aktualnego stanu faktycznego i prawnego w dziedzinie, której dotyczy projekt”, * wskazanie różnicy między „dotychczasowym a projektowanym stanem prawnym” oraz * wskazanie źródła pokrycia kosztów, o ile uchwała będzie się wiązać z kosztami.
Jeżeli okaże się, że uzasadnienie jest niekompletne, komitet zostanie wezwany do jego uzupełnienia w ciągu siedmiu dni. Taki termin może być wyznaczony raz. Jeżeli komitet nie zdąży uzupełnić uzasadnienia, projekt trafi do kosza.
Ta sama zasada ma obowiązywać w razie przedstawienia niekompletnej listy osób popierających projekt. Dotyczy to sytuacji, gdy na liście będzie mniej niż 300 podpisów lub część z nich będzie złożona przez osoby nieuprawnione.
Wyjaśnijmy: podpisy liczą się tylko wtedy, gdy pochodzą od osób mających prawo głosowania w wyborach do Rady Miasta i wpisanych do stałego rejestru wyborców. W razie uchybienia komitet dostanie siedem dni na uzupełnienie listy.
Po zarejestrowaniu projektu Urząd Miasta będzie musiał doręczyć przedstawicielowi komitetu informację o posiedzeniach wszystkich komisji, które będą opiniować pomysł oraz o terminie rozpatrzenia go przez całą Radę Miasta. Przedstawiciel komitetu lub jego zastępca będzie miał zagwarantowane prawo do zabierania głosu na każdym z tych posiedzeń, także na sesji rady.
Ważną zmianą jest możliwość wprowadzania poprawek do zgłoszonych projektów. Dzisiaj autorzy obywatelskich pomysłów nie mogą tego robić. Zgodnie z zaproponowanymi regułami komitet mógłby większością głosów wprowadzać zmiany w projekcie.
Nowa procedura może być zatwierdzona przez Radę Miasta na posiedzeniu zwołanym na 27 czerwca. Do tego czasu samorząd planuje m.in. zebrać opinie mieszkańców, które będą przyjmowane do 10 czerwca przez Biuro Partycypacji Społecznej przy Bernar-dyńskiej 3.
W tym miejscu planowane jest też otwarte dla wszystkich spotkanie poświęcone zmianom (5 czerwca godz. 17). Uwagi można również wysyłać mailem (konsultacje@lublin.eu).