Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 marca 2022 r.
15:01

Lublin nie chce takich zdjęć na ulicach. Radni podjęli uchwałę

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Jeden z billboardów, jakie można było zobaczyć w Lublinie
Jeden z billboardów, jakie można było zobaczyć w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Zakaz pokazywania treści drastycznych, w tym wizerunku zwłok, uchwaliła w czwartek Rada Miasta. Pod groźbą grzywny zabroniła pokazywania takich treści na bilbordach i innych nośnikach. Zakaz może zostać uchylony przez wojewodę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wprowadzenia zakazu oczekiwał społeczny komitet kobiet, które złożyły do Rady Miasta obywatelski projekt uchwały w tej sprawie. Działaczki tłumaczą, że nie chcą oglądać na ulicach zdjęć rozczłonkowanych płodów, a takie obrazy trafiają na plakaty prezentowane publicznie przez przeciwników aborcji.

Nie chcą tego widzieć

– Nie w każdym wieku nasze dzieci są gotowe na pewne treści – przekonywała radna Maja Zaborowska (klub Żuka), członkini społecznego komitetu kobiet. Opisywała przypadek, gdy z kilkuletnią córką natknęła się na ulicy na plakat z drastycznym zdjęciem. – Nie chcę, żeby moje dziecko znalazło się w takiej sytuacji i się bało.

– Zdjęcia chyba są specjalnie dobierane, żeby były jak najbardziej oddziałujące na psychikę. Dziwię się, że obrońcy życia nie dbają o dzieci, które już się urodziły i chodzą po ulicach, o ich zdrowie psychiczne – oceniał radny Dariusz Sadowski (klub Żuka). – Mam wrażenie, że niektórzy dbają o życie tylko wtedy, kiedy ono jest płodowe, natomiast po urodzeniu zupełnie zmienia się optyka. Odsyłam do sytuacji rodzin, które mają dzieci z głębokim upośledzeniem.

Miejscy radni długo spierali się o zakaz. Za jego wprowadzeniem opowiadali się członkowie klubu prezydenta Żuka, zaś przeciw byli radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości.

„One są wychowawcze”

– Chcecie wprowadzić cenzurę – oburzała się radna Małgorzata Suchanowska (klub PiS). – Ten, kto czyni zło, niech ma wyrzuty sumienia, patrząc na te zdjęcia. Te fotografie pokazywane publicznie są ostrzeżeniem dla innych, są wychowawcze.

– Ja rozumiem, że żaden morderca nie chciałby widzieć ofiar swojej zbrodni – mówił radny Piotr Gawryszczak, szef klubu PiS. – Uchwała nie może być podstawą do tego, żebyśmy zabierali możliwość protestowania przeciw zabijaniu ludzi.

– Tutaj chodzi o to, żeby zabronić piętnować zło – przekonywał radny Stanisław Brzozowski (niezrzeszony), przeciwny wprowadzeniu zakazu. – My pochylamy się nad ofiarami wojny, a ofiar aborcji jest znacznie więcej.

– Czy ktoś może mi dać definicję, czym są treści drastyczne? – pytał radny Piotr Popiel (PiS). Sięgnął też po zdjęcia, które dokumentują ostatnie działania wojenne na Ukrainie i pytał, czy również takie fotografie powinny być zakazane? – Być może jest tak, że ta uchwała to pewien bubel prawny?

A kanapa się kojarzyła…

Ostatecznie większość rady, głosami klubu Żuka, poparła projekt uchwały. Już po głosowaniu szpilę przeciwnikom zakazu wbił przewodniczący Rady Miasta, Jarosław Pakuła (klub Żuka). Zarzucił im hipokryzję.

– Pamiętam taką bardzo emocjonującą, długą dyskusję na temat okładki jednego z pism, które przedstawiało kanapę. Wtedy ci obrońcy słowa byli gotowi cenzurować to pismo, bo kanapa im się kojarzyła. Wasza hipokryzja sięgnęła zenitu – skwitował Pakuła.

Co uchwalili radni

Uchwała wprowadza zakaz „prezentowania na terenie miasta Lublin treści drastycznych, w tym eksponujących wizerunek zwłok lub ich fragmentów, na banerach, billboardach, tablicach, kasetonach, telebimach, siatkach reklamowych, wolnostojących lub pneumatycznych urządzeniach reklamowych, flagach reklamowych, pojazdach, przyczepach i innych nośnikach”. Osoby naruszające zakaz miałyby podlegać karze grzywny.

Takie przepisy miałyby wejść w życie po upływie trzech dni od ich ogłoszenia. Ale wszystko to pod warunkiem, że nie zostanie podważona ich legalność, co wcale nie jest wykluczone.

Uchwała, jak każda inna, trafi teraz do wojewody, który będzie mieć 30 dni na sprawdzenie, czy zakaz jest zgodny z polskim prawem. Jeżeli uzna, że uchwała narusza prawo, będzie mógł wydać rozstrzygnięcie nadzorcze stwierdzające jej nieważność. Jeśli rada nie zgodzi się z tym rozstrzygnięciem, będzie miała prawo je zaskarżyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Sprawy są w sądach

Takie spory przetoczyły się już przez inne miasta. Identyczną uchwałę przyjęli w 2020 r. radni w Krakowie. Tamtejszy wojewoda wydał rozstrzygnięcie o jej nieważności. Radni zaskarżyli to do sądu i przegrali. Sąd orzekł, że samorządowi nie wolno uchwalać przepisów w sprawach uregulowanych prawem krajowym, a publikowania nieprzyzwoitych treści zakazuje kodeks wykroczeń. Wyrok sądu nie jest jeszcze prawomocny.

Z tematem zmierzyła się również Warszawa, wprowadzając latem zeszłego roku zakaz poruszania się po stolicy pojazdów pokazujących lub rozgłaszających treści ukazujące pewne grupy osób w sposób obraźliwy, ośmieszający i nieprawdziwy. W tej sprawie interweniował wojewoda mazowiecki, wydając rozstrzygnięcie o nieważności uchwały. Spór ma rozstrzygać sąd.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

LKS Milanów pokonał Victorię Parczew

Rezerwy z Radzynia wciąż niepokonane, LKS Milanów wygrał w Parczewie

Orlęta II Radzyń Podlaski pokonały Absolwenta Domaszewnica po golu w doliczonym czasie gry. Sokół Adamów zdobył cenne trzy punkty w starciu z Orłem Czemierniki. Orlęta Łuków tylko zremisowały z Unią Żabików.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

14,00 zł

Różne -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty