Jeszcze kilka lat temu rocznicę zakończenia II wojny światowej obchodziliśmy innego dnia. Zmiana nastąpiła w 2015 roku.
Stało się tak za sprawą prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, i to za jego sprawą obchody Narodowego Święta Zwycięstwa i Wolności przeniesiono z 9 maja na 8 maja.
- II światowa rozpoczęła się 1 września 1939 r. napaścią Niemiec hitlerowskich na Polskę. Działania wojenne objęły kilka kontynentów. W walki było zaangażowanych kilkadziesiąt państw. Wojna zakończyła się podpisaniem aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec w Berlinie 8 maja 1945 r. o godz. 22.30 czasu środkowo-europejskiego. Działania wojenne zostały przerwane o godz. 23.01 – przypomina przy okazji poniedziałkowych obchodów Lubelski Urząd Wojewódzki.
- To bardzo trudna rocznica końca II wojny światowej. Było to gorzkie zwycięstwo dla Polaków. Czekaliśmy na pokonanie Niemiec, walczyliśmy z nimi od 1 września 1939 r. Ale od 17 września walczyliśmy również z drugim okupantem – okupantem sowieckim, który przyniósł nam nową zagładę po II wojnie światowej. O ile w Polsce mieliśmy nadzieję, że wolny świat upomni się o nas, że sojusznicy nas nie pozostawią, o tyle żołnierze polskich sił zbrojnych na Zachodzie i polscy oficerowie byli już świadomi, że zostaliśmy zdradzeni, że Polska została oddana sowietom - mówił dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie dr Robert Derewenda.