Sprawy dotyczące m.in. dzierżawy i sprzedaży ziemi można załatwić już pod jednym adresem, przy ul. Karłowicza 4 w Lublinie. Remont pomieszczeń już się zakończył. Dzięki temu lubelski oddział Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa ma już jedną siedzibę. W piątek miało miejsce oficjalne otwarcie wyremontowanych pomieszczeń.
– Nasza instytucja powstała 1 września 2017 r., ale oddział terenowy w Lublinie przez niespełna 4 miesiące był w dwóch siedzibach – na ul. Leszka Czarnego 3 i Karłowicza 4 – mówił Kazimierz Choma, dyrektor Oddziału Terenowego KOWR w Lublinie. – Pod koniec ubiegłego roku po wyremontowaniu zakupionych pomieszczeń na parterze i 1 piętrze tego wieżowca (przy ul. Karłowicza 4-red.) mamy już jedną siedzibę.
– Cieszę się, że z tą chwilą wszyscy pracownicy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa znaleźli się w jednym miejscu i jest to w Lublinie niejako symboliczne ukoronowanie tego procesu powstania KOWR – mówił Witold Strobel, dyrektor generalny KOWR, który brał udział w uroczystości.
– Najwięcej interesantów przychodzi z wnioskami dotyczącymi prywatnego obrotu ziemią – mów Marek Wojciechowski, zastępca dyrektora OT KOWR w Lublinie. – Ustawa prowadziła obowiązek wydania decyzji administracyjnej w sytuacji gdy ziemi nie kupuje rolnik indywidualny lub inne podmioty określone w ustawie. Wcześniej ci interesanci byli obsługiwani głównie na czwartym piętrze, teraz mają bliżej. Biuro podawcze mamy na parterze. Jest też podjazd dla osób niepełnosprawnych.
Niedługo, w związku z wejściem w życie tzw. ustawy akcyzowej w grupie obsługiwanej przez KOWR znajdą się również producenci tytoniu. – Na 14 tysięcy producentów tytoniu w całym kraju aż 5800, czyli ponad 40 procent to są producenci z województwa lubelskiego – dodaje Wojciechowski. – Od 15 marca będziemy ich rejestrować, wydawać decyzje dotyczące wpisu do rejestru, dotyczące powierzchni upraw, sprzedaży. Czeka nas ciężka praca.
KOWR zajmuje się również m.in. dzierżawą i sprzedażą ziemi należącej do Skarbu Państwa i obsługą programu dla szkół, dzięki którego dzieci otrzymują nie tylko owoce i warzywa, ale też i mleko.
W OT KOWR w Lublinie pracuje 100 osób.