Andrzej Cwalina, Maciej Zień, Maria Koldryn, Stanisław Żukowski, Andrzej Kijewski – to tylko niektórzy wybitni absolwenci Zespołu Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida. Szkoła świętowała w piątek swoje 85-lecie.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Lubelski ZSP rozpoczął swoją działalność 10 października 1927 roku jako Wolna Szkoła Malarstwa i Rysunku w Lublinie. Była to trzecia tego typu placówka w Polsce. Od tego czasu przez placówkę przewinęło się wielu wybitnych uczniów i wspaniałych artystów-pedagogów.
- Mamy być z czego dumni i chcemy to pokazywać – mówi Krzysztof Dąbek, dyrektor ZSP w Lublinie. – Dlatego, z okazji jubileuszu zorganizowaliśmy szereg wystawy prac naszych uczniów.
W piątek w szkole przy ul. Muzycznej otwarto wystawę malarstwa i rzeźwy wybitnych absolwentów Katarzyny i Piotra Józefowiczów. Oglądać można już także jubileuszową wystawę w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego. Jest ona oparta przede wszystkim na realizacjach dyplomowych specjalności reklama wizualna i formy użytkowe: snycerstwo i tkanina artystyczna.
- Prace te stanowią podsumowaniem kilkuletniej edukacji artystycznej. Pokazują w jaki sposób realizowana jest koncepcja alternatywnej edukacji – tłumaczy Dąbek i dodaje, że równowaga między tradycją i nowoczesnością będzie w następnych latach kształtować koncepcje artystycznej edukacji.
Prac uczniów Plastyka Lublinianom przedstawiać specjalnie jednak nie trzeba. Regularnie wychodzą one spoza murów szkoły i stanowią jej wizytówkę. Uczniowie od lat włączają się już w przygotowania do Orszaku Trzech Króli. W ubiegłym roku za projekt szaty czwartego króla odpowiadała Alicja Kuśmierczyk, nauczycielka z Zespołu Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie. Także czterometrowy anioł i gwiazda biorące w nim udział był pracą dyplomową uczennicy szkoły.
W trakcie uroczystości rocznicowych odsłonięto pamiątkowa tablicę, a uczniowie wystawili spektakl „Traktat o manekinach, czyli Wtóra Księga Rodzaju” w reżyserii Anny Stefańczyk.