Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 października 2018 r.
6:42

Lublin: Podniósł się poziom Bystrzycy, ludzie mają wodę w piwnicach. Sprawa elektrowni w prokuraturze

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 31 A A

Zawiadomiona przez Ratusz prokuratura przyjrzy się elektrowni wodnej zbudowanej na Bystrzycy koło ul. Wapiennej. Od tygodnia piętrzona jest tu rzeka, a mieszkańcy pobliskich domów mają wodę w piwnicy. – Tę elektrownię zbudowano bez wymaganych zabezpieczeń. Ona może zagrażać ludziom – alarmuje Ratusz.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Elektrownia na Bystrzycy powstała na betonowym jazie koło dawnej cukrowni. Planująca ją spółka Hydrowatt kilka lat starała się o pozwolenie wodnoprawne, ale Urząd Miasta konsekwentnie odmawiał. Urzędnicy tłumaczyli to obawą o pobliskie domy. W końcu wydali zgodę, gdy projekt został uzupełniony o system drenów odwadniających problematyczny obszar, a ekspertyzy potwierdziły, że to wystarczy. – Inwestycja nie spowoduje żadnego zagrożenia dla mieszkańców – uspokajał trzy lata temu Dariusz Przebirowski ze spółki Hydrowatt. Budowa zaczęła się pod koniec zeszłego roku.

Robi się niewesoło

– Elektrownia na jazie za cukrownią nie ma jeszcze odbioru, a od tygodnia jest piętrzona woda na Bystrzycy. Mieszkańcy w domach najbliżej rzeki mają już wodę w piwnicach, w garażach. Przeczy to temu, o czym zapewniał inwestor, że woda podniesie się, ale lekko i nie będzie to miało wpływu na podniesienie się wód gruntowych – mówi Lidia Kasprzak-Chachaj, przewodnicząca Rady Dzielnicy Za Cukrownią. – Inwestor nie wywiązał się z obietnicy zawartej w pozwoleniu wodnoprawnym i nie zbudował drenażu po obu stronach, dodatkowej przepompowni. Tego po prostu nie ma.

Przestraszeni mieszkańcy zaalarmowali Ratusz.

„To stwarza zagrożenie”

– Informacje, jakie do nas wpłynęły, zostały potwierdzone podczas wizji lokalnej – przyznaje Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta. – W wyniku dotychczas prowadzonych przez inwestora działań poziom wody w rzece jest podnoszony powyżej jazu, prowadząc do zalania obu półek wałów przeciwpowodziowych oraz pobliskiego pomostu. To stwarza zagrożenie dla mieszkańców sąsiadujących z inwestycją nieruchomości. Jednocześnie w rzece poniżej jazu dochodzi do gwałtownego obniżenia poziomu wody, co narusza równowagę ekosystemu rzeki Bystrzycy.

Kontrola wykazała jeszcze jedno: Wymagany w pozwoleniu wodnoprawnym drenaż nie został uwzględniony w projekcie, który spółka Hydrowatt przedłożyła wojewodzie i na jego podstawie uzyskała pozwolenie na budowę.

Cofną pozwolenie?

– W związku z nieuwzględnieniem drenażu w projekcie budowlanym, skierowaliśmy do Wód Polskich pismo z prośbą o wszczęcie postępowania w sprawie możliwości cofnięcia wydanego przez Urząd Miasta pozwolenia wodnoprawnego – informuje Mazurek-Podleśna. Urząd Miasta, choć sam wydawał takie pozwolenie, nie może go cofnąć, bo od 1 stycznia takimi sprawami mogą się zajmować wyłącznie Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”, którego częścią jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie. Jakie kroki podejmie RZGW? Wczoraj nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Sprawa dla śledczych

Ratusz potwierdza, że sprawa jest poważna. – Niepokoi nas to – przyznaje prezydent Krzysztof Żuk, którego podwładni kilka dni temu powiadomili o sprawie śledczych. – Do prokuratury skierowane zostało zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z realizowaną przez Hydrowatt inwestycją na Bystrzycy, w wyniku której zagrożone może być bezpieczeństwo ludzi, środowiska lub mienia – potwierdza biuro prasowe Ratusza.

Ze spółką Hydrowatt nie udało nam się wczoraj skontaktować. Zresztą nie my mamy ten problem. – Inwestor nie reaguje na nasze pisma – stwierdza przewodnicząca rady dzielnicy.

Zobacz także: Pogłębianie Bystrzycy - 4.10.2018

Wideo: Paweł z Lublina / YouTube

Pozostałe informacje

Jaka pogoda w weekend?
film

Jaka pogoda w weekend?

Czy czeka nas mroźny weekend? Sprawdźcie prognozę pogody przygotowaną przez Gabrielę Szewczyk.

MKS FunFloor liczy w sobotę na zwycięstwo

MKS FunFloor Lublin jedzie na mecz z Piotrcovią. Inne granie niż w sparingu

MKS FunFloor Lublin w sobotę o godz. 18 zagra w Piotrkowie Trybunalskim. Tamtejsza Piotrcovia niedawno pokonał drużynę Pawła Tetelewskiego w sparingu.

Tak ma wyglądać nowy PSZOK przy al. 1 Maja w Zamościu

Nowoczesny PSZOK za grube miliony. Ma być gotowy w trzy lata

Przygotowany przez poprzedników projekt został zaakceptowany, obecne władze PGK Zamość podpisały umowę na dotację. Przed końcem 2027 roku w mieście powinien już działać nowoczesny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Proste kroki do utrzymania świeżego zapachu prania

Proste kroki do utrzymania świeżego zapachu prania

Czy zawsze zastanawiasz się, jak utrzymać przyjemny zapach prania i pralki? Wykonaj te proste czynności.

Karol Kowalewski w sobotę zadebiutuje w roli trenera Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Polski Cukier AZS UMCS Lublin kontra KS Basket Bydgoszcz. Czas na debiut nowego trenera

Polski Cukier AZS UMCS w sobotę o godz. 16 podejmie KS Basket Bydgoszcz. Na ławce lubelskiej ekipy zadebiutuje Karol Kowalewski, który w poniedziałek zastąpił Krzysztofa Szewczyka.

Dziś wybrany zostanie nowy minister nauki i szkolnictwa wyższego

Dziś wybrany zostanie nowy minister nauki i szkolnictwa wyższego

Dziś, w piątek, o godz. 13 prezydent Andrzej Duda dokona zmian w składzie Rady Ministrów - poinformowała w czwartek wieczorem prezydencka kancelaria.

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Miasto to coś więcej niż czyste administrowanie
film

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Miasto to coś więcej niż czyste administrowanie

Lublin pod względem kulturalnym i sportowym w 2024 roku odniósł sporo sukcesów. Dobre wyniki drużyn z miasta w wielu dyscyplinach sportowych, zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Czy to dopiero początek? Jak władze miasta chcą zapewnić dalsze możliwości do rozwoju w tych aspektach? Czy w Lublinie powstanie nowy stadion? Na te pytania odpowiada w naszym programie Dzień Wschodzi zastępca prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji Beata Stepaniuk-Kusmierzak.

Australian Open. Fręch robiła co mogła, ale nie dała rady faworyzowanej nastolatce

Australian Open. Fręch robiła co mogła, ale nie dała rady faworyzowanej nastolatce

Koniec gry w Australian Open dla Magdaleny Fręch. W trzeciej rundzie turnieju Polka rywalizowała z 17-letnią Mirrą Andriejewą i nie była faworytką starcia. Do wyłonienia zwyciężczyni potrzebne były trzy sety, ale mecz nie skończył się po myśli naszej zawodniczki

Courtney Ramey jest ostatnio w znakomitej dyspozycji

Hit w hali Globus. PGE Start Lublin gra z Anwilem Włocławek

PGE Start Lublin podejmie Anwil Włocławek – lidera rozgrywek. Spotkanie zaplanowano na niedzielę (godz. 15.30), a transmisję będzie można obejrzeć w serwisie emocje.tv

Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej – „Tańce Trójmorza”
koncert
17 stycznia 2025, 19:00

Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej – „Tańce Trójmorza”

Dzisiejszy wieczór w Filharmonii będzie pełen tanecznych inspiracji – od węgierskich melodii Brahmsa, przez rumuńskie tańce Bartóka i Enescu, po słowiańskie rytmy Dvořáka. Przeniesiemy się w różnorodne światy muzyki ludowej.

Czuby Południowe bez ciepłej wody. Na jak długo?

Czuby Południowe bez ciepłej wody. Na jak długo?

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada prace na sieci ciepłowniczej. Mieszkańcy trzech ulic w dzielnicy Czuby nie będą mieć ciepłej wody.

Motor zagra dzisiaj sparing z MTK Budapeszt

Motor zagra dzisiaj drugi sparing podczas zimowych przygotowań. Będzie transmisja

Piłkarze Motoru od soboty szlifują formę w tureckim Belek. W piątek zagrają drugi mecz kontrolny podczas przygotowań do rundy wiosennej. Żółto-biało-niebiescy mieli w planach dwa spotkania, ale ostatecznie do skutku dojdzie tylko sparing z MTK Budapeszt. Zawody rozpoczną się o godz. 14.30, a klub z Lublina zapowiada transmisję na swoim kanale YouTube.

„Psychofan” ze Śląska nie podejdzie i nie pokieruje

„Psychofan” ze Śląska nie podejdzie i nie pokieruje

Dozór policji i zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej - między innymi takie środki zapobiegawcze zastosowała prokuratura wobec mieszkańca województwa śląskiego. Mężczyzna, za pośrednictwem mediów społecznościowych, nękał 20-letnią mieszkankę Tomaszowa Lubelskiego. 21-latek założył około 60 kont, z których pisał do kobiety. Kiedy pojawił się w miejscu pracy pokrzywdzonej, przestraszona 20-latka zgłosiła sprawę na policję.

Bolesław Leśmian urodził się w 1877 roku w Warszawie. W 1918 przyjechał do Hrubieszowa, a cztery lata później zamieszkał w Zamościu, gdzie miał własną kancelarię notarialną
23 stycznia 2025, 16:00

O Leśmianie w książnicy. Biblioteka zaprasza na pogawędkę

Spotkań z tego cyklu było kilka. Pierwsze tegoroczne w ramach projektu "Czwartki u Stanisława" odbędzie się 23 stycznia i zostanie poświęcone Bolesławowi Leśmianowi.

Uroczyste podpisanie 1000. Umowy w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego w dniu 23 grudnia 2024 r., fot. Łukasz Frączek, UMWL.

1000. umowa w ramach Funduszy Europejskich podpisana!

23 grudnia 2024 r. Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Piotr Breś oraz Dyrektor Samodzielnego Publicznego Sanatorium Rehabilitacyjnego im. Janusza Korczaka w Krasnobrodzie Barbara Kowal podpisali 1000. umowę o dofinansowanie projektu w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Umowa ta dotyczy projektu pn. Przebudowa, remont i zmiana sposobu użytkowania zespołu pałacowo - parkowego w Samodzielnym Publicznym Sanatorium Rehabilitacyjnym im. Janusza Korczaka w Krasnobrodzie i opiewa na 22,6 mln zł, z czego 19,2 mln zł to wsparcie z Funduszy Europejskich w ramach Innego Instrumentu Terytorialnego (IIT). W wydarzeniu wzięli udział również: Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Marek Wojciechowski, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Marcin Szewczak oraz Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Katarzyna Smyk.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

89,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

105,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty