Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 października 2021 r.
8:52

Lublin pomaga imigrantom na granicy. Sprawdź, co możesz zrobić

149 5 A A
Dary w magazynie PCK
Dary w magazynie PCK (fot. Piotr Michalski)

Z magazynu na lubelskich Bursakach wysłano już ponad setkę pakietów ratunkowych dla imigrantów z polsko-białoruskiej granicy. W każdym pakiecie jest ciepła odzież, woda i żywność. W pomoc włączają się też władze Lublina, które chcą wesprzeć finansowo jedną z przygranicznych gmin.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Od tygodni dostarczamy do lasów jedzenie, ubrania i pomoc prawną. Kiedy spotykamy uchodźców, słuchamy ich historii i tłumaczymy im ich sytuację. Wielu z nich nie wie, gdzie jest i jakie ma prawa – mówią nam aktywiści z Grupy Granica.

Razem jest łatwiej

Grupę tworzy kilkanaście organizacji działających na rzecz uchodźców i migrantów w Polsce. Jedną z nich jest lubelskie stowarzyszenie Homo Faber, które we wrześniu zbierało rzeczy dla imigrantów i dostarczało je pod strefę stanu wyjątkowego. Teraz połączyło siły z Polskim Czerwonym Krzyżem.

– Oni wzięli na siebie całą logistykę. To specjaliści od pomocy humanitarnej, mają zaplecze techniczne, transport i ludzi – mówi Marta Sienkiewicz z Homo Faber. – Dzięki temu możemy się zająć pomocą prawną i wspieraniem wolontariuszy w terenie przygranicznym.

Lublin szykuje paczki

W magazynie PCK na lubelskich Bursakach kompletowane są zestawy wsparcia przekazywane potem imigrantom.

– Ciepła kurtka, czapka, bielizna, coś chroniącego od deszczu. To zawiera każdy pakiet. Oprócz tego robimy drugi, z żywnością, której nie trzeba podgrzewać i ma długi termin przydatności – wyjaśnia Maciej Budka, dyrektor lubelskiego oddziału PCK.

Pracy jest dużo

– To żmudna i rutynowa praca – przyznaje Piotr Pokorny, szef grupy pomocy humanitarnej PCK w Lublinie. – Naszym zadaniem jest posortowanie rzeczy, które osobiście dostarczają pomagający albo przywożą kurierzy i listonosze. Segregujemy je według stanu zużycia i czystości. Dostajemy ubrania wymagające prania, ale są też czyste i zupełnie nowe. Potem rozkładamy je według rozmiarów, dalej na te, które trafią do pakietów oraz przeznaczone do ośrodków dla uchodźców. Przykładowo, grubych dresów chłonących wodę nie przekażemy dla kogoś narażonego na deszcz.

– W jeden dzień średnio przygotowujemy około 40 pakietów pomocowych, które jadą do lokalnych punktów dystrybucji – dodaje Pokorny.

Pomoc trafia na granicę

Jak wygląda dystrybucja paczek?

– Rozmawiamy z parafiami i strażakami ochotnikami, żeby także do nich trafiały pakiety przygotowywane w naszym magazynie. Współpracujemy z wieloma organizacjami, takimi jak Homo Faber czy Medycy na Granicy, które działają na terenie objętym stanem wyjątkowym. Szykujemy kolejne paczki, zapotrzebowanie jest ogromne – dodaje Budka. Kierowany przez niego oddział PCK zorganizował lokalne punkty dystrybucji przy granicy terytorium objętego stanem wyjątkowym: w Białej Podlaskiej, Radzyniu Podlaskim. Włodawskie biuro działa na terenie strefy.

Akcja pomocowa coraz bardziej się rozkręca. – W środę pracowaliśmy w magazynie ponad osiem godzin, w piętnaście osób, bo była spora partia rzeczy. Nawet na kwadrans przed zamknięciem przyjechali ludzie, żeby zostawić plecak pełen nowych skarpet – mówi Pokorny. Spodziewa się, że w przyszłym tygodniu ciężkiej pracy będzie jeszcze więcej. – Dlatego potrzebujemy wolontariuszy.

Jak można pomóc

Organizatorzy akcji pomocy czekają na żywność niewymagającą obróbki termicznej i mającą długi termin przydatności do spożycia.

– Bierzemy pod uwagę aspekt religijny, dlatego apelujemy o konserwy rybne i drobiowe – zastrzega dyrektor Budka. Apeluje też o środki czystości, kosmetyki, ciepłą odzież w dobrym stanie, odzież dziecięcą, buty, koce, śpiwory i karimaty.

W Lublinie Centrum Logistyczne PCK znajduje się przy ul. Bursaki 17. Dary przyjmowane są tu od poniedziałku do piątku między godz. 8 a 15. Przez całą dobę można przynosić pomoc do kontenera ustawionego przed bramą. Więcej informacji znajduje się na profilach FB Homo Faber, Grupa Granica, PCK Lublin oraz na stronach pck.lublin.pl

Ilu imigrantów przebywa na granicy? – Chyba nikt tego nie wie – przyznaje Marta Sienkiewicz. – Czasami trzy dni nic i nagle telefon: spotkaliśmy grupę uchodźców, co mamy robić? Tylko w ostatni weekend było 28 zgłoszeń o 143 osobach wymagających pomocy. Najmłodsza z nich miała kilka miesięcy.

Prezydent miasta oferuje pieniądze

Prezydent Lublina chce wesprzeć finansowo punkt pomocy w podlaskiej gminie Michałowo. Decyzja w tej sprawie będzie należeć do Rady Miasta i zapadnie na jej najbliższym posiedzeniu zaplanowanym na 21 października.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty