Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 kwietnia 2021 r.
15:21

Lublin. Poznaliśmy uzasadnienie wyroku w sprawie górek czechowskich

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
26 29 A A
(fot. Maciej Kaczanowski (archiwum))

Dzisiaj poznaliśmy argumenty sądu, który zgodził się z Ratuszem w sprawie górek czechowskich. Według Naczelnego Sądu Administracyjnego miasto dobrze wyważyło interes mieszkańców i interes inwestora chcącego budować tu bloki mieszkalne

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dzisiaj zakończyło się półtoramiesięczne wyczekiwanie na pisemne uzasadnienie wyroku w sprawie przyszłości górek czechowskich. Zdaniem władz miasta przyszłość powinna wyglądać tak, że 25 proc. terenu zamienia się w blokowiska.

Na taką zmianę pozwalać ma dokument zwany studium przestrzennym, o którego legalność spierają się przed sądem prawnicy Ratusza oraz prawnicy wojewody.

Spór trwa już 1,5 roku

Spornym dokumentem jest tzw. studium przestrzenne uchwalone w 2019 r. przez Radę Miasta. Określa ono przeznaczenie każdej części Lublina, w tym górek, na których wyznacza kilka stref pod zabudowę wielorodzinną.

Studium zostało zaskarżone do sądu jeszcze przez poprzedniego wojewodę Przemysława Czarnka. Uznał on, że władze miasta bardziej przejęły się interesem deweloperskiej spółki TBV Investment będącej właścicielem górek (wtedy całych, dziś części), niż interesem mieszkańców przeciwnych zabudowie terenu.

Pierwszy wyrok uchylony

Sąd pierwszej instancji zgodził się z wojewodą i orzekł, że studium jest nieważne w części obejmującej górki. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że miasto nie może dowolnie korzystać z prawa do określania przeznaczenia terenów. Ocenił też, że zabudowanie choćby części terenu odmieni charakter całości górek. – Przestałaby ona być obszarem zielonym i stała się terenem zabudowy mieszkaniowej – czytamy w wyroku WSA z grudnia 2019 r.

W wyroku mowa jest również o tym, że uchwała jest wewnętrznie sprzeczna, bo tekstowa część określa górki jako jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów, podczas gdy mapa pozwala na ich częściową zabudowę. Według sądu doszło do naruszenia zasad opracowywania studium.

Władze miasta nie zgodziły się z tym wyrokiem i zaskarżyły go do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Ten 17 lutego uchylił orzeczenie lubelskiego sądu i przekazał mu sprawę do ponownego rozpatrzenia. Dopiero dzisiaj poznaliśmy pisemne uzasadnienie tej decyzji.

Jak uzasadniał to NSA

Według NSA miasto dobrze wyważyło interes publiczny i prywatny interes dewelopera.

– Wniosek właściciela tego terenu obejmował chęć zabudowy wszystkich sześciu wysoczyzn – stwierdza sąd. Podkreśla, że studium nie pozwala na tak dużo, bo wyklucza zabudowę dwóch wysoczyzn, a na dwóch innych pozwala na mniej niż chciał inwestor.

Co ciekawe, sąd nie poprzestał na badaniu studium, ale odwołał się nawet do umowy między miastem a TBV Investment, zgodnie z którą miasto przejęło 75 ha górek.

– Udało się zatem pogodzić interes prywatny właściciela gruntu umożliwiając mu zabudowę stanowiących jego własność terenów w ograniczonym zakresie, a jednocześnie, pozyskując tereny zielone, odpowiedziano na potrzeby interesu społecznego – czytamy w wyroku NSA.

Zabudowa nie zaszkodzi?

 – Sąd stwierdza też, że tylko część górek leży w tzw. strefie ESOCH (ekologiczny system obszarów chronionych), w której nie można budować.

 Istnieją więc obszary górek czechowskich, gdzie nie występuje ani ESOCH, ani zespół przyrodniczo-krajobrazowy – zauważa NSA i dodaje, że właśnie na tych obszarach miasto dopuszcza zabudowę. – Skoro ingerencja poprzez zabudowę nie dotyczy ESOCH, to nie przełoży się to na pogorszenie warunków zdrowotnych zamieszkania.

NSA nie zgadza się z lubelskim sądem co do tego, że górki powinny pozostać zielone. Nie zgadza się również z tym, że zabudowa części terenu odmieni charakter całości. – Projektowana zabudowa wysoczyzn nie będzie miała negatywnego wpływu na środowisko – czytamy w wyroku. Sąd pisze w nim również, że dopuszczenie budowy bloków na ponad 25 ha „nie odbyło się kosztem terenów zieleni”.

– Jedynie zmieniono charakter zabudowy w ramach już przeznaczonych pod zabudowę terenów – stwierdza NSA i odwołuje się do obowiązującego planu zagospodarowania terenu, uchwalonego wcześniej niż studium. – Plan przewiduje zabudowę na 103,7 ha a studium na 95,6 ha. Wynika z tego, że tereny zieleni nie zostały w wyniku studium przekształcone na tereny zabudowy, a tym samym żadna ingerencja w środowisko naturalne gatunków fauny i flory nie nastąpi.

Ratusz cieszy się z wyroku

–  Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego potwierdza naszą argumentację, w której od początku wskazywaliśmy na, naszym zdaniem, błędną ocenę sytuacji tzw. górek czechowskich przez Wojewódzki Sąd Administracyjny – tak orzeczenie komentuje Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. – Wszystkie istotne z punktu widzenia ochrony środowiska tereny zostały w studium objęte ochroną w formie ESOCH.

Skarga wojewody ma być ponownie rozpoznana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, który dostał od NSA pewne wskazówki. Sprowadzają się one do tego, że sprawa ma być zbadana bez zakładania, że całe górki czechowskie objęte są strefą ESOCH.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić
ZDJĘCIA
galeria

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić

Przez ostatnie dni na niebie mogliśmy oglądać prawdziwe kolorowe spektakle. W związku z burzą geomagnetyczną nad lubelskim niebem pojawiła się zorza polarna.

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Stało się to, o czym w Zamościu mówiło się od dawna i o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Marta Pfeifer została powołana na zastępczynię prezydenta Zamościa.

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

Politechnika Lubelska świętowała urodziny
galeria

Politechnika Lubelska świętowała urodziny

Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

21-latka chciała sprzedać ubranie za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Internetowi oszuści ukradli jej jednak 7 tys. zł

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

W mieście powstaną kolejne szlaki rowerowe. Poszukiwani są projektanci, którzy podejmą się tego zlecenia

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

To kobieta będzie prawą ręką prezydenta Michała Litwiniuka (PO). Macieja Buczyńskiego zastąpi Justyna Gorczyca, dotychczasowa kierownik referatu urbanistyki w ratuszu.

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival

Świdnik Air Festival zbliża się wielkimi krokami. Miejski Ośrodek Kultury ogłosił kolejną gwiazdę, która da prawdziwy pokaz swoich możliwości akrobatycznych.

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Miasto wybrało 21 projektów na łączną kwotę ponad 2 mln zł w ramach konkursu wieloletniego „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029”. Zgłoszone projekty będą realizowane w latach 2024-26.

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Dziś rano zmarł mężczyzna poszkodowany we wczorajszym wypadku w Bogucinie w powiecie lubelskim. Lubelscy policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty