Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 kwietnia 2020 r.
20:16

Lublin: Protest obrońców drzew. Mówią "nie" wycince na Al. Racławickich, ul. Lipowej i ul. Poniatowskiego [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
41 13 A A

Nie na ulicy, tylko w internecie protestowali dzisiaj obrońcy drzew mających paść ofiarą przebudowy Al. Racławickich, ul. Lipowej i ul. Poniatowskiego. Aktywiści przeciwni wycinkom i przesadzaniu drzew wciąż liczą na to, że Ratusz zmieni projekt przebudowy, chociaż miasto wyklucza proponowane przez nich zmiany

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To jest dobra inwestycja ze złymi szczegółami – tak rozpoczętą przebudowę Alej ocenia Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka. To jeden z organizatorów protestu, który miał być uliczną manifestacją w pierwszy dzień wiosny, ale uniemożliwiła to epidemia. To przez nią protest odbył się miesiąc później, czyli dzisiaj. Zamiast pochodu przez śródmieście, był „wirtualny marsz”, czyli wpisy na portalu Facebook opatrzone znacznikiem #ocalmydrzewa.

– Dopóki piły nie ruszyły jest jeszcze czas na zatrzymanie dewastacji zieleni, która zatrzymuje wodę, daje cień naszym głowom, poprawia jakość powietrza – pisała Danuta Jaroć, jedna z „maszerujących”, która zwracała uwagę na grożącą nam suszę. – Umarłych drzew nie da się wskrzesić.

– Potrzebujemy drzew w centrum Lublina. Nie autostrady przez środek miasta, ani pasa startowego, ani asfaltowej rzeki – przekonywała Magdalena Długosz, działaczka Lubelskiego Ruchu Miejskiego. – Można modernizować ulice nie niszcząc ich charakteru i nie pogarszając jakości życia mieszkanek i mieszkańców.

– Moje życie jest nieodłącznie związane z Lublinem oraz jego pięknym drzewostanem – pisał poeta Kamil Brewiński, który dodał, że jest „przerażony barbarzyńską wycinką drzew”. Niektórzy uczestnicy marszu publikowali zdjęcia.

Na ulicy dzisiejsza akcja ograniczyła się do krótkiej, przedpołudniowej konferencji prasowej, której uczestnicy rozwinęli zieloną wstęgę i stanęli z tabliczkami z napisem „Ocalmy drzewa”. Na konferencji przekonywali, że prezydent powinien zmienić projekt przebudowy uwzględniając ich pomysły na to, by przebudować ulice bez poszerzania jezdni i oszczędzić w ten sposób drzewa. Przypomnijmy, że projekt przewiduje usunięcie 212 drzew, z czego 110 miałoby być wyciętych, a 102 przesadzone, głównie na Czuby.

– Przedstawiliśmy kilkanaście propozycji korekt. Drobnych, punktowych, ale znaczących dla zachowania szerokości Al. Racławickich i ul. Lipowej. Takich, które można naszym zdaniem wprowadzić na etapie wykonawczym – stwierdza Gorczyca. – Mówimy o takich zmianach jak zwężenie wysepki dla pieszych, albo propozycja, żeby przy tych wysepkach zwęzić lokalnie pas jezdni, albo pozostawić zatokę przystankową w miejscu, w którym jest od kilkudziesięciu lat i się świetnie sprawdza. Dalej idące zmiany to rezygnacja z nowych lewoskrętów.

Kompletna lista zmian oczekiwanych przez aktywistów trafiła do Ratusza już w poniedziałek, gdy działacze zanieśli ją w formie petycji. Tego samego dnia rzeczniczka prezydenta stwierdziła, że nie można zrezygnować z poszerzania jezdni, dobudowy lewoskrętów i wysepek na przejściach dla pieszych i że nie wchodzi w grę także zwężanie tychże wysepek.

– Takie zmiany byłyby sprzeczne z założeniami projektu, do których należy poprawa warunków ruchu, szczególnie w zakresie komunikacji publicznej, oraz zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów – przekonywała Katarzyna Duma i podkreślała, że etap projektowania jest już zakończony. – Mamy prawomocne pozwolenia na budowę, podpisaną umowę i wykonawcę wprowadzonego na teren budowy, więc nie możemy dokonywać dowolnej korekty dokumentacji technicznej – informowała rzeczniczka w poniedziałkowej odpowiedzi na nasze pytania.

Aktywiści przeciwni wycince i przesadzaniu drzew nie zmieniają zdania i przekonują, że zmiany wciąż można wprowadzić. – Wystarczy obniżyć klasę drogi o jedną jednostkę i wszystkie te rozwiązania są możliwe – twierdzi Gorczyca. Ratusz się z tym nie zgadza.

– Zmiana klasy technicznej drogi wymagałaby ponownego opracowania projektu i rozpoczęcia od nowa całej procedury uzyskiwania dokumentacji umożliwiającej budowę – przekonuje Duma. Powtarza też deklarację, że chodniki i drogi rowerowe będą w pewnych miejscach budowane inaczej niż to wynika z projektu, będą zwężane bądź przesuwane, by ocalić jak najwięcej drzew. W ten sam sposób korygowany miałby być też przebieg podziemnych sieci. – Są to tzw. zmiany nieistotne. Wprowadzenie zmian innych niż nieistotne spowodowałoby wygaśnięcie zezwolenia na budowę i innych decyzji.

Przebudowa oficjalnie zaczęła się dzisiaj. Prace prowadzone mają być najpierw na ul. Poniatowskiego, gdzie zabezpieczano przed uszkodzeniem pnie tych drzew, które nie są przeznaczone do wycinki. Z kolei na samych Al. Racławickich pracował geodeta. Przebudowa za 104 mln zł teoretycznie powinna się zakończyć w czerwcu przyszłego roku, ale może się przedłużyć.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. To niespodzianka weekendowej serii gier.

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty