Już 126 dopłat do likwidacji pieców i kotłów na węgiel i drewno przyznał w tym roku samorząd Lublina w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji. Wnioski od chętnych wciąż są przyjmowane.
Z kasy miasta można dostać zwrot nawet połowy kosztów demontażu starego systemu grzewczego oraz zakupu i montażu nowego, mniej uciążliwego dla środowiska.
– Możliwości są różne: podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie gazowe, elektryczne, pompy ciepła lub system hybrydowy – wylicza Izolda Boguta z biura prasowego Ratusza. – Z dofinansowania mogą korzystać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne, przedsiębiorcy, jednostki sektora finansów publicznych.
O dofinansowanie od miasta mogą się starać również najemcy mieszkań komunalnych, o ile zajmują je legalnie i dostaną zgodę na wymianę instalacji od Zarządu Nieruchomości Komunalnych. Mogą oni liczyć nie tylko na dofinansowanie od miasta, bo swoją część wydatków na likwidację pieca będą mogli rozliczyć w czynszu.
Jak się starać o taką dotację? – Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym – informuje Izolda Boguta z biura prasowego Ratusza. Wymagane druki wniosków można pobrać ze strony internetowej Urzędu Miasta Lublin, a wypełnione dokumenty można wrzucać do pojemników wystawionych w Biurach Obsługi Mieszkańców przy ul. Wieniawskiej 14, Filaretów 44, Szaserów 13/15 oraz Kleeberga 12a. Wnioski można też wysyłać pocztą do Wydziału Ochrony Środowiska (ul. Zana 38, 20-601 Lublin).
Dodajmy, że wniosek o dotację musi być złożony jeszcze przed wymianą pieca lub kotła. Jeżeli wniosek zostanie zakwalifikowany, to jego autor zostanie zaproszony do podpisania umowy, w której określony będzie zakres prac oraz termin ich wykonania. Pieniądze na urządzenia i prace trzeba będzie najpierw wyłożyć z własnej kieszeni. Dotacja będzie wypłacona dopiero po wykonaniu zadania w sposób zgodny z umową, na podstawie faktur, rachunków i innych dokumentów potwierdzających zakres, termin i prawidłowość prac.