Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 lutego 2017 r.
12:14

Lublin w roli Warszawy. Wkrótce rusza serial "Wojenne dziewczyny"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
36 1 A A

Za nieco ponad tydzień zacznie się emisja kręconego w Lublinie serialu telewizyjnego „Wojenne dziewczyny”. To historia trzech dziewczyn, które postanawiają podjąć walkę z okupantem, ale też opowieść o zwykłym życiu toczącym się mimo wojennej zawieruchy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Główne bohaterki to dziewczyny z kompletnie różnych kręgów. Dość cicha Irka pochodzi z inteligenckiej, patriotycznej rodziny. Charakterna Ewka utrzymuje się z drobnych kradzieży, nie ma problemu z rozpędzaniem gości meliny. Z kolei Marysia to wrażliwa Żydówka z bogatego domu, w którym niczego nie brakowało.

Perspektywa

Wojna całkowicie zmienia ich świat: Marysia musi uciekać z fałszywymi papierami, by ratować życie. Irka nie wie co dzieje się z jej narzeczonym, choć suknia ślubna wciąż wisi w szafie. A Ewka wychodzi z więzienia. Kompletny przypadek sprawia, że łączą swoje siły: Marysia zostaje okradziona przez Ewę, czym wpędza ją w kłopoty poważniejsze, niż mogła przypuszczać. Postanawia ją ratować, choć na dobrą sprawę nie musiałaby tego robić.

Między całą trójką rodzi się przyjaźń, aż postanawiają wspólnie walczyć z wrogiem w konspiracji, choć czasem podchodzą do sprawy zbyt emocjonalnie, nie zawsze potrafią ocenić chłodno sytuację.

Trzy młode aktorki zgodnie mówią, że role były dla nich wyzwaniem. - Największą trudnością było uświadomienie sobie, czym jest takie zagrożenie kiedy trzeba się zmierzyć z wojną - przyznaje Vanessa Aleksander, serialowa Ewa. - Trudno było się zapoznać z historią tamtych czasów z perspektywy kobiet.

- Oddanie tych emocji, które towarzyszyły bohaterkom podczas wojny było bardzo trudne - podkreśla Marta Mauzrek, odtwórczyni roli Irki. - Nie chce się wyobrażać, jak ludzie mogli się wtedy czuć.

Lublin w roli Warszawy

Życie zmusza dziewczyny do tego, na co pewnie nigdy by się zdobyły. Irka drżąca z obawy, że konspiracyjna działalność jej brata ściągnie na rodzinę niebezpieczeństwo, sama postanawia walczyć. A panienka z dobrego domu, Marysia, musi zabić.

Akcja serialu rozgrywa się w okupowanej przez Niemców stolicy, którą zagrał Lublin. - Zrobił to znakomicie - mówi Mgdalena Badura, kierownik produkcji z firmy Akson Studio. - Nie za dużo struktury architektonicznej Warszawy zostało w Warszawie, w związku z tym szukamy takich miejsc, gdzie możemy udawać ulice warszawskie i Lublin wydaje nam się najlepszym kierunkiem. Jest fantastycznym miejscem do realizacji zdjęć. Nie możemy powiedzieć, że to był tylko dodatek do naszego planu produkcyjnego, to był jeden z bohaterów.

Same aktorki też wspominają Lublin dobrze. - Ja najlepiej wspominam statystów - mówi Aleksandra Pisula. Z kolei dla serialowej Irki Lublin nie jest obcy. - Znam go bardzo dobrze, bo mam tutaj rodzinę. Jestem tu co roku, albo częściej - podkreśla Marta Mazurek

Uważni widzowie łatwo zauważą, że do drewnianej szopy, gdzie chroni się Marysia, jedzie się przez lubelską ulicę Żmigród, która wciela się w warszawski Czerniaków. Bez trudu można poznać ulicę Ku Farze, czy też plac Rybny, gdzie zamiast pubu U Fotografa jest zakład fotograficzny, że rozbijana w drobny mak witryna innego zakładu fotograficznego jest tuż obok Bramy Trynitarskiej.

13 odcinków

- Lublin jest bardzo przystojnym aktorem - mówi Krzysztof Komorski, zastępca prezydenta miasta. - Jest aktorem coraz bardziej doświadczonym w rolach głównych i rolach pobocznych. Grał siebie, grał inne miasta.

Pierwsza seria „Wojennych dziewczyn” ma 13 odcinków. Jeśli przypadnie widzom do gustu, powstanie też druga. - I na pewno wrócimy do Lublina - zapowiada Badura. - Mamy nadzieję, że będziemy realizować kolejną serię i być może uda się tak skonstruować fabułę, że jedna z naszych bohaterek trafi do Lublina, który będzie grał nie tylko Warszawę, ale sam siebie. - Trzymamy kciuki za to, by „Wojenne dziewczyny” miały swoją kontynuację - przyznaje Komorski. 

Pierwszy odcinek serialu na antenie TVP 1 już w niedzielę, 5 marca o godz. 20.25. Kolejne w każdą następną niedzielę o tej samej porze.

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty