Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 stycznia 2022 r.
6:42

Lublin wyludnia się w galopującym tempie. Zaskakujące prognozy Ratusza

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

W zeszłym roku ubyło ponad 3200 zameldowanych mieszkańców. Chociaż miasto się kurczy, to jego władze bronią optymistycznego założenia, że mieszkańców będzie przybywać. Właśnie tym argumentem tłumaczyły przeznaczanie nowych terenów pod budownictwo.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przy liczeniu mieszkańców miasta trudno jest o jednoznaczne liczby. W czasie potrzebnym na przeczytanie tego tekstu ktoś może się urodzić, ktoś może umrzeć, a ktoś może zdecydować, że rzuca to wszystko i wyjeżdża w Bieszczady. Co rok sięgamy więc po liczbę osób zameldowanych – rejestr prowadzony przez Urząd Miasta.

W ostatnim dniu 2021 roku Lublin miał 322 212 zameldowanych na pobyt stały lub czasowy. W porównaniu z sylwestrem 2020/21 oznacza to ubytek 3 227 osób.

Demograficzna przepaść

– Wpływ na to miał przede wszystkim ujemny przyrost naturalny. 2021 rok był wyjątkowo trudny z uwagi na dużą liczbę zgonów – komentuje Monika Głazik z biura prasowego Ratusza. Zwraca uwagę na przepaść między liczbą narodzin a zgonów.

W zeszłym roku liczba nowo urodzonych dzieci zameldowanych w Lublinie wyniosła 2 888. W tym samym czasie zmarło aż 4 615 osób, których ostatnim miejscem zameldowania był Lublin. Ten rozdźwięk jest coraz większy.

Liczba narodzin szybko maleje. W roku 2019 zameldowano w Lublinie 3 232 noworodki, w roku 2020 już tylko 3 062, zaś w zeszłym roku 2 888.

Z kolei liczba zgonów gwałtownie rośnie. W roku 2019 zmarło 3 397 osób, których ostatnim miejscem zameldowania był Lublin. W roku 2020 było już 4 116 takich zgonów, a w zeszłym roku o 500 więcej.

Decydują też pieniądze

Drastycznie spadła liczba osób zameldowanych na pobyt stały. W sylwestra było ich już tylko 314 428, czyli o 3 726 mniej w porównaniu z wcześniejszym rokiem.

– Z rejestru mieszkańców niejednokrotnie wynika, że osoby wymeldowujące się to osoby, które pracując czasowo za granicą, nie chcą podlegać tzw. podwójnemu opodatkowaniu – zauważa Głazik. – Zdarza się również, że wymeldowują się osoby, które „znikając z systemu” próbują uniknąć opłaty za odbiór odpadów komunalnych.

Ekonomia decyduje również o wyprowadzce z Lublina i budowie domu pod miastem. Działki są tańsze, a dobry dojazd pozwala korzystać jednocześnie z uroków miejskiego życia i wiejskiego spokoju.

To nie zaczęło się dziś

Ubytek mieszkańców trwa od lat. W ostatnim dniu 2018 roku Lublin miał jeszcze 329 425 zameldowanych osób. W roku 2019 ubyło ich 385. Potem zaczął się drastyczny spadek.

W roku 2020 miasto straciło 3601 zameldowanych mieszkańców, a w roku 2021 kolejnych 3 227. Oznacza to, że przez trzy lata miasto stopniało o 7 213 osób. A to prawie tak jakby opustoszał w tym czasie cały Felin lub Sławinek albo Konstantynów.

– Lublin nie wyróżnia się na tle innych miast – przekonuje Ratusz. Przyznaje, że przez 20 lat liczba ludności zmalała o 3 do 4 proc. – Są też miasta, jak Łódź, Poznań, Kielce czy miasta aglomeracji śląskiej, w których liczba ludności zmniejszyła się nawet 2-3 razy bardziej. Wyjątkiem jest grupa kilku miast, które rozszerzały granice, włączając tereny sąsiednich gmin, np. Rzeszów, Zielona Góra, Opole.

Wiara czyni cuda?

Chociaż Lublin się kurczy, to jego władze bronią optymistycznego założenia, że miastu będzie przybywać mieszkańców. Miejscy planiści, którzy szacowali powierzchnię potrzebną pod nową zabudowę, przyjęli, że do 2050 r. liczba lublinian przekroczy 381 tys.

Na takim założeniu oparte zostało tzw. studium przestrzenne przyjęte przez Radę Miasta w 2019 r. Wskazano w nim nowe tereny pod budowę bloków, m.in. na górkach czechowskich. Wszystko to w sytuacji, gdy oficjalne prognozy Głównego Urzędu Statystycznego przewidują stały spadek liczby ludności.

Ale Ratusz obstaje przy swoim. – Zakładając, że rządowe programy dotyczące polityki prorodzinnej, finansowego wspierania osób w posiadaniu własnego mieszkania, a także wzmacniania aktywności ekonomicznej przyniosą spodziewane efekty, można szacować, że liczba ludności Lublina wzrośnie do 2050 roku do 381 600 osób – przekonuje Głazik. – Studium, jako dokument kierunkowy dla miasta, musi zakładać tendencje wzrostowe i perspektywy rozwoju.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty