Lublin wypełnia wszystkie kluczowe role dla rozwoju młodych ludzi. Europejska Stolica Młodzieży doceniona w tegorocznym raporcie organizacji pozarządowej „Ashoka”.
Organizacja używa metaforycznych miejsc i instytucji z tzw. miasteczka np. szklarnia, jako organizacja, która wspiera inicjatywy ludzi, mosty, jako wspieranie współpracy międzysektorowej czy bank, który oferuje różne formy finansowania. Te miejsca mają oznaczać rolę, jaką spełnia dany program czy instytucja na rzecz młodych.
Raport pt. „Rosnąć w poczuciu sprawczości. Diagnoza stanu ekosystemu wsparcia młodzieży i młodych dorosłych w poczuciu sprawczości i ich aktywizacji do działalności społecznej” wskazuje, że Lublin bardzo skutecznie i aktywnie wspiera młodych ludzi.
Organizacja oceniła 90 podmiotów i ich programów. Jak czytamy w raporcie, większość programów spełnia zaledwie parę ról. Zaznaczono jednak, że Lublin jest szczególnym przypadkiem, który dzięki programowi Lublin Stolica Młodzieży wpisuje się aż w osiem ról.
– Najnowszy raport „Ashoka” pokazuje, że prace, które rozpoczęliśmy w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 mają sens i są zauważane na zewnątrz (...) Dziękuję za dostrzeżenie i docenienie naszej wspólnej pracy, którą wykonujemy z organizacjami, społecznikami oraz instytucjami – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.