W środę ogłoszony został przetarg na montaż nowych stacji Lubelskiego Roweru Miejskiego, z czego 20 stanie w Lublinie, a 5 w Świdniku. W systemie przybędzie też 241 jednośladów. Na nowe stacje i rowery możemy poczekać... nawet do listopada
Skąd wziął się listopad? Miasto ogłosiło, że na oferty firm zainteresowanych zleceniem będzie czekać do 29 lipca. Choć w praktyce jest niemal pewne, że kontrakt dostanie obecny operator systemu, spółka Nextbike, to Ratusz nie może zrezygnować z przetargu.
29 lipca nastąpi otwarcie ofert(y), potem będzie można ogłosić zwycięzcę przetargu i zawrzeć z nim umowę. Od momentu jej podpisania zacznie biec 90-dniowy termin, w którym firma musi zdążyć z całym zleceniem. Oczywiście 90 dni to maksymalny czas, a firma ma prawo uwinąć się ze wszystkim znacznie szybciej. Nie jest to niemożliwe, biorąc pod uwagę to, że wygranej może być praktycznie pewna.
Co jest do zrobienia? W Lublinie trzeba utwardzić i przygotować miejsca pod 20 automatycznych wypożyczalni. W Świdniku zajmą się tym magistrat i starostwo, które zapłacą za świdnicką część kontraktu obejmującą łącznie 5 stacji z 41 rowerami. Całość ma działać w ramach obecnego systemu Lubelskiego Roweru Miejskiego. Dzięki temu będzie można przejechać ze Świdnika do Lublina lub z powrotem.
Dodajmy, że pięć spośród 20 lubelskich stacji ma powstać w ramach zwycięskiego projektu z pierwszej edycji budżetu obywatelskiego.
W każdej z nowych stacji w Lublinie będzie po 15 stacji dokujących (tych, do których wsuwa się miejskie rowery) i po 5 stojaków na prywatne. Tak samo mają wyglądać dwie stacje w Świdniku zamawiane przez starostwo, które do każdej z wypożyczalni kupuje po 10 miejskich rowerów.
Uboższe będą trzy wypożyczalnie, za które zapłacą władze Świdnika: do każdej kupionych będzie 7 rowerów, każda będzie mieć 10 stacji dokujących i nie będzie stojaków na prywatne jednoślady.
Tu będą nowe stacje
* Lublin: Zakopiańska 5; Kiepury (Dom Kultury); Spokojna (urząd); Krakowskie Przedmieście przy Kościuszki; Łopacińskiego (obok KUL); Hempla przy CK; przy szpitalu dziecięcym; rondo Pola; Głęboka (Uniwersytet Przyrodniczy), Cukrownicza (Arena Lublin); Gospodarcza (Hutnicza); Dziewanny 21 przy wąwozie; Nadbystrzycka (Pozytywistów); Wojciechowska (szkoła); Węglarza (pętla); Nałkowskich (Fulmana); Niepodległości 12; Jana Pawła II (Jantarowa); Godebskiego (Staszic); Walecznych (Unicka).
* Świdnik: stacje starostwa: Racławicka (Wyszyńskiego); gen. Góry; stacje miejskie: Niepodległości (Króla Pole); Centrum Kultury; Klonowa.