Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 września 2022 r.
18:00

Co ma zrobić kobieta, która dziecka nie może karmić piersią? Jest Bank Mleka

Dzieci znajdujące się po urodzeniu na oddziale intensywnej terapii noworodków SPSK 1 przy ulicy Staszica najczęściej korzystają z mleka pobranego od honorowych dawczyń.
Dzieci znajdujące się po urodzeniu na oddziale intensywnej terapii noworodków SPSK 1 przy ulicy Staszica najczęściej korzystają z mleka pobranego od honorowych dawczyń. (fot. Paweł Buczkowski)

Każda mama, która nie może karmić swojego dziecka mlekiem z piersi, ma prawo otrzymać pokarm z Banku Mleka Kobiecego, który działa w Lublinie. Nie wszystkie szpitale w regionie z niego korzystają, dlatego lekarki apelują do kobiet, aby upominały się o swoje.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

–  Mleko kobiece jest nie tylko pokarmem ale i lekiem, który jest niezbędny od pierwszych godzin życia naszych pacjentów – mówi Monika Wójtowicz-Marzec, lekarz kierujący Oddziałem Noworodkowym w Klinice Położnictwa i Patologii Ciąży w SPSK 1 w Lublinie.

Niestety nie każda mama może od razu zapewnić mleko swojemu dziecku. Pani Justyna z Tomaszowa Lubelskiego cztery miesiące temu urodziła w 31. tygodniu ciąży synka Macieja. Poród był przedwczesny, dlatego laktacja nie pojawiła się od razu. A chłopiec w chwili narodzin ważył zaledwie 1150 gramów i potrzebował naturalnego pokarmu.

– Wiedziałam, że istnieje Bank Mleka Kobiecego, bo się tym wcześniej interesowałam. Poza tym zaraz po porodzie zostałam o tym poinformowana – opowiada pani Justyna. –  Dzięki temu, że mogłam z niego skorzystać, uzyskałam spokój w tej trudnej sytuacji. Bo dziecko oprócz specjalistycznej, fachowej opieki, dostało to co najważniejsze, czyli kobiece mleko.

To dzieci znajdujące się po urodzeniu na oddziale intensywnej terapii noworodków SPSK 1 przy ulicy Staszica najczęściej korzystają z mleka pobranego od honorowych dawczyń. – Te dzieci potrzebują mleka naturalnego, od pierwszych godzin ich życia. W związku z tym, że poród przedwczesny wiąże się z dużym stresem u mam, które urodziły wcześniaka, ich laktacja pojawia się po kilku dniach. Mleko z banku kobiecego jest idealnym rozwiązaniem – przekonuje Monika Wójtowicz-Marzec.

Pani Justyna miała szczęście, bo rodziła właśnie w klinice przy Staszica w Lublinie. A to właśnie tutaj działa jedyny w województwie lubelskim Bank Mleka Kobiecego. Ale korzystać z mleka mogą mamy z całego województwa. Aktywnie z Bankiem Mleka Kobiecego współpracują m.in. SPSK 4 w Lublinie, szpitale w Zamościu i Białej Podlaskiej.

– Nam zależy, żeby wszystkie dzieci, które są urodzone na terenie województwa lubelskiego, miały dostęp do mleka kobiecego, a nie były karmione mieszankami sztucznymi – zaznacza Justyna Domosud, kierownik Banku Mleka Kobiecego w SPSK 1 w Lublinie.

Dlatego lekarki apelują do mam, aby były świadome i dopominały się o swoje. – Każda mama może pójść do lekarza w oddziale noworodków i powiedzieć: moje dziecko ma prawo być karmione mlekiem z banku mleka. Moje dziecko jest chore, jest małe i ma prawo zamiast mieszanki dostawać takie mleko – dodaje Justyna Domosud.

Bank czeka też na dawczynie

Żeby zostać honorową dawczynią mleka kobiecego trzeba być mamą dziecka, które ma mniej niż rok. Kobieta musi być zdrowa i nie przyjmować żadnych leków poza witaminami. Musi też sama karmić piersią również swoje dziecko. Wyjątkiem są te mamy, które straciły dzieci, a nie chcą hamować laktacji, bo chcą w ten sposób przeżyć swoją żałobę. Mama musi też mieszkać w Lublinie lub okolicach. Ma to związek z kwestiami transportu, bo ściągnięte i zamrożone mleko jest odbierane przez kuriera raz na jakiś czas. Najpierw mleko przechodzi badania mikrobiologiczne. Jeśli wszystko jest w porządku, może być oddawane do Banku Mleka Kobiecego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

zdjęcie ilustracyjne

Wypadek w pracy? ZUS zwiększył stawki odszkodowania

Od kwietnia wzrosła kwota odszkodowania z ZUS za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obecnie można liczyć na 1636 zł odszkodowania. To o 205 złotych więcej niż dotychczas.

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

A jednak to jeszcze niepełnoprawna wiosna. Tej nocy mogą pojawić się przymrozki w jednym z powiatów województwa lubelskiego.

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Trwa przebudowa ulicy Samsonowicza na lubelskim Wrotkowie. Od czwartku kierowców czekają kolejne utrudnienia.

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty