Lokatorów niemal 40 mieszkań czeka przymusowa przeprowadzka, bo miasto chce sprzedać nieruchomości z budynkami, w których mieszkają. Nowego właściciela Ratusz ma szukać m.in. dla atrakcyjnej działki przy Nałęczowskiej, czy też gruntów u stóp Starego Miasta.
O planowanej sprzedaży tych nieruchomości miasto zbyt wiele nie mówi. – To ogólny plan, do którego się przymierzamy – stwierdza Joanna Bobowska z Urzędu Miasta. – Sprzedaż związana jest z bardzo złym stanem technicznym tych budynków.
Informacja o tym, że miasto zamierza się pozbyć tych nieruchomości znajduje się w sprawozdaniu z gospodarowania miejskimi lokalami, które trafiło do Rady Miasta na najbliższe, marcowe posiedzenie. Z dokumentu dowiadujemy się, że miasto musi zabezpieczyć 38 lokali dla osób mieszkających w budynkach przeznaczonych na sprzedaż. Chodzi łącznie o trzy, dość atrakcyjnie położone nieruchomości.
Pierwszą z działek, które planuje sprzedać Ratusz jest nieruchomość (6 tys. mkw.) u zbiegu ul. Nałęczowskiej i Morwowej, tuż za terenem dawnej zajezdni trolejbusowej Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Znajdują się tu dwa parterowe budynki mieszkalne. Żeby wystawić nieruchomość na przetarg miasto musi wcześniej zagwarantować lokatorom 20 mieszkań, w tym 7 lokali socjalnych. Przypomnijmy, że sama zajezdnia została już przez miasto sprzedana prywatnemu inwestorowi, który stawia tu już biurowce i bloki mieszkalne.
Druga nieruchomość, która miałaby zmienić właściciela to działka (3,2 tys. mkw.) przy Łęczyńskiej 41 położona tuż obok obiektów handlowych. Stoi na niej murowany budynek z początków ubiegłego stulecia, który nie jest zabytkiem, figuruje za to w (nie dającym mu ochrony) „Katalogu zasobów kulturowych miasta Lublina”. Sprzedaż tej nieruchomości wiązałaby się z koniecznością znalezienia lokatorom 10 innych mieszkań.
Ostatnia i zarazem najmniejsza (2,2 tys. mkw.) z wymienionych działek leży przy Misjonarskiej 24. W jej przypadku trzeba by zapewnić w zamian 8 mieszkań. Działka ta ma nieregularny kształt zbliżony do litery „T”, a znajduje się tuż obok charakterystycznych zabudowań słodowni przy Misjonarskiej 22. Sama słodownia, jak zapewniało dotychczas miasto, miałaby zostać przekształcona w coś na kształt warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Na taką inwestycję na razie nie ma pieniędzy.
Podjęcie uchwał w sprawie sprzedaży działek przy Misjonarskiej i Łęczyńskiej uwzględnione zostało także w planie pracy Rady Miasta na rok 2016. Wynika z niego, że uchwały zezwalające na takie transakcje miałyby zapaść w maju (odnośnie ul. Łęczyńskiej) i w listopadzie (w sprawie Misjonarskiej).