W dzielnicach, w których brakuje samorządowych przedszkoli, miasto „wynajmie” miejsca w prywatnych. Tak zapewniona ma być opieka dla 160 dzieci. Ich rodzice zapłacą jak za miejskie przedszkole
W taki sposób miasto zamierza uzupełnić niedobór miejsc w czterech dzielnicach. Chodzi o Ponikwodę, Czuby Południowe, Bronowice i Abramowice.
– Są to dzielnice, w których rozwija się nowe budownictwo i brakuje miejsc w samorządowych przedszkolach – tłumaczy Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina.
To na Czubach Południowych znajduje się przedszkole, które było najbardziej oblężone podczas niedawnego, pierwszego naboru. Mowa o placówce przy ul. Onyksowej.
– Było tu 27 miejsc do naboru, a wniosków złożono 111 – podkreśla rzeczniczka.
Niepubliczne placówki, które mają załatać lukę w sieci tych miejskich, zostaną wybrane w drodze konkursu. Mogą się do niego zgłaszać wyłącznie przedszkola zlokalizowane we wspomnianych czterech dzielnicach. Każde z nich musi mieć plac zabaw, albo podpisaną umowę na korzystanie z takiego miejsca. Ratusz wymaga, by plac zabaw znajdował się nie dalej niż 100 m w linii prostej od placówki.
Każde z przedszkoli będzie musiało stosować dokładnie te same zasady, które obowiązują w przedszkolach publicznych. Dotyczy to również opłat. Nie mogą być one wyższe od ustalonych przez Radę Miasta dla sieci placówek samorządowych. Takie rozwiązanie będzie zastosowane w Lublinie już po raz drugi.
Na oferty Urząd Miasta będzie czekać do 6 maja. Umowy z wybranymi placówkami zostaną zawarte na cały rok szkolny, począwszy od 1 września. Nabór prowadzony będzie niezależnie od powtórnej rekrutacji do miejskich przedszkoli, w których zostały jeszcze wolne miejsca. A jest ich całkiem sporo, choć niekoniecznie w najpopularniejszych lokalizacjach.
Najwięcej wolnych miejsc ma samorządowe przedszkole przy Rynku, które może przyjąć jeszcze 39 dzieci. Na Tatarach przy Maszynowej jest 26 miejsc, zaś 25 dysponuje to przy Kruczej. Niewiele mniej mają placówki przy Gościnnej, Uśmiechu i Bohaterów Monte Cassino (przy al. Warszawskiej). W sumie przedszkola mają 342 wolne miejsca. Ponadto 336 miejscami dysponują oddziały przedszkolne działające w podstawówkach.