Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 października 2023 r.
11:27

Mieszkania z drugiej ręki: będzie coraz drożej

(fot. Archiwum)

Według lubelskich biur nieruchomości ceny na rynku wtórnym niższe już nie będą. Rośnie przy tym zainteresowanie mieszkaniami w mniej popularnych dotychczas lokalizacjach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rynek wtórny to w dalszym ciągu częsty wybór osób, które chcą mieć własne „M”. Wiele osób nie może pozwolić sobie na zakup nowego mieszkania, stąd decyzja o zakupie nieruchomości z drugiej ręki z nadzieją na oszczędność. Po wcześniejszym, gwałtownym wzroście inflacji, rynek powoli się stabilizuje, a popyt wzrasta.

Przełom po załamaniu

– Teraz nastąpił przełom i na rynku ukształtował się popyt, czego brakowało w poprzednim roku. Wtedy było całkowite załamanie. Spadek sprzedaży, spadek zainteresowania tak drastyczny, że nie pamiętam takiej sytuacji odkąd się tym zajmuję. Zadziałała psychologia, było zbyt dużo niewiadomych i ludzie odkładali te decyzję na później. Przy okazji spadła też podaż, więc spadła również liczba ofert sprzedaży. Od czasu wprowadzenia programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. poprawiło się zainteresowanie. Popyt się znormalizował i ustabilizował – mówi Marek Bruszkiewicz, pośrednik z Biura Nieruchomości KNC City w Lublinie.

Popularność mieszkań z rynku wtórnego nie słabnie.

– Zmiany są widoczne względem zeszłego roku. Widzimy wzrost finalizacji transakcji przy pomocy finansowania kredytem hipotecznym. Z drugiej strony klienci kupujący widzą, że mieszkania z rynku wtórnego mają lepsze rozplanowanie pomieszczeń w stosunku do rynku pierwotnego i zyskują tym samym na atrakcyjności w oczach kupujących. W ostatnim czasie zauważyliśmy wzrost zainteresowania na mieszkania z rynku wtórnego. Rynek ożywił się wraz z wejściem programu Bezpieczny Kredyt 2%. Największym zainteresowaniem klientów cieszą się mieszkania o średniej powierzchni blisko 50 m2, 2/3 pokojowe do delikatnego remontu usytuowane na 1/2 piętrze – wylicza Aneta Zwierz-Susz, dyrektor 1. oddziału Agencji Nieruchomości homfi w Lublinie.

Nadwyżka popytu nad podażą

Jak zaznacza Marcin Kuczyński, pośrednik z Biura Nieruchomości Anma w Lublinie, wśród ich klientów, zainteresowanie kupnem mieszkań z drugiej ręki jednak nie jest ustabilizowane i dynamicznie się zmienia. Wskazuje, że więcej osób chce kupić mieszkanie niż je sprzedać.

– Rynek nieruchomości jest bardzo zmienny, aktualnie jest widoczna nadwyżka popytu nad podażą, ale sytuacja może się zmienić diametralnie nawet w ciągu miesiąca czy dwóch. Zdecydowanie największe zainteresowanie jest małymi mieszkaniami: kawalerki oraz 2-pokojowe o pow. do 40 mkw – tego typu oferty osiągają najwyższe ceny sprzedaży, oczywiście istotne są także takie czynniki jak lokalizacja, rodzaj budynku, piętro, rok budowy, standard, czy nawet usytuowanie mieszkania względem stron świata – wyjaśnia Marcin Kuczyński.

Ile za metr?

Ile kosztują w Lublinie mieszkania na rynku wtórnym? Jest spory rozstrzał. W zależności od miejsca, wielkości, wieku, etc., nieruchomości kosztują od około pięciu do kilkunastu tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Według Marka Bruszkiewicza, ceny będą rosnąć, ale już nie w tak szybkim tempie. Nie powinniśmy liczyć na obniżkę cen, ale również na drastyczne ich podniesienie. Jak wskazuje, ceny w Lublinie za mkw. mieszczą się w przedziale 7500-9000 zł. Średnia cena za metr kwadratowy w Lublinie to 8,5 tys. złotych bez podziału na dzielnice. Bruszkiewicz wskazuje, że cena za metr wynosząca około 7,8 tys. złotych, jest dla zainteresowanych atrakcyjna i lokale w takich cenach cieszą się największym popytem.

– Ceny mieszkań w zależności od standardu wahają się między 7500 do nawet 11500 złotych. Co do wzrostu, sprzedający dostosowują ceny do sytuacji na rynku, którą obserwują. Nikogo nie dziwią już w Lublinie ceny powyżej 10 tys. zł za metr, podczas gdy jeszcze niedawno były to ceny bardziej właściwe dla Krakowa czy Trójmiasta – mówi Aneta Zwierz-Susz.

– Średnie ceny mieszkań do sprzedaży zależą od wielu czynników. Ładne, nieduże mieszkanie w nowym bloku, w dobrej lokalizacji i w nowym budownictwie może kosztować ponad 12 tysięcy za mkw., a duże mieszkanie, w starszym budynku, ale w kiepskiej lokalizacji można natomiast kupić w Lublinie za mniej niż 5 tysięcy za mkw. – wylicza Marcin Kuczyński.

Takich okazji już nie ma

Pośredniczka z Agencji Nieruchomości homfi w Lublinie wskazuje, że dzielnica Czuby w dalszym ciągu wiedzie prym przy wyborze miejsca zamieszkania.

Zdecydowanie najbardziej pożądane lokalizacje to Czuby i Czechów. Czuby to doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi. W obrębie dzielnicy znajdują się liczne tereny zielone, placówki edukacyjne, place zabaw i inne miejsca atrakcyjne pod kątem spędzania czasu z dziećmi. Czechów z kolei doceniany jest głównie za zadbaną okolicę i rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej, dzięki obecnej tu pętli autobusowej. Poszukujący tańszych mieszkań w Lublinie kierują swoje zainteresowania w stronę Węglina. Nie słabnie też popularność takich dzielnic jak Wieniawa, Rury czy Ponikwoda – mówi Aneta Zwierz-Susz.

Marek Bruszkiewicz dodaje, że oprócz najpopularniejszej dzielnicy (Czuby), kupujący wybierają też LSM oraz Sławinek. Również ulice, które raczej nie cieszyły się zainteresowaniem ze względu na „złą sławę”, teraz stają się bardziej popularne.

– Nie ma mowy o takiej różnicy, że mieszkanie w jednej dzielnicy kosztuje kilkanaście czy kilkadziesiąt proc. taniej niż w innej. To może być kilkaset złotych różnicy za 1 mkw. Dużo zależy od okolicy, stanu klatki schodowej, więc jeśli jest niesprzyjające środowisko to nie ma tego zainteresowania – komentuje Bruszkiewicz.

– Bardzo popularne są dzielnice zadbane i mające opinię bezpiecznych. Nie ma już takich dzielnic, które miałyby opinie mocno niebezpiecznych. W dawnych czasach ul. Lubartowska to była otchłań, a teraz moim zdaniem ona ma wielką przyszłość. Uważam, że ten, kto zainwestuje teraz w mieszkanie na tej ulicy, to zrobi bardzo dobrze. Chociaż nie ma tam już takich okazji cenowych, bo do niedawna cena za mkw. była poniżej 3 tys. złotych - dodaje.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Huczwa Tyszowce wywiozła remis 2:2 z boiska Omegi Stary Zamość

PoGrom w spotkaniu kolejki zamojskiej okręgówki, Omega i Huczwa na remis

Sąsiadujące w tabeli Omega Stary Zamość i Huczwa Tyszowce podzieliły się punktami po remisie 2:2. Wicelider Tanew Majdan Stary rozbiła lidera Grom Różaniec 6:1.

Ekran akustyczny przy SP nr 4 w Puławach

Prezydent Puław trafi do więzienia. "Bezduszne, kalekie prawo"

Za otwarcie boiska sportowego dla mieszkańców Puław - mimo sądowego zakazu - prezydent Paweł Maj odbędzie karę pięciu dni pozbawienia wolności. Samorządowiec spędzi je w więzieniu w Opolu Lubelskim. To skutek odrzucenia proponowanej przez sąd grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych.

Do hiszpańskiej Barcelony polecimy z irlandzkim przewoźnikiem Ryanair.
ZDJĘCIA
galeria

¡Hola Barcelona! Ryanair uruchomił loty do Girony

Port Lotniczy Lublin poszerza swoją ofertę o kolejne atrakcyjne połączenie. Od poniedziałku pasażerowie mogą polecieć bezpośrednio do hiszpańskiej Barcelony. To doskonała wiadomość dla miłośników podróży i mieszkańców województwa lubelskiego.

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

To wcale nie jest prima aprilis. Politechnika Lubelska 1 kwietnia zaprasza przyszłych studentów by poznali szeroką ofertę uczelni.

Padwa musiała uznać wyższość rywali z Żukowa

Niespodziewana porażka Padwy, AZS AWF Biała Podlaska z cenną wygraną

KPR Padwa Zamość bez punktów, AZS AWF Biała Podlaska powiększył dorobek o wygraną z SMS ZPRP I Kielce.

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić
galeria

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić

Lublin. Ulica Chłodna, niedaleko ulica Kunickiego. Niedaleko dworzec, tuż przy skrzyżowaniu komisariat policji. A tuż za nim istne wysypisko śmieci w samym sercu miasta. Miasto o tej sytuacji wie, ale nie może zrobić praktycznie nic.

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Współczesny marketing internetowy wymaga ciągłego mierzenia efektywności działań. Jednym z najważniejszych narzędzi, które umożliwiają to monitorowanie, są KPI (Key Performance Indicators), czyli kluczowe wskaźniki efektywności. Dzięki nim można precyzyjnie ocenić, czy strategie marketingowe przynoszą pożądane rezultaty. W artykule tym przyjrzymy się definicji KPI w marketingu internetowym oraz przedstawimy konkretne przykłady wskaźników, które warto stosować, aby optymalizować działania marketingowe w sieci.

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy
patronat

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy

W Teatrze Osterwy wiosna pachnie premierami. Pachnie też ... dziecięcą wyobraźnią! A wszystko za sprawą Inkubatora Osterwy – miejsca, gdzie marzenia o teatrze materializują się bardzo szybko.

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we współpracy z funkcjonariuszami z Warszawy zatrzymali 29-letniego obywatela Ukrainy poszukiwanego przez hiszpańskie organy ścigania. Mężczyzna zostanie deportowany do kraju, gdzie będzie odbywać karę.

Ponad 14 tysięcy kibiców na meczu Motor Lublin - Stal Mielec
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Ponad 14 tysięcy kibiców na meczu Motor Lublin - Stal Mielec

Pełna rehabilitacja. Piłkarze Motoru świetnie odpowiedzieli na porażkę z Górnikiem Zabrze. W niedzielę rozbili u siebie Stal Mielec 4:1. Spotkanie na Motor Lublin Arenie oglądało 14195 osób i chyba nie było takich, którzy wychodzili ze stadionu niezadowoleni. Sprawdźcie nasze zdjęcia z trybun.

Jak wyłonić najlepszy software house w zaledwie 3 ruchach?

Jak wyłonić najlepszy software house w zaledwie 3 ruchach?

Wybór odpowiedniego software house’u to jedna z najważniejszych decyzji, jeśli chodzi o tworzenie sklepów internetowych. Aby zwiększyć sprzedaż, zoptymalizować koszty i wykorzystać nowoczesne technologie, musisz znaleźć partnera, który rozumie Twoje potrzeby. Oto trzy najważniejsze kryteria, które pomogą Ci w podjęciu decyzji: doświadczenie, elastyczność technologiczna i komunikacja. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Litoterapia – czym jest i jak można ją stosować w domu?

Litoterapia – czym jest i jak można ją stosować w domu?

Już w starożytności wierzono, że różne rodzaje kamieni mogą oddziaływać na organizm człowieka poprzez przepływ energii, co z kolei ma przekładać się na wzmocnienie ciała i harmonizację ducha. Współcześnie litoterapia jest zaliczana do metod medycyny niekonwencjonalnej. Staje się coraz bardziej popularna w kręgach osób poszukujących naturalnych sposobów na poprawę jakości życia.

Zlecenia transportowe – jak je pozyskiwać?

Zlecenia transportowe – jak je pozyskiwać?

Pozyskiwanie zleceń transportowych jest jednym z najważniejszych wyzwań dla firm przewozowych. W artykule omówimy skuteczne sposoby zdobywania zleceń oraz wskażemy, jak nowoczesne technologie mogą ułatwić ten proces.

W meczu kolejki Ruch Izbica zremisował z Astrą Leśniowice 0:0

Ruch - Astra 0:0, Bug nie zwalnia tempa i komplet wyników chełmskiej klasy okręgowej

W spotkaniu kolejki Ruch Izbica podzielił się punktami z Astrą Leśniowice. Włodawianka nie dała szans Spółdzielcy Siedliszcze. Unia Rejowiec ograła Hetmana Żółkiewka. Bug Hanna pokonał Spartę Rejowiec Fabryczny

Jak ubiegać się o odszkodowania komunistyczne za krzywdy sprzed lat?

Jak ubiegać się o odszkodowania komunistyczne za krzywdy sprzed lat?

Wielu Polaków, którzy doświadczyli represji w latach 1944-1989, może ubiegać się o odszkodowania komunistyczne oraz zadośćuczynienie za poniesione krzywdy. Ustawa z dnia 23 lutego 1991 r. daje taką możliwość osobom niesłusznie skazanym, internowanym lub represjonowanym za działalność na rzecz "niepodległego bytu Państwa Polskiego".

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

14,00 zł

Różne -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty