Tzw. Muzeum Kresów postanie w Lublinie – potwierdził minister kultury. Wszystko wskazuje na to, że znajdzie ono swoją siedzibę w Pałacu Lubomirskich, czyli budynku dzisiejszej politologii UMCS.
– W początkowej fazie znajduje się projekt budowy dwóch ważnych muzeów: Muzeum Sybiru w Białymstoku i Muzeum Dawnych Ziem Wschodnich Rzeczpospolitej, tzw. Muzeum Kresów – chcemy, żeby było w Lublinie – powiedział minister Kultury Piotr Gliński.
Dwa lata temu do Kancelarii Prezydenta RP oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpłynął apel o utworzenie Muzeum Kresów wystosowany przez członków Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego w Lublinie, czyli stowarzyszenia zrzeszającego kilkadziesiąt osób związanych ze środowiskiem lubelskich uczelni wyższych.
– Zależy nam, żeby takie muzeum powstało w Lublinie głównie ze względu na Unię Lubelską. Ale do tej pory nasze miasto na szczeblu ogólnopolskim było pomijane. To mogłaby być nowoczesna placówka, na przykład na wzór Muzeum Powstania Warszawskiego – mówił nam wtedy Mirosław Szumiło, sekretarz AKO.
Z inicjatywą utworzenia w Lublinie Muzeum Dawnych Ziem Wschodnich RP do ministerstwa zgłosił się także prof. Andrzej Gil, politolog i historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
W styczniu 2016 powołano Komitet na Rzecz Muzeum Kresów w Warszawie, które opracowało nawet wstępne koncepcje takiej placówki. Resort przychylił się jednak do lubelskiego pomysłu.
– MKiDN we współpracy z wojewodą lubelskim i Miastem Lublin ma zamiar tworzyć Muzeum Dawnych Ziem Wschodnich Rzeczypospolitej, które w założeniu ma upamiętniać, badać i popularyzować dorobek pokoleń Polaków zamieszkujących – pośród innych narodów – ziemie wschodnie dawnej Rzeczypospolitej, ze szczególnym uwzględnieniem historii tych ziem w czasie istnienia I Rzeczypospolitej – informuje ministerstwo.
Ministerialni urzędnicy wciąż rozmawiają z władzami województwa i miasta o zasadach jego powołania. – Nie jest wykluczone, że początkowo Muzeum będzie oddziałem Muzeum Lubelskiego – tłumaczą.
Rozważana jest też sprawa lokalizacji. Wstępnie wskazuje się tu Pałac Lubomirskich. – Budynek Wydziału Politologii nie został wystawiony na sprzedaż w związku z tym, że wstępne zainteresowanie tą lokalizacją wyraża ministerstwo kultury. Rozważany jest wariant utworzenia w tym miejscu Muzeum Dawnych Ziem Wschodnich RP. Na jakiekolwiek szczegółowe informacje jest w tym momencie jednak za wcześnie – informuje Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS.
Nieoficjalnie mówi się natomiast, że MKiDN szuka w tej chwili także innych miejscowości, w których mogłyby powstać oddziały muzeum. Wymieniane są m.in. Sejny, które objęłyby swoim zasięgiem północno-wschodnie kresy dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Bazą projektu ma tam być Klasztor Podominikański, Pałac Biskupi i odbudowane sukiennice.