Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 marca 2021 r.
11:43

Lublin: Nadmuchali na zbyt zimne? Strażacy ponownie skontrolują staromiejskie przedszkole

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
(fot. Maciej Kaczanowski)

Jutro strażacy ponownie odwiedzą siedzibę staromiejskiego przedszkola, którą uznali za groźną dla życia dzieci. Właściciele budynku twierdzą, że na odstępstwa od norm zezwoliła im komenda wojewódzka straży. Tymczasem kamienicę kontrolowała komenda miejska, która przyznaje, że mogła nie znać pewnych dokumentów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zajęcia w kamienicy przy Rynku 12 wciąż są wstrzymane. Ani władze Lublina, ani dyrekcja miejskiego przedszkola nie wycofują się z przedwczorajszej decyzji o tymczasowym przeniesieniu placówki z Rynku na odległą Ponikwodę. Dzieci mają tam trafić najpóźniej w najbliższy poniedziałek.

– Jedyną możliwą sytuacją zastępczą, jaką możemy zaproponować, jest czasowe przeniesienie przedszkola do budynku przy Dożynkowej – powtarza Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina. – Zaproponowaliśmy też rodzicom organizację dowozu do tego budynku.

Powodem tej nagłej przeprowadzki jest pismo straży pożarnej, której zdaniem w budynku zagrożone jest życie ludzi. Straż była tam z kontrolą pod koniec lutego po otrzymaniu anonimowego pisma. Takie pismo miało się pojawić zaraz po tym, jak Ratusz ogłosił, że rezygnuje z planu przeniesienia placówki z kamienicy przy Rynku (wynajętej od prywatnych właścicieli) do pomieszczeń w budynku za pedetem (które miał wynająć od jednego z deweloperów).

Strażacy mieli zastrzeżenia do wykładziny na schodach, bo nie dostali dokumentów potwierdzających klasę odporności ogniowej.

– Gdy była kontrola, przyłożyłam gdzieś papierami certyfikat – przyznaje Małgorzata Jaszczuk, dyrektorka przedszkola i zapewnia, że atest ma, a wykładzinę kupowała sama sześć lat temu.

Drugie zastrzeżenie straży dotyczyło oddymiania klatki schodowej. – Ten cały system nie ma zapewnionego dopływu powietrza uzupełniającego – wyjaśnia bryg. Marek Fiutka, szef Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

– Już myślałem, że mnie nic więcej w Lublinie nie zdziwi – mówi Jacek Bujko, pełnomocnik właścicieli kamienicy, mocno zdumiony zarzutami strażaków. Tłumaczy, że już w 2006 r. budynek kontrolowali strażacy, którzy mieli uwagi do zabezpieczeń. – W 2007 r. w imieniu właścicieli zwróciłem się do ówczesnego komendanta o dokładne wytyczne, co możemy zrobić, żeby te zabezpieczenia zrobić.

Bujko twierdzi, że zgodnie z wytycznymi straży zamówił projekt zmian i na tej podstawie w marcu 2008 r. dostał postanowienie o zgodzie na odstępstwa od pewnych norm ze względu na zabytkowy charakter budynku. – Wszystko to zostało zrobione w 2009 r. przekazane straży pożarnej, mam pismo, razem z pomiarami dokonanymi dla wszystkich urządzeń. – Moim zdaniem wszystko zostało wykonane zgodnie z zaleceniami, ze zgodą i odbiorem przez straż pożarną.

– My tych dokumentów możemy nie mieć – przyznaje komendant Fiutka i wyjaśnia, że w latach 2007-2009 nie wszystkie dokumenty z komendy wojewódzkiej straży musiały trafić do komendy miejskiej. Na czwartek zapowiada kolejną wizytę straży w budynku przy Rynku, a szczegóły ma dzisiaj uzgadniać z dyrektorką przedszkola, zdumioną zastrzeżeniami straży.

– Czy rzeczywiście nasz budynek zagraża życiu ludzi, skoro przedszkole funkcjonowało tu przez 60 lat? – pyta Jaszczuk i przyznaje, że decyzję o wstrzymaniu zajęć w placówce przy Rynku podjęła intuicyjnie. Ratusz, z którym to uzgadniała, broni tej decyzji.

– Nie mogą być prowadzone zajęcia, jeżeli dyrektor jest poinformowany, iż w budynku występują nieprawidłowości, które kwalifikują obiekt do zagrażających życiu ludzi – stwierdza Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor miejskiego wydziału oświaty.

Ratusz, który za wynajem kamienicy płaci prawie 16 tys. zł miesięcznie, oczekuje oficjalnych wyjaśnień od pełnomocnika właścicieli budynku. – W piątek z zwróciliśmy się z prośbą o to, żeby ustosunkował się do protokołu przygotowanego przez Państwową Straż Pożarną – mówi Banach.

Papierowa wersja pisma została wysłana na warszawski adres, pod którym Jacek Bujko aktualnie nie przebywa, bo przeniósł na spokojniejsze epidemicznie Podlasie. Natomiast elektroniczna wersja pisma została wysłana na nieaktualny adres poczty elektronicznej (na serwerze uczelni, z której Bujko odszedł na emeryturę), choć Urząd Miasta i samo przedszkole dysponują jego aktualnym adresem mailowym.

Kontrola straży formalnie jeszcze się nie zakończyła. Nie wiadomo jeszcze, czy zakończy się umorzeniem postępowania (np. wtedy, gdy potwierdzi się istnienie zgody na odstępstwa), czy też wydaniem decyzji zalecającej jakieś poprawki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty