Drogowi konfidenci czy osoby wrażliwe na łamanie przepisów? W internecie trwa dyskusja na temat filmów z wykroczeniami innych kierowców. A liczba nagrań dostarczanych na policję rośnie.
- Najczęściej wykroczenia dotyczą nieprawidłowego wyprzedzania oraz przejeżdżania na czerwonym świetle.
Filmów docierających na policję będzie zapewne więcej, wciąż rośnie bowiem rośnie liczba zainteresowanych kupnem kamery samochodowej. - Polacy pytają o nie w internecie średnio 6600 razy w miesiącu, tak wynika z danych Google - mówi Rafał Panas, właściciel sklepu czujnikiparkowania.eu.
- To nie jest obowiązkowe wyposażenie, ale nasi kierowcy coraz częściej montują kamerki na własny koszt. Większość kursów odbywa się w mieście, a w razie nieszczęścia, stłuczki czy wypadku, film jest niezaprzeczalnym dowodem winy sprawcy- mówi Piotr Rodak, wiceprezes firmy "Ale Taxi”.
Na rynku jest mnóstwo kamer do wyboru. Czym się kierować? - Przede wszystkim jakością nagrania i szerokością kąta widzenia kamery. Lepiej zrezygnować z urządzeń, które nie oferują nagrania w rozdzielczości Full HD, czyli 1920x1080 pikseli i przynajmniej 25 klatek na sekundę - radzi Panas. Lepsze kamery mają kąt widzenia 170 stopni, choć 120 stopni w zupełności powinno wystarczyć.
Oczywiście to, jaką kamerę kupimy, zależy od zasobności portfela. Urządzenie można mieć już za kilkadziesiąt złotych. Jednak po najtańszych modelach nie spodziewajmy się niczego dobrego. Całkiem dobre urządzenie można kupić za 250-500 zł.
Policja chwali sobie współpracę z kierowcami wrażliwymi na łamanie prawa. - Nie mieliśmy przypadków, w których na podstawie przesłanych filmów zachodziłyby przesłanki do ukarania osoby nagrywającej. W dalszym ciągu prosimy o filmiki z nagraniami wyczynów piratów - dodaje policjant. Można je wysyłać na adres e-mail: stopagresjidrogowej@lu.policja.gov.pl
Kupując kamerę sprawdźmy:
• czy obsługuje zewnętrzne karty pamięci (najlepiej przynajmniej 32 GB),
• czy nagrywa w pętli (kiedy wyczerpiemy pamięć, nowe nagrania zapiszą się w miejscu najstarszego),
• czy dysponuje zoomem (przydaje się np. przy sprawdzaniu rejestracji samochodów),
• czy ma system antywstrząsowy,
• jak długo pracuje bateria i czy można ładować ją korzystając z zapalniczki lub wejścia USB,
• czy włącza się wraz z uruchomieniem silnika i ma detektor ruchu,
• czy ma wbudowany odbiornik GPS,
• czy nagrywa dźwięk i może robić zdjęcia