Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 grudnia 2024 r.
7:08

Napisz list i zmień losy prześladowanych i uwięzionych

Autor: Zdjęcie autora KAZ
(fot. Archiwum/DW/zdjęcie ilustracyjne)

W ten weekend Lublin zamieni się w przestrzeń solidarności i walki o prawa człowieka. Amnesty International zaprasza na Finał Maratonu Pisania Listów w obronie niesłusznie prześladowanych na całym świecie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Maraton zaplanowany jest 7 i 8 grudnia w przestrzeni młodzieżowej Baobab przy ul. Krakowskie Przedmieście 39B w Lublinie. Celem jest napisanie jak największej liczby listów w obronie osób niesłusznie uwięzionych, skazanych i prześladowanych. Organizatorzy przygotowali również wydarzenia towarzyszące, w tym debatę o Białorusi, warsztaty skutecznego protestowania oraz spacer śladami praw człowieka. Akcja odbywa się w związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka w dniu 10 grudnia.

Program:

7 grudnia (sobota):

Godz. 11-21 - Wspólne pisanie listów

Godz. 15:15-16:15 - Spacer “Lublin śladami praw człowieka”, prowadzenie: Anna Dąbrowska

Godz. 16:30-18 - Debata „«Oto krzyk, że Białoruś żyje». O sytuacji w Białorusi i o tym, jak wspierać osoby z Białorusi w walce o prawa człowieka”, z udziałem Anny Błaszczak-Banasiak, dyrektorki Amnesty International Polska, Piotra Skrzypczaka, współtwórcy Stowarzyszenia Homo Faber oraz Stanislavy Husakovej, byłej więźniarki politycznej z Białorusi. Debatę poprowadzi Anna Gmiterek-Zabłocka

Godz. 18-19:30 - Warsztaty „Jak protestować, żeby protestować dobrze?”, prowadzenie: Joanna Rostkowska, specjalistka ds. wolności zgromadzeń w Amnesty International Polska oraz dr Adam Ploszka, kierownik zespołu rzecznictwa Amnesty International Polska. Na warsztaty obowiązują zapisy poprzez formularz do dnia 5 grudnia.

Godz. 19:30 - Pokaz filmu z prawami człowieka w tle

8 grudnia (niedziela):

Godz. 11-15 - Wspólne pisanie listów

Na stronie Amnesty International można znaleźć opisy osób, którym aktualnie można pomóc. W tym roku bohaterami są:

1. Maria Kalesnikawa rzuciła wyzwanie represyjnemu rządowi Białorusi. 7 września 2020 roku została uprowadzona przez białoruskie władze, aresztowana i wkrótce potem skazana na 11 lat więzienia na podstawie fałszywych zarzutów. Rodzina Marii nie miała z nią kontaktu od ponad roku.

2. Manahel al-Otaibi odsiaduje wyrok 11 lat więzienia w Arabii Saudyjskiej. Odważna obrończyni praw kobiet została skazana przez sąd ds. „terroryzmu” na niezwykle surową karę jedynie za wspieranie praw kobiet i wyrażanie swoich poglądów w mediach społecznościowych.

3. Obrońcy i obrończynie ziem Wetʼsuwetʼen walczą o ocalenie ziem swoich przodków i naszej planety w obliczu globalnego kryzysu klimatycznego. Są ścigani wyłącznie za obronę swojego terytorium.

4. Joel z Argentyny został postrzelony gumową kulą w twarz podczas pokojowej demonstracji. Stracił wzrok w prawym oku na stałe. Nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności za to, co go spotkało.

5. Neth, matka dwójki małych dzieci, trafiła do więzienia za skrytykowanie prezydenta Angoli na swoim kanale na TikToku. Została osądzona w trybie przyspieszonym i skazana na sześć miesięcy więzienia. Jej wyrok został później zwiększony do dwóch lat.

6. Kjung Seok Park nie chce dłużej czekać na uznanie pełni praw osób z niepełnosprawnościami w Korei Południowej. Pomimo doświadczanej przemocy i nękania, nadal walczy o to, by osoby z niepełnosprawnościami mogły w pełni uczestniczyć we wszystkich aspektach życia w państwie.

7. Władze Egiptu przetrzymują 27-letniego studenta Okbę Haszada w areszcie tymczasowym od maja 2019 roku w odwecie za działalność jego brata na rzecz praw człowieka. Przez niemal trzy miesiące Okba był poddany przymusowemu zaginięciu, to znaczy, że władze nie ujawniały, gdzie i w jakim stanie znajduje się Okba. Nawet rodzina nie wiedziała, co się z nim dzieje. W tym czasie był torturowany. W więzieniu odmówiono mu wymiany zepsutej protezy nogi, której używał od wypadku w dzieciństwie.

8. Şebnem pomogła tysiącom ludzi w swoim kraju, Turcji, i na całym świecie, działając na rzecz wyeliminowania tortur. Teraz potrzebuje Twojej pomocy, aby bronić się przed nieustannym nękaniem ze strony tureckich władz.

9. Dang Dinh Bach, prawnik zajmujący się sprawiedliwością ekologiczną, poświęcił swoje życie ochronie ludzi w Wietnamie przed zagrożeniami związanymi z zanieczyszczeniem środowiska i zmianami klimatu. 24 czerwca 2021 roku został aresztowany, a następnie skazany na 5 lat więzienia za rzekome uchylanie się od płacenia podatków. To taktyka stosowana przez wietnamskie władze w celu uciszenia działaczy i działaczek na rzecz ochrony środowiska.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty