Nauczyciel - rekordzista spod Białej Podlaskiej pracuje jednocześnie w sześciu szkołach. A 1 września do pracy nie poszło 1040 nauczycieli i innych pracowników szkół. Związek Nauczycielstwa Polskiego podsumował pracownicze koszty reformy
Dane, które wczoraj przedstawiło ZNP, są niższe niż te przekazywane przez związkowców na początku wakacji. – Pochodzą z 70 proc. gmin – podkreśla Sławomir Broniarz, prezes Związku. – Kilkaset gmin nie odpowiedziało na naszą prośbę o udostępnienie informacji o nauczycielskich zwolnieniach.
Związkowcy podają, że w całej Polsce wypowiedzenia otrzymało lub nie przedłużono umowy o pracę z blisko 6500 nauczycielami. Około 18,5 tys. pracuje w obniżonej ilości godzin. Na emerytury i świadczenia kompensacyjne przeszło 2334 pedagogów, a ponad 600 przeszło w stan nieczynny.
– W województwie lubelskim do pracy 1 września nie poszło 1040 nauczycieli i pracowników niepedagogicznych – uściśla Adam Sosnowski, prezes okręgu lubelskiego ZNP. – Z tego 137 nauczycieli zostało zwolnionych, a z 330 nie przedłużono umów o pracę. 1100 nauczycieli ma ograniczone etaty, a 200 z nich pracuje na mniej niż połowę etatu. Rekordzista pracuje jednocześnie aż w sześciu szkołach.
Na Lubelszczyźnie na emeryturę i świadczenia kompensacyjne przeszło 280 nauczycieli. – Nie potrafimy odnieść się do tych informacji – przyznaje Jolanta Misiak z lubelskiego Kuratorium Oświaty. – Dopiero na przełomie października i listopada otrzymamy pełne zestawienie z Systemu Informacji Oświatowej. W nim znajdą się rzetelne dane dotyczące liczby pracujących nauczycieli.
Członkowie Związku Nauczycielstwa Polskiego alarmują, że zwolnienia czekają jeszcze więcej nauczycieli. – Przyszły rok szkolny przyniesie jeszcze więcej zwolnień, a ich szczytem będzie redukcja zatrudniania, jaka czeka nas w 2019 r. w związku z wygaśnięciem gimnazjów – podkreśla Broniarz. – Szacujemy, że w ciągu trzech lat w skutek reformy oświaty prace może stracić 35-40 tys. nauczycieli. Największy problem ze znalezieniem pracy mają nauczyciele języka polskiego, języka angielskiego, informatyki, przyrody, biologii, fizyki i chemii.