Uczniowie klasy 2F z III LO zrezygnowali z kupowania sobie mikołajkowych prezentów. Za to zrobią świąteczną paczkę dla potrzebującej rodziny z naszego miasta. Ponieważ lista zakupów jest spora, wczoraj młodzi ludzie zbierali fundusze na szkolnym kiermaszu
– Zbliżają się święta, to jest czas kiedy się daje a nie bierze – mówi Karolina Haczkur z klasy 2F z III LO im. Unii Lubelskiej.
Drugoklasiści włączyli się w projekt „Szlachetna paczka” i przygotowują świąteczne upominki dla wielodzietnej rodziny z Lublina. Z myślą o tym projekcie zrezygnowali z kupowania sobie mikołajkowych prezentów.
– Chcemy pomóc potrzebującej rodzinie – mówi Michalina Pytka, uczennica klasy 2F. – Stwierdziliśmy, że za te 20 czy też 30 złotych wielkiej przyjemności sobie nie sprawimy, ale po zebraniu tych pieniędzy możemy zrobić dużo więcej – zaznacza Sara Moqbil, kolejna z uczennic klasy 2F. – Świadomość, że pomagamy komuś, kto potrzebuje pomocy sprawia nam wielka radość.
– Od samego początku chcieliśmy pomóc rodzinie wielodzietnej. Taką też wybraliśmy. W rodzinie dla której robimy paczkę jest pięciu chłopców – 7-letnie bliźniaki i ich bracia w wieku 12, 17 i 18 lat – dodaje Karolina.
Młodzi ludzie mają pełne poparcie nauczycieli. – Do tego pomysłu nie trzeba było ich w ogóle namawiać. To była ich inicjatywa, w którą się bardzo zaangażowali – przyznaje Agnieszka Bukowska, wychowawczyni klasy 2F. – Mamy nadzieję, że sprzedamy produkty na kiermaszu i będą dodatkowe fundusze. Część rzeczy już mamy m.in. laptopa, ale do kupienia są jeszcze m.in. spodnie czy buty.
Poza tym na liście zakupów są m.in. żywność i środki czystości ale też prezenty dla dzieci. – Starsi chłopcy chcieliby dostać zegarki, młodsi – zabawki – wylicza Natalia Konarska, uczennica klasy 2F.
Aby zebrać brakujące pieniądze na paczkę dla rodziny uczniowie zorganizowali wczoraj kiermasz. Były ciasta, tosty i sałatki.Chętnych nie brakowało. – Po dwóch przerwach połowę rzeczy już sprzedaliśmy – cieszą się licealiści.
Młodzi ludzie w piątek będą przygotowywać paczkę dla wybranej przez nich rodziny.
– To nie pierwsza taka inicjatywa w naszej szkole i na pewno nie ostatnia – uważa Grzegorz Lech, dyrektor III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie.
Szlachetna paczka
To projekt organizowany przez Stowarzyszenie Wiosna. Na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl są opisane historie rodzin i lista potrzeb. Listę przygotował wolontariusz podczas spotkania z rodziną. Na postawie listy zakupów ofiarodawcy – pojedyncze osoby, ale też grupy – współpracowników, studentów, uczniów przygotowują świąteczną paczkę. Pomóc można też w inny sposób – wpłacając pieniądze.
– W tym roku chcemy pomóc ok. 2 tysiącom rodzin w województwie lubelskim – podaje Izabela Zieńkowska, koordynator ds. promocji projektu „Szlachetna paczka” w Lubelskiem. – Na pomoc cały czas czeka ok. 500-600 rodzin.