3 aule na kilkaset miejsc, 22 laboratoria, 8 sal komputerowych, kilkanaście dydaktycznych i park maszynowy. To wszystko znajdzie się na 12,5 tys. metrów kwadratowych super-nowoczesnego centrum naukowego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Ten powstaje przy ul. Głębokiej, obok klinik weterynarii UP, w miejscu dawnych hal maszynowych uczelni. – Jak zaczynali je burzyć, zakręciła mi się łezka w oku. Gdy na pierwszych latach studiów miałem tu zajęcia, wydawały się cudem techniki. Teraz stały się zabytkiem, który trzeba zburzyć. A w ich miejscu postawić coś naprawdę nowoczesnego – wspominał dziś Henryk Bichta, kanclerz UP.
W nowym obiekcie znajdą się wszystkie pomieszczenia naukowo-dydaktyczne Wydziału Inżynierii Produkcji, które obecnie są w pięciu różnych budynkach. – Ciasnych i znacznie od siebie oddalonych. Teraz wszystko będzie w jednym, świetnie przygotowanym i wyposażonym miejscu – podkreśla prof. Wiesław Piekarski, dziekan Wydziału IP.
Wszystkie od grudnia przyszłego roku, bo wtedy zakończy się budowa. Pochłonie 92 mln zł. Większość da Unia Europejska.
– Droga drogą – mówił dziś marszałek województwa Krzysztof Hetman, nawiązując do walki o budowę ekspresówki do Warszawy. – Ale jeżeli nie będziemy budowali kapitału intelektualnego i gospodarczego w naszym regionie, to z pewnością kolejnym pokoleniom będzie ciężej. Nie asfalt decyduje o przyszłości regionu, tylko mądrzy, wykształceni, otwarci na świat ludzie.
* Przy ul. Akademickiej – tuż za Agro II i Centrum Kongresowym – Uniwersytet Przyrodniczy buduje też nową siedzibę biblioteki. Zostanie oddana do użytku w połowie przyszłego roku.
* Prawie gotowe są Teoretyczne Zakłady Naukowe III Uniwersytetu Medycznego przy ul. Chodźki. Gigantyczny gmach z nowymi salami dydaktycznymi, laboratoriami i aulą na 200 miejsc ma rozwiązać kłopoty Wydziału Farmaceutycznego.
* Przy ul. Akademickiej pnie się w górę nowy Instytut Informatyki UMCS. Supernowoczesny budynek ma być gotowy na grudzień. Fasada będzie zbudowana ze szkła i światłowodów. A w środku kilkadziesiąt sal wykładowych i laboratoriów.
* KUL stawia na Poczekajce (obok szpitala przy al. Kraśnickiej) Instytut Biotechnologii. W budynku w kształcie trójkąta będą sale wykładowe, katedry pracowników, aula, a także laboratoria dydaktyczno-badawcze. Już we wrześniu 2012 r.
* Przy ul. Nadbystrzyckiej można już zobaczyć fundamenty Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii Politechniki Lubelskiej. Budynek (gotowy na grudzień 2012 r.) pomieści 32 laboratoria, pracownie i sale dydaktyczne.