Nowa, trzecia już pracownia tomograficzna powstaje w szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Pierwsze badania zaplanowano na maj.
W Zakładzie Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej w ciągu miesiąca wykonuje się w ponad 2 tysiące badań z użyciem tomografu.
– Dzięki nowej pracowni już wkrótce zwiększymy dostępność badań, a to w konsekwencji oznacza większy komfort obsługi: szybszą diagnostykę dla pacjentów ambulatoryjnych i skrócenie pobytu pacjentów – mówi lek. Maciej Mazgaj, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej wojewódzkiego szpitala przy al. Kraśnickiej. – Każdego miesiąca wykonujemy tu też około 400 badań w pracowni rezonansu magnetycznego i 70 operacji wewnątrznaczyniowych. Staramy się wykorzystywać aparaturę w stopniu maksymalnym. Co roku przeprowadzamy w zakładzie łącznie ponad 80 tysięcy badań diagnostycznych i procedur radiologii zabiegowej.
Badania będą wykonywane nowoczesnym tomografem, który szpital otrzymał z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
– Zaletą tego sprzętu jest mniejsza inwazyjność dla pacjentów, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości diagnostyki. Tomograf pozwala na znaczące obniżenie dawki promieniowania i ilości stosowanych jodowych środków kontrastowych, w porównaniu do aparatów starszej generacji. To z kolei zasadniczo wpływa na bezpieczeństwo pacjentów – zaznacza Piotr Matej, dyrektor szpitala.
W Zakładzie Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej oprócz radiologii klasycznej, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego, wykonuje się mammografię cyfrową i badania ultrasonograficzne.