Ratusz chce dopuścić częściową zabudowę parku na Węglinie, gdzie mogłyby powstać m.in. sklepy, biura i mieszkania. Takie inwestycje miałby dopuścić nowy plan zagospodarowania terenu, którego projekt został w poniedziałek upubliczniony przez Urząd Miasta. Park wraz ze stojącym tu dworkiem jest własnością prywatną
O zmianę planu zagospodarowania wnioskował do Ratusza właściciel terenu. Miejscy planiści poszli mu na rękę i stwierdzili, że w parku można postawić drugi budynek. Wczoraj Urząd Miasta pokazał projekt nowego planu zagospodarowania terenu, który miałby umożliwić tę inwestycję.
Na mapie zostały wyznaczone linie, między którymi musiałby się zmieścić nowy obiekt, włącznie z podziemnymi kondygnacjami. Jak duży fragment może być zabudowany?
– Przestrzeń pod lokalizację nowej zabudowy wyznaczona w południowo-zachodnim fragmencie parku to ok. 3 300 mkw. – informuje Grzegorz Jędrek z biura prasowego w lubelskim Ratuszu. – Obszar całego parku to ok. 42 000 mkw.
Urząd Miasta przekonuje, że powierzchnia zajęta przez zabytkowy dworek zsumowana z powierzchnią przeznaczoną pod nowy budynek nie przekroczą 10 proc. całego zespołu dworsko-parkowego. Ratusz zapewnia też, że nowa zabudowa, o ile powstanie, nie będzie mocno ingerować w zieleń. – Nowy obszar możliwej zabudowy usługowej wyznaczono tak, by zminimalizować kolizję z istniejącym drzewostanem.
Budynek, którego wzniesienie chcą dopuścić miejscy planiści, nie mógłby przekraczać 11 m wysokości. Urząd Miasta uzgadniał to z wojewódzkim konserwatorem zabytków, który sprawuje pieczę nad parkiem i dworkiem, które wpisane są do rejestru zabytków.
Projekt planu zagospodarowania określa także dozwolone przeznaczenie nowego budynku. Miałyby to być „usługi nieuciążliwe”, w szczególności biura, gastronomia, sklepy, hotele, dyskoteki, przychodnie, żłobek, przedszkole, szkoła, obiekty sportowe. Inwestor mógłby swobodnie wybierać wśród tych rodzajów działalności.
Plan zezwalałby także na „wprowadzenie funkcji mieszkaniowej wielorodzinnej”, ale pod warunkiem, że powierzchnia mieszkań nie przekroczy 30 proc. ogólnej powierzchni użytkowej nowego obiektu. W pokazanym projekcie jest też zapis, który umożliwiałby „wprowadzenie funkcji mieszkaniowej” do Dworku Węglińskich.
W projekcie nowego planu zagospodarowania wyznaczono ponadto miejsce na kolejny budynek usługowy, ale już poza obszarem ogrodzonego parku.
Mowa o terenie bliżej al. Kraśnickiej, między parkiem a sklepem Bricoman. Mogłyby tu powstać „usługi nieuciążliwe” od sklepów po biura, aż po stację paliw. Ale również ten budynek nie mógłby mieć więcej niż 11 m wysokości. Bliżej parkowego ogrodzenia wyznaczone ma być miejsce na parking, z zastrzeżeniem, że na 10 miejsc postojowych musi przypadać co najmniej jedno drzewo.
Czy to dobry pomysł na zmianę planu zagospodarowania? O tym może się teraz wypowiedzieć każdy zainteresowany tematem.
Uwagi będą przyjmowane przez Urząd Miasta do 23 września. Wcześniej, bo za niecały tydzień ma się odbyć otwarta dla wszystkich dyskusja z twórcami nowego planu zagospodarowania (29 sierpnia, godz. 16, ul. Wieniawska 14, piętro XII, sala 1206).