W konkursie na projekt neonu, przewidzianego na elewację lubelskiego Centrum Kultury, wygrała praca Joanny Dudoń. Konkurencja była spora, 88 autorów nadesłało 132 projekty. Jak przewidują organizatorzy, efekty na ścianie powinniśmy zobaczyć w listopadzie
Celem konkursu organizowanego przez Pracownię Sztuki Zaangażowanej Społecznie – Rewiry i Centrum Kultury było wyłonienie projektu neonu, który ma zawisnąć na elewacji budynku przy ul. Peowiaków w Lublinie. Preferowane były projekty uwzględniające charakter działalności prowadzonej przez organizatora, kontekst przestrzenny oraz możliwości realizacyjne.
– Projekt przedstawia popiersie Apolla, greckiego boga piękna i prawdy, patrona sztuki, muzyki i poezji, co wprost nawiązuje do działalności instytucji. Jednak wizerunek antycznego boga dodatkowo posiada współczesne nakrycie głowy, czapkę z daszkiem. Bezpretensjonalne i zabawne zestawienie tych elementów łączy klasykę i nowoczesność, tradycję i innowację, statyczność i interakcję, dobrze oddając ducha naszych czasów. Twarz Apolla wyraża zachwyt pomieszany ze zdziwieniem, odczucie znane dobrze odbiorcom kultury i sztuki. W koncepcji neonu humor i groteska kontrastują z powagą i podniosłością. Projekt w lekki i prosty sposób komentuje współczesne, postmodernistyczne i krytyczne postrzeganie świata – napisali w uzasadnieniu przyznania I nagrody (i 5 tys. złotych) jurorzy.
Chodzi o projekt bez tytułu, opatrzony przez autorkę jedynie numerem 5, który nadesłała Joanna Dudoń.
Okazuje się, że laureatka konkursu na neon nigdy wcześniej ich nie projektowała. Wysłane prace to jej debiut!
- Bardzo się cieszę, że się udało. Patryk Hardziej reklamował konkurs u siebie na portalach społecznościowych. Lubię jego twórczość i stwierdziłam, że spróbuję. Bardzo bym chciała, żeby doszło do jego finalnej realizacji, chciałabym go zobaczyć na żywo. Podobają mi się neony typograficzne, ale niestety nie mam do tego dobrej ręki, dlatego poszłam w ilustracyjne rozwiązanie – tłumaczy Joanna Dudoń.
- Miałam jeszcze inne pomysły, wysłałam ich kilka. Zawsze starałam się mniej lub bardziej nawiązać albo do historii budynku albo do tego czym jest Centrum Kultury. Trochę poczytałam o historii miejsca i o wydarzeniach które miały miejsce w Lublinie. Tak, Lublinowi daleko do antyku, ale Apollo jest bogiem sztuki i kultury, szukałam abstrakcyjnego a jednocześnie bliskiego nawiązania do CK i chyba się udało. Uzasadnienie komisji jest w punkt, właśnie to miałam na myśli. Apollo jest bogiem piękna, muzyki, tańca, sztuki i poezji a to się właśnie dzieje w tym budynku. Jestem pod wrażeniem jak wiele. Chciałabym mieć takie CK blisko siebie – dodaje autorka projektu.
- Z zawodu jestem ilustratorką, graficzką. Pracuję zdalnie jako freelancer robiąc ilustracje dla firm, do internetu i na potrzeby animacji. Pięć lat pracowałam w studiu animacji w Krakowie. Aktualnie przygotowuję ilustracje do animacji reklamowej dla zagranicznego klienta. Do Lublina mam daleko, jestem z gór, konkretnie z Makowa Podhalańskiego – mówi proszona by opowiedziała coś o sobie.
– Czekają nas jeszcze uzgodnienia z wojewódzkim konserwatorem zabytków, to pewnie potrwa. Szacuję, że realizacja neonu i organizacja pokonkursowej wystawy będzie w listopadzie – mówi Szymon Pietrasiewicz z Pracowni Sztuki Zaangażowanej Społecznie – Rewiry.
Jury konkursu przyznało także cztery wyróżnienia. Doceniono projekt Sebastiana Grabowicza „Arlekin”, projekt bez tytułu Jarosława Łukasika, projekt bez tytułu Dominika Pierzchlewicza oraz projekt „Mistrz Sztuk” trójki autorów: Jakuba Wichtowskiego, Alicji Aydar i Michała Szymańskiego.
Planowana wystawa o której mówił Pietrasiewicz, to zaprezentowanie wizualizacji pokazujących zakomponowanie neonów na elewacji budynku Centrum Kultury w Lublinie.
- Super, że kultura neonów wraca do Polski. To nadaje wspaniały klimat. Fajnie, że są grupy ludzi, którzy się w to angażują i urozmaicają nam przestrzeń – uważa autorka projektu wybranego do realizacji.