Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 lutego 2020 r.
20:11

Lublin: Od rana do nocy o zieleni. Nowy pomysł na górki czechowskie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
14 117 A A
Społecznicy chcą, by na górkach czechowskich powstał ośrodek służący niepełnosprawnym i seniorom. – Niepełnosprawnych w Lublinie mamy około 45 tys. – wyliczała wczoraj na nadzwyczajnej sesji Zofia Polska, współautorka koncepcji
Społecznicy chcą, by na górkach czechowskich powstał ośrodek służący niepełnosprawnym i seniorom. – Niepełnosprawnych w Lublinie mamy około 45 tys. – wyliczała wczoraj na nadzwyczajnej sesji Zofia Polska, współautorka koncepcji (fot. Maciej Kaczanowski)

Ośrodek dla seniorów ze świątynią zwieńczoną rzeźbą Michała Archanioła – taki pomysł na górki czechowskie pokazali społecznicy przeciwni stawianiu tu bloków. Chcą, by miasto zabrało teren spółce TBV Investment pod budowę proponowanego przez nich ośrodka. Sama spółka tłumaczyła się dzisiaj z działań za blaszanym płotem. Co jeszcze działo się na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Miasta?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nadzwyczajne obrady zwołano na żądanie radnych PiS, którzy chcieli dyskusji o miejskiej zieleni, nie tylko o górkach czechowskich, chociaż właśnie o nich najwięcej mówiło się dzisiaj w Ratuszu. Swój pomysł na ten teren przynieśli wczoraj społecznicy, których prezentacja została wpisana przez klub PiS do porządku obrad.

Oddolny pomysł na górki

Społecznicy chcą, by powstał tu ośrodek służący niepełnosprawnym i seniorom. – Niepełnosprawnych w Lublinie mamy około 45 tys. – podkreślała Zofia Polska, współautorka koncepcji. Jej zdaniem starzy mieszkańcy starych dzielnic, uwięzieni w mieszkaniach mogą popaść w depresję patrząc w sufit. – Depresja to jest cichy zabójca.

Jak wyglądałby ośrodek? – Kompleks złożony z dwóch obiektów oraz niewielkiej świątyni, której zwieńczeniem byłaby figura św. Michała Archanioła – opowiadała Polska. Obiekt miałby stać koło ul. Ducha. – Jednokondygnacyjny, z zielonymi ścianami – mówiła Zofia Trębaczewska-Smutek, także współautorka. Wspomniana figura miałaby ozdobić wieżę widokową.

Zofia Polska chce, żeby miasto przejęło górki czechowskie od spółki TBV Investment w drodze wywłaszczenia na cel publiczny, którym to celem miałaby być budowa proponowanej przez nią placówki.

Spółka nie zmienia swoich planów wobec górek.

Co robią za płotami TBV

– Nasza propozycja to zabudowa mieszkalna, mieszkalno-usługowa i usługowa – mówił Zbigniew Dymowicz, przedstawiciel TBV Investment. Spółka już jakiś czas temu ogrodziła swoje części górek. Za blaszany płot wkroczyli pilarze i wycięli część drzew owocowych i samosiejek, na których usunięcie nie trzeba zezwolenia. Ratusz potwierdza, że nie wycięli nic innego. – Była wizja w terenie – zapewniła radnych Hanna Pawlikowska, miejski architekt zieleni.

Właściciel gruntu zapowiedział, że będzie oczyszczać teren z inwazyjnej rośliny zwanej nawłocią. – W sprawie nawłoci zostało skierowane do nas pismo z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska – mówił Dymowicz i przytaczał cytat, że wskazane jest koszenie kilka razy w roku. Zapewniał też, że przyrodzie nie dzieje się krzywda. – Na terenie górek czechowskich nie ma wyznaczonych żadnych przewidzianych ustawowo obszarów będących formą ochrony przyrody.

Szkoła w innym miejscu

Spółka TBV Investment potwierdziła wczoraj oficjalnie, że kupiła grunt pod budowę miejskiej podstawówki. Przekazanie takiej nieruchomości na rzecz miasta było jednym z warunków zapisanych w umowie pomiędzy spółką a władzami Lublina. Deweloper obiecał przekazać miastu nieruchomość pod budowę szkoły, jednak pierwotnie była mowa o tym, że będzie to teren na skraju Czechowa.

Wczoraj okazało się, że TBV Investment zaproponuje inną nieruchomość. Reprezentujący spółkę mecenas Krzysztof Klimkowski poinformował, że spółka kupiła działkę bliżej ul. Bohaterów Września. Szkoła w tym miejscu miałaby pomóc w zaspokojeniu potrzeb osiedli w pobliżu ul. Poligonowej.

Studium ocenią w NSA

Od wczoraj wiadomo, że Naczelny Sąd Administracyjny dostanie nie jedną, ale dwie skargi na grudniowe wyroki w sprawie studium przestrzennego, które wyznaczyło na górkach strefy pod zabudowę wielorodzinną.

Jako pierwsza swoją skargę złożyła mieszkanka Lublina, która przegrała spór z miastem. Magdalena Wolanowska oczekiwała, że sąd orzeknie o nieważności studium, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził w wyroku z 30 grudnia, że kobieta nie wykazała interesu prawnego. Mieszkanka idzie do sądu wyższej instancji.

Swoją skargę kasacyjną zapowiada już prezydent, który 30 grudnia przegrał sądowy spór o górki z wojewodą. Przypomnijmy: WSA orzekł o nieważności studium w części dotyczącej górek. Opozycja apelowała do prezydenta, by nie zaskarżał wyroku i liczyła na to, że jej apel poprze cała rada. Do tego samego namawiał też Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka: – Ja wiem, że macie różne wiążące was naciski i czynniki. Rozmawiamy czasem gdzieś pokątnie, szczerze. Ale, cholera jasna, odpuśćcie – apelował Gorczyca.

Prawnik prezydenta przekonywał, że skarga jest konieczna, bo wyrok dotyczy nie tylko terenów należących do spółki TBV Investment, ale także gruntów, na których stoją zamieszkałe już od dawna domy. – Zamieszkuje tam, w zakresie zameldowania, prawie 1500 osób – mówił Zbigniew Dubiel, radca prawny Ratusza. Prezydent przekonuje, że mieszkańcy tych domów, jeżeli wyrok stałby się prawomocny, mogliby mieć problemy, mimo że obowiązuje tam plan zagospodarowania terenu.

Spory o Al. Racławickie

Nie tylko górek czechowskich dotyczyło wczorajsze nadzwyczajne, ciągnące się do późnego wieczora posiedzenie Rady Miasta. Radnych interesowały też inne kwestie związane z zielenią, w tym przebudowa Aleji Racławickich. W tej sprawie prezydent ponowił swą deklarację z poniedziałku, że z wykonawcą przebudowy uzgodni takie zmiany na placu budowy, które mają skutkować oszczędzeniem jak największej liczby drzew.

Wśród wielu pytań były też takie o skalę tegorocznych wycinek drzew. Zastępca prezydenta poinformował, że w bieżącym roku władze miasta wydały 46 decyzji zezwalających na usunięcie 175 drzew, z czego 43 drzewa na wniosek wspólnot i spółdzielni, 132 drzewa na wniosek firm, w tym 46 na wniosek deweloperów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Audi zderzyło się z ciężarówką dziś około godz. 4 nad ranem. 58-letni kierowca z obrażeniami przewieziony do szpitala

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku
foto

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku

W zbiorach Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie znaleźć można prawdziwe perełki. Jedną z nich są zdjęcia Włodawy z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku Zapraszamy na nostalgiczną podróż po magicznych zaułkach miasta trzech kultur.

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji

Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II rozpoczęli świętowanie. KULturalia to ostatnia z imprez studenckich w Lublinie.

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie
19 maja 2024, 10:30

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie

W niedzielę (19 maja) odbędzie się XXIII Majówka z Panem Prusem. W programie wydarzenia zaplanowano koncert (Vinyl Band), spektakl, panel dyskusyjny z udziałem wybitnych literaturoznawczyń - prof. Beaty Obsulewicz-Niewińskiej oraz prof. Beaty Utkowskiej oraz występy uczniów nałęczowskich szkół.

Roztańczone El Cubano
foto
galeria

Roztańczone El Cubano

Kolejna impreza w El Cubano za nami. Co to była za impreza! Gorąca salsa do białego rana w samym centrum Lublina. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak się bawi Lublin, to zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Koncert Łukasza Jemioły
18 maja 2024, 19:00

Koncert Łukasza Jemioły

W Noc Muzeów - „na ulicy Złotej pod trójką” - odbędzie się koncert Łukasza Jemioły, który zaprezentuje poezję polską (także lubelską), we własnych opracowaniach muzycznych. Początek o godzinie 19:00.

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi chłopcy z Łukowa biorą sprawy w swoje ręce. Chcą zmian w miejskim skateparku. I osobiście powiedzieli o tym burmistrzowi.

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Dwie firmy złożyły oferty w przetargu dotyczącego przebudowy alejek, placu zabaw oraz nowych nasadzeń zieleni na Skwerze Niepodległości w Puławach. Roboty się rozpocząć i zakończyć w tym roku. Koszty wyniosą kilka milionów złotych.

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują
galeria

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują

W czwartek na terenie galerii handlowej w Świdniku pojawił się nietypowy gość. Potrzebna była interwencja straży pożarnej, miejskiej, a także weterynarza. Drugie wezwanie dotyczyło kota, który utknął na drzewie.

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Terminarz 33. kolejki ułożył się tak, że Motor Lublin gra na wyjeździe z Resovią, a Górnik Łęczna u siebie ze Stalą Rzeszów. Dla zielono-czarnych wynik sobotniego meczu (godz. 20) może okazać się kluczowy w kontekście walki o miejsce w strefie barażowej po zakończeniu sezonu zasadniczego

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

W sobotę w Lubartowie będzie słychać przyjemny ryk silników i czuć zapach spalin. Ulicami miasta przejadą setki jednośladów. Przed nami 15. Kapucyński Piknik Motocyklowy połączony ze zbiórką charytatywną.

Już od 10.00. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci
18 maja 2024, 10:00

Już od 10.00. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci

Fundacja KZMRZ zaprasza na weekendowe wydarzenia organizowane w hali po nieczynnym dworcu autobusowym przy Lubelskiej w Puławach: garażową wyprzedaż, a także zwiedzanie budynku i wystawę sztuki współczesnej w ramach "nocy muzeów".

Turka. Żyją na cyplu dawnych osadników
ZDJĘCIA
galeria

Turka. Żyją na cyplu dawnych osadników

W Turce odkrycie archeologiczne

Piątkowy luzik
foto
galeria

Piątkowy luzik

Nie ma to, jak piątkowy luz, bo przecież piątek to weekendu początek. Zobaczmy, jak się bawił Lublin i co się działo w lubelskim klubie 30. Zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty