Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 lipca 2023 r.
7:50

Opera w Lublinie. Było o divach, chamstwie i homofobii

Głosami radnych Zjednoczonej Prawicy Teatr Muzyczny w Lublinie w środę zmienił się w Operę Lubelską. Głosowanie podczas posiedzenia Sejmiku Województwa Lubelskiego poprzedziła burzliwa dyskusja. Było o homofobii, divach i… kosmodromie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zarząd Województwa na czele z marszałkiem Jarosławem Stawiarskim Operę Lubelską chciał powołać do życia już dwa miesiące temu, podejmując uchwałę intencyjną o zamiarze fuzji trzech instytucji kultury mieszczących się w jednym budynku: Centrum Spotkania Kultur, Teatru Muzycznego i Filharmonii Lubelskiej.

Pomysł „Opery i Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie” spotkał się jednak z wielką krytyką ze strony pracowników i związkowców z CSK i Filharmonii. Podczas sesji Sejmiku, która obyła się 30 maja, marszałek niespodziewanie wycofał z porządku obrad punkt dotyczący połączenia placówek, zapowiadając jednak, że opera w Lublinie i tak powstanie. Stawiarski słowa dotrzymał, choć środowa sesja kosztowała go sporo zdrowia.

Szczególnie z powodu wystąpienie posłanki Marty Wcisło z Platformy Obywatelskiej, która nie tylko ostro skrytykowała plany powstania opery, przytaczając m.in. raport NIK z kontroli, która była przeprowadzana w 2022 roku, ale personalnie atakując Stawiarskiego i Kamilę Lendzion, dyrektor Teatru Muzycznego nie szczędząc wielu gorzkich słów pod ich adresem, a także pokazując zdjęcie z Tomaszem Jacykowem zrobione podczas niedawnego pikniku w Urzędowie.

– Obraziła pani panią dyrektor i mnie. Zrobiła ze mnie homofoba, który był rzekomo homofobiczny. To pani jest homofobka, bo pani robi happening z bardzo normalnych imprez. Pani poseł zrobiła wielkie świństwo. Pani nie ma klasy, jak cała Platforma Obywatelska. Prześlę to do waszego szefa Donalda Tuska – już po głosowaniu mówił zdenerwowany marszałek dodając, że posłanka jest „świeżutka” w polityce i jest niegodna, by zasiadała nie tylko w Sejmie, ale nawet w radzie jednej z 213 gmin na Lubelszczyźnie, tej która jako jedyna nie sięgnęła po unijne środki.

– Szafujecie szczytnymi hasłami, a posuwacie się do chamstwa – dodał Stawiarski i wytknął posłance, że jest z… reklamy oleju kujawskiego.

Równie gorąco było podczas dyskusji poprzedzającej głosowanie. Pomysł powstania Opery Lubelskiej co rusz krytykowali opozycyjni radni argumentując, że zmiana nazwy w funkcjonowaniu instytucji nic nie zmienia.

– Równie dobrze możemy przechrzcić Port Lotniczy na „Kosmodrom”, ale to nie znaczy, że będziemy stąd latać w kosmos. Opera jest instytucją, która wymaga bardzo specyficznego podejścia artystycznego – mówił Krzysztof Komorski z Platformy Obywatelskiej.

Jego klubowy kolega Adam Wasilewski długo rozwodził się nad akustyką Sali Operowej, która pozostawia wiele do życzenia.

Krzysztof Bojarski pytał z kolei, czy samorząd stać na operę. – Czy instytucje będzie deficytowa i kto ją sfinansuje? Liczyłem, że powstanie twardy dokument, który będzie obejmował analizę finansową tego przedsięwzięcia – mówił zawiedziony radny.

Bożena Lisowska zarzuciła z kolei Kamili Lendzion, że ta kompletnie nie rozumie, jak funkcjonuje samorząd i nie szanuje radnych.

– To nas powinna pani przekonać, a nie marszałka – mówiła radna PO. – Dzisiaj pani powinna przyjść do nas, bo pani biega za kulisami samorządu do marszałka pomijając radnych.

Lisowska odniosła się także do słów radnego Krzysztofa Gałaszkiewicza z PiS, który chwilę wcześniej powiedział, że wśród koleżanek radnych już dzisiaj mógłby wskazać te, które mogłyby zostać divami operowymi. Oburzona radna wyznała, że przekroczył pewien dopuszczalny poziom.

Przeproszenia dyrektor Lendzian domagała się z kolei Barbara Barszczewska z PIS.

– Nie życzę sobie by ta wypowiedź była także w moim imieniu. Gości w ten sposób się nie traktuje – mówiła i nawoływała Lisowską, by ta przeprosiła dyrektor Teatru Muzycznego.

Burzliwą dyskusję zakończył radny Gałaszkiewicz wnioskując o jej zamknięcie. Głosowanie przebiegło zgodnie z oczekiwaniami.

Za uchwałą głosowało 12 radnych Zjednoczonej Prawicy, ośmiu wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciwny. Powstanie Opery Lubelskiej stało się faktem.

Czy teraz w Lublinie będą, jak mówiła w swoim wystąpieniu dyrektor Teatru Muzycznego Kamila Lendzion „spektakle i produkcje reżyserowane przez najlepszych reżyserów w Polsce, czy będziemy gościć fantastycznych śpiewaków”? Pokaże przyszłość.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty