Kręcony w Lublinie film „Panie Dulskie” ma szansę na prestiżową nagrodę „Złote Lwy”. Komedia, której akcja osadzona jest w naszym mieście zakwalifikowała się do głównego konkursu 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni
– Od dawna tak nie zmarzłam – mówiła nam w lutym Krystyna Janda na lubelskim Starym Mieście. Teraz filmowców rozgrzewać może szansa na jedną z najważniejszych nagród w polskiej kinematografii. Komitet Organizacyjny gdyńskiego festiwalu umieścił „lubelski” film w gronie 18 filmów, które będą walczyć w konkursie głównym.
Festiwal potrwa od 14 do 20 września, ale na kinową premierę kręconej w Lublinie komedii będzie trzeba jeszcze poczekać. Obraz ma wejść na ekrany 2 października. W filmie obok Krystyny Jandy, występują także, Katarzyna Figura, Olgierd Łukaszewicz, Maja Ostaszewska, Sonia Bohosiewicz, Władysław Kowalski, Mateusz Kościukiewicz i Katarzyna Herman.
„Panie Dulskie” w reżyserii Filipa Bajona to komedia będąca niejako kontynuacją „Moralności Pani Dulskiej”. – To opowieść o tajemnicy rodzinnej, która kiedy się wyświetla, wygląda zupełnie inaczej – tłumaczył na planie reżyser. – Widz będzie podejrzewał, tak jak niektórzy członkowie rodziny, że stało się rzeczywiście coś strasznego i w to uwierzy. Okazuje się, że przeszłość była zupełnie inna, wydarzenie miało zupełnie inny przebieg, a intryga na czym innym polegała.
Akcja osadzona jest w Lublinie i toczy się w różnych czasach: od roku 1914 po współczesność. Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Film został dofinansowany z miejskiej kasy kwotą 300 tys. zł.
W gronie 18 filmów zakwalifikowanych do konkursu głównego jest też thriller z lubelskim epizodem. To „Ziarno prawdy” w reżyserii Borysa Lankosza oparte na powieści popularnego pisarza Zygmunta Miłoszewskiego. Akcja co prawda osadzonajest w Sandomierzu, ale ekipa filmowa ponad rok temu zawitała na jeden dzień także do Lublina.
Powalczą o nagrody
„ 11 minut” Jerzego Skolimowskiego, „Anatomia zła” Jacka Bromskiego, „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej, „Chemia” Bartka Prokopowicza, „Córki Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej, „Demon” Marcina Wrony”, „Excentrycy” Janusza Majewskiego, „Hiszpanka” Łukasza Barczyka, „Intruz” Magnusa von Horna, „Karbala” Krzysztofa Łukaszewicza, „Letnie przesilenie” Michała Rogalskiego, „Moja siostra” Kingi Dębskiej, „Noc Walpurgii” Marcina Bortkiewicza, „Nowy Świat” Elżbiety Benkowskiej, Łukasza Ostalskiego i Michała Wawrzeckiego, „Obce niebo” Dariusza Gajewskiego, „Panie Dulskie” Filipa Bajona, „Ziarno prawdy” Borysa Lankosza i „Żyć nie umierać” Macieja Migasa.