W ciągu kilku dni ogłoszony ma być przetarg na projekt odnowy parku Ludowego. Jego podstawą ma być społeczna koncepcja przewidująca m.in. kładki w koronach drzew, ścianki wspinaczkowe i fontannę. Ile z tych atrakcji ma szansę powstać? To się dopiero okaże
Pokazana jesienią społeczna koncepcja zakładała spore zmiany i wiele nowych atrakcji. Mowa była tu m.in. o kładce dla pieszych i rowerzystów, która miałaby kształt litery „V”, o drewnianych pomostach umożliwiających zejście do samej rzeki, a nawet o nowym budynku, który miałby powstać obok amfiteatru i mieściłby restaurację, toalety i wypożyczalnię kajaków. Obok amfiteatru miałby się znaleźć plac wodny z fontannami w nawierzchni.
Autorzy koncepcji widzieliby w parku Ludowym również ścianki wspinaczkowe, ścieżki biegowe, trasy dla rolkarzy, tor do wyczynowej jazdy rowerem, skatepark, trzy ogrodzone wybiegi dla psów wyposażone w urządzenia do ćwiczeń. Zaś najbardziej charakterystycznym elementem byłyby kładki widokowe biegnące na wysokości koron drzew.
– Autor dokumentacji projektowej będzie musiał opierać się właśnie na społecznej koncepcji – zapowiada Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. – Lada dzień będziemy ogłaszali przetarg na taką dokumentację.
Szczepańska przyznaje, że nie ma pewności, czy wszystkie pomysły uda się zrealizować. Zapewnia za to, że nie ma listy elementów, które przy projektowaniu można ominąć. Projektant będzie musiał uwzględnić ze społecznej koncepcji tyle pomysłów, ile tylko się da. – Myślę, że umowę na opracowanie projektu podpiszemy w maju – mówi Szczepańska. – W ciągu dwóch miesięcy od zawarcia umowy chcemy otrzymać wstępną koncepcję. Wtedy przedstawimy ją mieszkańcom i przeprowadzimy konsultacje – dodaje. Zebrane podczas konsultacji uwagi trafią do projektanta wraz z poprawkami urzędników i ma to być podstawą do opracowania projektu wykonawczego, który powinien być gotowy w kolejne dwa miesiące.
Jako możliwy termin rozpoczęcia przebudowy parku Ratusz wskazuje IV kwartał przyszłego roku. – Realnie oceniając park mógłby być gotowy w połowie 2019 roku – informuje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina.
Wartość prac szacowana jest na 18 milionów złotych, z czego 15,3 mln zł miałoby pochodzić z funduszy unijnych. Projekt przebudowy parku wpisany jest jako jedno z kluczowych zadań do Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych