Kawałek parku Ludowego mogą przeznaczyć władze miasta pod budynek, w którym odbywałyby się lekcje... szacunku do przyrody. Czy miejsce na takie zajęcia powstanie kosztem drzew? – Postaramy się uniknąć wycinki – zapewnia Ratusz
Nie ma ani projektu gmachu, ani jego wstępnej koncepcji, ale nazwa planowanej instytucji już jest: Lubelskie Centrum Edukacji Ekologicznej i Turystyki Przyrodniczej. – Jest zapotrzebowanie na miejsce skupiające działania w zakresie ekologii. Lubelska kadra naukowa mogłaby zebrać swoją wiedzę, która byłaby wykorzystana dla celów dydaktycznych i edukacyjnych – tłumaczy Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta miasta.
Wstępne założenia są takie, że w budynku odbywałyby się darmowe lekcje ekologii i ćwiczenia dla szkół, przedszkoli i innych grup. Ale nie tylko. – Byłoby to miejsce dla konferencji naukowych, szkoleń, spotkań osób zainteresowanych tematyką ochrony środowiska, kształtowania krajobrazu i przestrzeni miejskiej, promowania postaw proekologicznych – stwierdza Krzyżanowska.
Nad tym jak w praktyce miałoby to wyglądać będzie się zastanawiać 19-osobowy zespół ekspertów powołany przez prezydenta. Dopracować ma też założenia gmachu, który ma czerpać energię ze źródeł odnawialnych i być jak najbardziej przyjazny dla otoczenia.
Otoczenie też jest wstępnie znane. To obrzeża parku Ludowego. – Budynek będzie zlokalizowany najprawdopodobniej przy ul. Muzycznej biegnącej wzdłuż stadionu, ale po stronie parku – informuje Krzyżanowska. Nie ma decyzji, czy gmach stanie bliżej Bystrzycy, czy raczej ul. Lubelskiego Lipca ’80. I w jednym, i w drugim przypadku budowa wiązałaby się z usunięciem drzew. – Postaramy się uniknąć wycinki – deklaruje rzeczniczka, choć nie zadrzewionego gruntu wzdłuż drogi jest jak na lekarstwo.
Ratusz zapowiada, że jeszcze w tym roku powstaną wymogi co do nowej placówki i na ich podstawie w przyszłym roku ma być zlecona koncepcja, a potem projekt. Kiedy doszłoby do budowy? – Za wcześnie by mówić o terminie realizacji – stwierdza Krzyżanowska. – Na razie można powiedzieć że centrum powstałoby w ciągu kilku lat.
Zespół ekspertów:
W kolejności alfabetycznej: Paweł Adamiec, Maria Balawejder-Kantor, Tomasz Cholewa, Ewa Gajuś-Lankamer, Mirosław Hagemejer, Marian Harasimiuk (zastępca przewodniczącego ds. koordynacji naukowej), Janusz Iberszer (zastępca przewodniczącego ds. budowy obiektu), Beata Jędrzejewska-Kozłowska, Jan Kamiński, Marcin Kozieł, Tomasz Radzikowski,
Marta Smal-Chudzik, Małgorzata Sosnowska, Zdzisław Strycharz (przewodniczący), Grażyna Szymczak, Danuta Urban, Paweł Węgierek, Paweł Wojtanowicz, Anna Maria Wójcik, Beata Żuraw