W naszym regionie powstanie jedna w trzech brygad Obrony Terytorialnej Kraju. Jako pierwsza! Z dużą dozą prawdopodobieństwa zainstaluje się w koszarach przy ulicy Kruczkowskiego.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Grzegorz Kwaśniak, pełnomocnik MON ds. utworzenia obrony terytorialnej, przedstawił posłom z Komisji Obrony Narodowej wstępne założenia tworzenia tej formacji.
– W pierwszym etapie, który w zasadzie już się rozpoczął, będą utworzone 3 brygady na ścianie wschodniej – w woj. podlaskim, lubelskim i podkarpackim – mówił w czwartek na posiedzeniu sejmowej komisji. – W następnym etapie – od początku przyszłego roku - zostaną sformowane kolejne 3 brygady. Do końca 2019 roku planowane jest zakończenie etapu organizacyjnego – dodał Grzegorz Kwaśniak.
– Warunki w obiektach wojskowych przy ulicy Kruczkowskiego są bardzo dobre. Nie wykluczam, że jedna z trzech pierwszych brygad zainstaluje się właśnie w Lublinie – mówił Kwaśniak podczas środowej wizyty w naszym mieście. Pełnomocnik MON poinformował także, że nabór na oficerów do OTK ruszy latem, a na żołnierzy szeregowych jesienią.
System
System obrony terytorialnej będzie funkcjonował na trzech poziomach ściśle powiązanych z administracyjnym podziałem kraju. Najwyższym poziomem będzie poziom strategiczny, czyli krajowy gdzie będzie funkcjonowało dowództwo obrony terytorialnej. Kolejny poziomem będzie poziom operacyjny, czyli wojewódzki. W każdym województwie będzie dowództwo brygady OTK oraz dodatkowo w każdym mieście wojewódzkim jeden batalion. Najniższym będzie poziom taktyczny, powiatowy. W każdym powiecie będzie zorganizowana jedna kompania. Docelowo, za kilka lat, powstaną 364 kompanie pogrupowane terytorialnie w 86 batalionów.
Sformowanie brygad nie kończy całego procesu. Każdą jednostkę trzeba będzie poddać szkoleniu, które podobnie jak w wojskach operacyjnych, podzielone będzie na trzyletnie okresy. Zakończenie procesu planowane jest na koniec 2021 r.
Szkolenie
Szkolenie będzie się odbywało na trzech poziomach. Szkolenie na terenie powiatu będzie stanowiło podstawę i zajmie około 80 proc. czasu. Drugim poziomem będzie szkolenie specjalistyczne w wojewódzkich ośrodkach szkolenia zlokalizowanych przy dowództwach brygad, a trzecim, krajowym szkolenie na terenie ośrodków poligonowych, gdzie będzie można zgrywać działanie pododdziałów.