Spółka, która chce otworzyć przetwórnię odpadów opakowaniowych obok osiedla socjalnego przy Grygowej zapowiada, że w pierwszej kolejności zaoferuje pracę jego mieszkańcom. Zakład może zostać uruchomiony w drugiej połowie przyszłego roku, a planowane zatrudnienie to 80 osób.
Instalacja do przerobu odpadów ma powstać w istniejącej hali oddalonej o zaledwie 90 metrów od osiedla socjalnego przy Grygowej zamieszkałego przez ok. 600 osób. Od bloków oddziela ją jeszcze jeden budynek. Na uruchomienie instalacji zgodził się Urząd Miasta, który uznał, że zakład nie będzie zbyt uciążliwy dla otoczenia i wydał decyzję środowiskową warszawskiej spółce Eco-Pack, o czym obszernie informowaliśmy w zeszłym tygodniu.
Co mówią dokumenty
Przypomnijmy: z raportu dostarczonego przez spółkę wynika, że w hali zamontowane mają być dwie instalacje: jedna do produkcji paliwa alternatywnego (tzw. RDF) z odpadów, druga do przerabiania folii opakowaniowej na granulat dający się później przetworzyć np. na doniczki lub wypełnienie do poduszek i kurtek. Odpady miałyby być dowożone ciężarówkami od ul. Metalurgicznej, zakład miałby pracować całodobowo, przy czym sześć dni w tygodniu odbywałaby się produkcja, a siódmego dnia czyszczenie instalacji.
Co mówi nam inwestor
O szczegóły planowanej inwestycji zapytaliśmy również spółkę. W odpowiedzi na nasze pytania firma poinformowała, że instalacja ma służyć przede wszystkim do recyklingu folii, tworzyw sztucznych, papieru, tektury i metali.
– Planowana instalacja nie służy produkcji paliwa alternatywnego, jednak ze względu na zanieczyszczenie surowców i ich niewłaściwą selekcję paliwo alternatywne jest produktem ubocznym, którego ilość będzie malała wraz ze wzrostem jakości selektywnej zbiórki – informuje spółka.
– Jest wysoce prawdopodobne, że Eco-Pack nie będzie produkował paliwa alternatywnego, tylko przekazywał surowiec do innych instalacji specjalizujących się w tym procesie.
Otwarcie w roku 2020
– Spółka planuje rozpoczęcie rekrutacji w drugiej połowie 2020 roku. Planowane jest zatrudnienie 80 osób. W pierwszej kolejności oferty pracy, zarówno na stanowiska administracyjne jak i operacyjne, skierowane zostaną do mieszkańców osiedla przy ul. Grygowej – zapewnia Eco-Pack. – Obecnie prowadzone są już rozmowy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w zakresie inicjatyw społecznych i inwestycji dla mieszkańców osiedla.
Warszawski inwestor zapowiada, że zakład będzie uruchamiany etapami. – W pierwszym etapie planowane jest uruchomienie instalacji recyklingu na 30 tys. zbieranych selektywnie foli, tworzyw sztucznych, tektury i metali.
Drugi etap to linia do przetwarzania folii na granulat, jednak będzie to możliwe dopiero po uzyskaniu odpowiedniej wydajności i jakości folii LDPE z instalacji uruchamianej w pierwszym etapie. Oddanie drugiej części instalacji jest planowane nie wcześniej niż na 2023 r.
Eco-Pack zapewnia, że jej zakład nie będzie uciążliwy, a jako dowód podaje, że część budynku (1500 mkw.) chce wynająć innym firmom na biura.