Widzowie będą mogli się przekonać jak powstaje realizacja sceniczna sztuki „Pogłosy” Wita Szostaka. Po prezentacji w Lublinie, pora na pokaz otwarty w Łodzi
Realizacja sceniczna sztuki „Pogłosy” Wita Szostaka. Choć autor nazywa ją dramatem, w rzeczywistości przypomina bardziej poemat, rozpisany na bohaterów, którymi są słowa. Wit Szostak nie sugeruje żadnych scenicznych rozwiązań, powierzając wszelkie decyzje sceniczne realizatorom. Niezwykłość tego tekstu powoduje, że można zrealizować go zarówno jako wielkoobsadowe wydarzenie, jak i kameralny spektakl, nie ingerując w strukturę dramatyczną i poetycką tekstu.
Prezentowany monodram z muzyką na żywo jest próbą uchwycenia metaforyki sztuki Szostaka. Opowieść toczy się wokół takich pojęć jak utrata, pożegnanie, pamięć i prawda, a każde z nich tworzy bardzo osobisty punkt widzenia, niepowtarzalną optykę. Odbiciem tego w inscenizacji jest forma spektaklu – rachityczna i tymczasowa, tracąca i zyskująca kształt, rozpadająca się i konstruująca na nowo, będąca metaforą pamięci ugniatanej i formowanej w zależności od kontekstu.
22 grudnia o godz. 20 zaplanowano pokaz otwartej próby w Fabryce Sztuki w Łodzi (budynek A, ul. Tymienieckiego 3). Wstęp jest bezpłatny.
Reżyseria/scenografia: Konrad Dworakowski;
- muzyka: Piotr Klimek;
- kostiumy: Marika Wojciechowska.
- Obsada aktorska: Joanna Chmielecka (wykonanie muzyki, udział w wizualizacjach), Przemysław Buksiński (bohater);
- realizacja wideo: Rami Shaya/Hollybaba,
Premiera zaplanowana jest na 2023 rok.
Organizator: Fabryka Sztuki w Łodzi, Centrum Kultury w Lublinie. Współorganizatorzy: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Urząd Miasta Łodzi.
Spektakl "Pogłosy" powstaje dzięki Przestrzeniom Sztuki Lublin oraz Przestrzeniom Sztuki Łódź, które są finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.