Ponad 230 tys. skontrolowanych kierowców, 228 wypadków, 25 ofiar śmiertelnych – tak wyglądały wakacje na Lubelszczyźnie.
Jedna akcja się kończy, inna zaczyna. Podczas wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego policja podsumowała wakacyjne wypadki i zdarzenia oraz rozpoczęła akcję, która ma na celu poprawić bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w drodze do szkoły.
Podsumowując wakacje, na lubelskich drogach policjanci skontrolowali blisko 230 tys. kierowców, z czego 1700 osób wyjechało na drogi na tzw. „podwójnym gazie”. W czasie wakacji doszło do 228 wypadków, w których 231 osób zostało rannych, a 25 zginęło.
– Z kolei w ubiegłoroczne wakacje (2023) doszło do 200 wypadków, w wyniku których 32 osoby poniosły śmierć. Obrażenia w wypadkach odniosło 211 osób – informuje nadkomisarz Anna Kamola z biura prasowego policji.
Podczas prowadzonych przez policję działań zatrzymano ponad tysiąc praw jazdy – połowa z nich dotyczyły przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym.
Ważnym aspektem były także kontrole autokarów, które przeznaczone były do przewozu dzieci na wakacyjny wypoczynek. Na ponad 400 kontroli ujawniono 14 usterek.
Wakacje to przede wszystkim wypoczynek nad wodą. W naszym województwie utonęło 10 osób, w tym dwie ofiary to osoby nieletnie w wieku 13 i 16 lat. W porównaniu z ubiegłym rokiem jest lepiej, ponieważ w 2023 roku utonęło 15 osób.
– Główne przyczyny tragicznych w skutkach zdarzeń nad wodą to wciąż alkohol, brawura i brak wyobraźni. W wielu przypadkach do tragicznego finału nie doszło dzięki interwencji ratowników, policjantów czy postronnych osób – dodaje Kamola.
W dniu gdy policjanci skończyli działania w ramach akcji „Bezpieczne wakacje” rozpoczęły się działania skierowane do dzieci i młodzieży. Właśnie w pierwszy dzień szkoły zainaugurowano akcję „Bezpieczna droga do szkoły”.
– Jej celem jest przypominanie i uświadamianie kierowcom o zachowaniu ostrożności w pobliżu szkół i placówek oświatowych, a także edukacja dzieci, rodziców, opiekunów i nauczycieli w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym – mówi nadkom. Kamola.
Jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego policjanci zweryfikowali oznaczenia dróg prowadzących do szkół i przedszkoli oraz urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie tych placówek. Łącznie sprawdzono infrastrukturę drogową w blisko 700 miejscach, blisko 50 wniosków skierowano do zarządców dróg o usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości.
W ramach akcji prowadzone będą wzmożone kontrole w rejonie szkół oraz placówek wychowawczo-opiekuńczych.
– Będziemy zwracać uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania zarówno kierujących, jak i pieszych. Zwrócimy również uwagę na to, czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Sprawdzimy także sposób przewożenia dzieci – informuje Kamola.