To jest wystawa na którą trzeba zarezerwować trochę czasu. Jest tu ponad setka prac, z których wiele zatrzymuje widza na dłużej. Autorami są młodzi architekci pokazujący swoje dyplomowe prace. Tematami są pojedyncze obiekty, przez całe kwartały miasta i osiedla, po bazę marsjańską.
W piątek wieczorem, na wszystkich piętrach siedziby Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej przy ul. Nadbystrzyckiej 40 w Lublinie otwarto wystawę startARCHITEKCI’19. Można na niej oglądać 107 projektów dyplomowych (64 inżynierskie i 43 magisterskie) obronionych w 2019 roku na kierunku architektura na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.
Projekty zostały wytypowane do udziału w wystawie przez ich promotorów. Wiele z nich dotyczy miast i miejscowości naszego regionu z dużą reprezentacją rozwiązań dla Lublina.
I jest to o wiele lepsza wersja Lublina, bo w wielu przypadkach autorzy idą pod prąd tego co dzieje się w mieście. Młodzi ludzie zwężają drogi, powiększają tereny zielone, wydobywają i podkreślają urodę rzek.
Kompleksowo zajmują się dzielnicą „Za Cukrownią” czy Podzamczem. Zagospodarowują zdegradowany amfiteatr na Tatarach, proponują przestrzeń dla społeczności lokalnej na Bronowicach.
Dworzec PKS i bloki z wielkiej płyty
Kilku autorów zajęło się dworcem głównym PKS i najbliższą okolicą. Wszyscy wykorzystują oryginalną bryłę budynku i wszyscy widzą tu instytucje kultury, sztuki. Zamieniają przeszkloną, oczyszczoną z reklam i handlowego bałaganu halę w miejsce społeczne.
Jest oczywiście też sporo dyplomów proponujących biurowce, osiedla, nowoczesne bryły obiektów użyteczności publicznej – muzeów, uczelni, przedszkoli. Jest też próba przeprowadzenia procesu humanizacji bloku z wielkiej płyty. Mieszkańcy osiedla Moniuszki w Lublinie powinni pójść na wystawę, żeby zobaczyć w co można zamienić ich aktualną pastelozę.
Projekt bazy marsjańskiej
Wielu projektantów proponuje zmiany w konkretnych lokalizacjach Lublina, Zamościa, Biłgoraja, Kazimierza czy Janowca. Ale są też pomysły XXIII wieku jak osiedle przyszłości – projekt bazy marsjańskiej czy coś bardziej realnego: dom jednorodzinny w formie wieży mieszkalnej, nowoczesny zakład karny i architektura parametryczna stacji dronów.
Ekspozycję w nowym skrzydle Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej przy ul. Nadbystrzyckiej 40 w Lublinie można oglądać codziennie (poniedziałek–piątek 8–20, soboty i niedziele 8–17) do 21 kwietnia (z przerwą 6–15 kwietnia). Wstęp wolny.