Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

31 stycznia 2020 r.
14:39

Stres i nieprzespane noce. Na lubelskich uczelniach zaczyna się sesja zimowa

Autor: Zdjęcie autora Patryk Pytlak
20 9 A A

Dla mnie sesja to zdecydowanie najtrudniejszy czas podczas studiów. Dużo nieprzespanych nocy, stres. Projekty, egzaminy i to wszystko trzeba zaliczyć w kilka dni - mówi jeden ze studentów Politechniki Lubelskiej, który po raz kolejny musi zmierzyć się z setka pytań egzaminacyjnych. Sesja to zmora dla studentów, ale nie wszystkich. Z roku na rok ich podejście się zmienia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sesja nie jest dla mnie jakimś specjalnie trudnym czasem. Oczywiście uczę się wtedy trochę więcej, ale nie wygląda to tak, że zamykam się w czterech ścianach z książkami - mówi Piotr student informatyki na KUL.

Piotr nie liczy, który to już raz musi zmierzyć się z pytaniami od profesorów, ale podobnie jak inni starsi studenci z roku na rok podejście do egzaminów jest inne. - Podczas mojej pierwszej, może i drugiej sesji strasznie się stresowałem. Uczyłem się całymi nocami, niewyspany chodziłem na egzaminy, teraz zdecydowanie luźniej do tego podchodzę. W końcu sesja poprawkowa też jest dla ludzi.

Sen i śniadanie

Według doktora Piotra Kwiatkowskiego, psychologa i nauczyciela akademickiego z dwudziestoletnim stażem, podczas sesji bardzo ważne jest nasze doświadczenie. - Najbardziej destrukcyjnym stresem obarczeni są ci, dla których jest to pierwsza sesja. Im doświadczenie większe, tym więcej umiejętności radzenia sobie z napięciem - komentuje Kwiatkowski. - Ważne jest również to, żeby nie przemęczać organizmu dzień przed egzaminem. Warto zadbać o odpowiednią dawkę snu. Nie od rzeczy byłoby również zjeść śniadanie. Jeśli tego nie zrobimy, mogą nas spotkać poważne konsekwencje, a więc ból głowy, problemy z koncentracją, ogólne osłabienie, czy nawet omdlenia.

Eustres motywuje

- Podejście studenta do sesji jest uwarunkowane kilkoma kwestiami. Po pierwsze: są to względy osobowościowe i ludzka odporność na stres. Część osób wręcz potrzebuje odpowiednio wysokiego poziomu stresu, by zyskać motywację do działania. Taką dobroczynną wersję stresu nazywa się w psychologii eustresem. Drugą kwestią jest styl pracy. Są studenci, którzy uczą się systematycznie i tak naprawdę przed sesją muszą tylko odświeżyć swoją wiedzę. Dla innych sesja jest czasem, kiedy dopiero zaczynają się uczyć, siadać do książek, czytać notatki. Kolejną kwestią jest forma egzaminu. Czy jest on ustny czy pisemny. Są studenci, których egzamin ustny wręcz paraliżuje. Spotkałem się ze studentami, którzy prosili mnie o to, żeby egzamin - w założeniu ustny - odbył się jednak w formie pisemnej - wyjaśnia dr Kwiatkowski.

Pierwszeństwo i świeżość

Studenci, z którymi rozmawialiśmy, wielokrotnie powtarzali, że najbardziej stresującymi egzaminami są egzaminy ustne.

- Podczas mojej pierwszej sesji najbardziej bałam się egzaminu z komunikacji językowej. Wtedy nie jadłam nawet chyba przez kilka dni - mówi nam jedna ze studentek dziennikarstwa na UMCS.

Dr Piotr Kwiatkowski wyjaśnia, że w psychologii poznawczej wyróżniamy prawo pierwszeństwa i prawo świeżości.

- Oznacza to, że najlepiej będziemy pamiętać informacje, które przyswoiliśmy na samym początku i te, które „wbiliśmy” sobie do głowy na samym końcu. Dlatego warto najważniejsze informacje „wziąć na warsztat” na początku i odświeżyć na końcu - radzi wykładowca

Nauka i technologia

Według wykładowców akademickich podejście do sesji nie tylko zmienia się poprzez doświadczenie, jakie zdobywają studenci, ale ma na to wpływ również rozwój technologiczny.

- Zmieniła się przede wszystkim dostępność do materiałów. W czasach, kiedy ja studiowałem, mieliśmy bardzo ograniczony dostęp do nich. Do tego stopnia, że ucząc się na egzamin z historii Anglii trzeba było te wykłady nagrywać na dyktafon, trzeba było stoczyć bitwę o pierwsze rzędy w auli. Tak, żeby wszystko dobrze się nagrało. Później te 45 minut wykładu trzeba było przetranskrybować. Następnie trzeba było znaleźć w bibliotece kilka książek, które by zweryfikowały to co przepisaliśmy - opowiada prof. Jarosław Krajka, kierownik katedry Lingwistyki Stosowanej UMCS. - Problemem był również brak dostępu do książek. Zdarzało się, że w bibliotece była tylko jedna, a drugą miał pan profesor. Teraz ten dostęp do literatury jest o wiele łatwiejszy. Łatwiej jest również zgromadzić materiały i uczyć się w domu. Przez to, niestety, czasem studenci tracą umiejętność wyszukiwania i oceny wiarygodności źródeł informacji - kontynuuje Jarosław Krajka.

Komis i warunek

- Teraz bardzo ważna jest troska o studenta. O studenta trzeba dbać, trzeba się starać, żeby ułatwić mu studiowanie na tyle, na ile jest to tylko możliwe: co oczywiście nie oznacza łagodniejszego traktowania przy ocenianiu, ale raczej chęć udzielenia większej ilości wsparcia w procesie zdobywania wiedzy - mówi profesor Krajka. - W naszych czasach nie było wpisów warunkowych, w przypadku braku oceny pozytywnej z zaliczenia czy egzaminu poprawkowego, trzeba było powtarzać rok. Z kolei egzamin komisyjny nie był dostępny jako „trzecie podejście”, ale to była bardzo poważna sprawa. Trzeba było zakwestionować stopień sprawiedliwości ocenienia przez wykładowcę, aby uzyskać zgodę na „komisa” - dodaje kierownik katedry lingwistyki stosowanej.

W tym roku pierwsi swoje egzaminy będą musieli zdać studenci uczący się na Uniwersytecie Medycznym. Na tej uczelni sesja rozpoczęła się 29 stycznia. Dzień później sesja rozpoczęła się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz Uniwersytecie Przyrodniczym. 3 lutego do egzaminów podejdą studenci z Politechniki Lubelskiej, a 5 lutego studenci UMCS.

Terminy sesji zimowej na lubelskich uczelniach publicznych

• UMCS: od 5 do 18 lutego

• KUL: od 30 stycznia do 12 lutego 

• Politechnika Lubelska: od 3 do 16 lutego

• Uniwersytet Przyrodniczy: od 30 stycznia do 14 lutego 

• Uniwersytet Medyczny: od 29 stycznia do 11 lutego

Liczba studentów na poszczególnych uczelniach w Lublinie

• UMCS: ok. 20 000

• KUL: 10579 

• Politechnika Lubelska: 8380

• Uniwersytet Przyrodniczy: 7500

• Uniwersytet Medyczny: 7171

e-Wydanie

Pozostałe informacje

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium