Obniżenie o 90 proc. czynszu za miejskie lokale oraz nieruchomości to jeden z punktów programu pomocowego ogłoszonego dzisiaj przez prezydenta Lublina.
Szczegóły programu pomocowego dla przedsiębiorców zostały ogłoszone przez prezydenta na portalu Facebook podczas internetowej transmisji.
Nawet o 90-procentową obniżkę czynszu będą mogli się starać najemcy i dzierżawcy nieruchomości i lokali będących własnością miasta, jeżeli zaprzestali prowadzenia działalności w związku z rządowymi zakazami. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, jak też organizacji pozarządowych, które prowadzą działalność gospodarczą. O podobne zwolnienie będą mogli się ubiegać również ci najemcy i dzierżawcy i najemcy miejskich lokali i nieruchomości, którzy nie byli zmuszeni do przerwania działalności, ale mogą udokumentować „znaczny spadek przychodów w porównaniu do średniomiesięcznego przychodu osiągniętego w 2019 r.”.
Całkowitego zwolnienia z opłat czynszowych za czas przerwy w działalności mogą się spodziewać przedsiębiorcy prowadzący ogródki gastronomiczne. – Mamy dzierżawców, którzy mają wieloletnią umowę – mówi prezydent Krzysztof Żuk.
Ratusz zapowiada też odraczanie terminów i rozkładanie przedsiębiorcom na raty podatków lokalnych. W przypadku opłat za użytkowanie wieczyste możliwe będzie przesunięcie terminu płatności na 30 czerwca oraz rozłożenie kwoty na raty.
Wnioski należy kierować (w zależności od sytuacji prawnej) do Wydziału Gospodarowania Mieniem w Urzędzie Miasta Lublin (mienie@lublin.eu), do Zarządu Nieruchomości Komunalnych (znk@znk-lublin.pl), Wydziału Podatków (pojemnik na korespondencję przy Wieniawskiej 14) bądź do Zarządu Dróg i Mostów (Krochmalna 13j). W każdym przypadku można też skorzystać z elektronicznej skrzynki podawczej w systemie ePUAP.
Ze wsparcia dla najemców i dzierżawców miejskich lokali nie będą mogły korzystać podmioty prowadzące działalność oświatową i pobierające w związku z tym dotacje od miasta.